Erkek Kışlık Ayakkabı Modelleri Nedir?

Kışlık erkek ayakkabı modelleri birçok çeşidi içinde barındırır. Farklı ortam ve koşullar için üretilmiş birçok farklı tarzda kışlık erkek ayakkabı modeli bulunur. Bunlardan bir tanesi klasik erkek bottur. Klasik erkek botlar konforla birlikte şıklığı da bir arada taşır. Outdoor botlar açık havada yapılan etkinlikler için üretilmiş özel ayakkabılardır. Kar botları ve postallar, karla kaplı arazilerde rahatça yürüyebilmek için üretilmiştir. Günlük deri erkek kışlık ayakkabılar ise koşuşturmacalı bir günde tercih edilen en uygun modellerdir.

Erkek Kışlık Ayakkabılar Nasıl Üretilir?

Erkek kışlık ayakkabılar üretilirken belli aşamalardan geçer. Bunlardan ilki üretilecek ayakkabının hangi modelde üretileceğinin belirlenmesidir. Model belirlendikten sonra üretilecek materyalden kalıp çıkartılır. Çıkartılan kalıplar dikiş ile birbirine birleştirilir. Üst kısmı tamamlanmış olan ayakkabı tabanı ile birleştirilir. Bu işlem sırasında çivileme, yapıştırma, dikme gibi yöntemler kullanılır. Tabanı üst kısım ile birleştirilmiş ayakkabıda oluşan fazla kumaşlar kesilir. Böylece satım işlerinin halledilmesi için ayakkabılar sevkiyata gönderilir.

Erkek Kışlık Ayakkabılar Hangi Materyallerden Üretilir?

Erkek kışlık ayakkabılar modeline göre birçok farklı materyalden yapılabilir. Genellikle deri, süet, suni deri ve nubuk gibi materyallerden üretilir. Deri erkek kışlık botlar materyal olarak en dayanıklı materyaldir. Rahat ve esnektir. Süet kışlık ayakkabılar, iş hayatının vazgeçilmez bir parçası olmakla birlikte yağmurlu havada giyilmemesi gerekir. Suni deriler, gerçek derinin yerine kullanılan ama gerçek derinin yerini tutmayan, farklı kimyasallarla meydana getirilen bir materyaldir. Nubuklar ise zımparalanmış pürüzsüz deri türüdür. Kadifemsi bir dokusu vardır. Kışlık bot yapımında sıklıkla kullanılır.

Deri Erkek Kışlık Ayakkabılar Nasıl Üretilir?

Deri erkek kışlık ayakkabılar üretilirken ilk olarak üretilecek ayakkabının modeline karar verilir. Ardından deriler tabaklanır ve su geçirmemesi için bazı işlemlerden geçer. Tabaklanan deriler merdane yardımıyla açılır ve esnek hale getirilir. Açılan deriler, içinde özel kimyasalların bulunduğu bir kazana atılır. Kazandan çıktıktan sonra yüksek derecede kurutulur ve bir gün boyunca asılı halde bekler. Daha sonra derinin üzerinde modele göre ayakkabının üst kısımlarının kalıbı çıkartılır. Çıkartılan kalıplar dikilerek bir araya getirilir. Ardından botun taban kısmı özel bir makine ile yapıştırılır ve bağcıklar yerine takılır. Daha sonra ayakkabılar paketlenerek satışa sunulmak için hazır hale getirilir.

Gerçek Deri Erkek Kışlık Ayakkabıların Gerçek Deri Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dayanıklı yapısı ile uzun yıllar kullanıma sahip olan deri ayakkabılar, erkeklerin kışlık ayakkabı seçiminde en çok tercih edilen modellerdir. Bazı markalar, üretimde maliyeti kısmak için gerçek deri yerine gerçek deri görünümlü suni deri kullanmayı tercih ederler. Gerçek deri ile suni deriyi ayırt etmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan ilki deriyi koklamaktır. Suni deri, fabrika çıkışlı olduğu için kokusu da fabrika üretimi mallar gibi kokacaktır, gerçek derinin ise kendine has bir kokusu vardır. Erkek kışlık ayakkabı alırken gerçek deri olduğunu anlamanın bir yolu da derinin yüzeyidir. Ayakkabıya dokunarak gerçek olup olmadığı anlaşılabilir. Suni derinin dokusu her tarafta aynıdır. Gerçek derinin dokusu her alanda aynı değildir ve farklılık gösterir. Gerçek derinin girintili çıkıntılı bir dokusu vardır. Erkek kışlık bot alırken yüzeyi incelenerek ve koklanarak alınmalıdır.

Erkek Kışlık Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Erkek kışlık ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

  • Ayak yapısına uygun ayakkabı alınmalıdır.

  • Kullanılacak ortama göre model seçimi yapılmalıdır. 

  • Tasarım ve konfor birlikte değerlendirilmelidir.

  • Koku hapsetmeyen materyallerden yapılmış botlar tercih edilmelidir.

  • Su geçirmez özellikte alınmalıdır.

  • Dikişleri sağlam olmalıdır.

  • Hafif bir yapısı olmalıdır.

Erkek Kışlık Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Kış mevsiminde kullanılan erkek kışlık ayakkabılar mevsimin getirdiği koşullarla kirlenebilir. Her modelin kendine özgü temizleme yöntemi olduğundan her kışlık ayakkabı aynı şekilde temizlenmez. Örneğin, nubuk bir bot temizlenecekse öncelikle nemli bir bez ile bot silinmelidir. Eğer çıkmayan bir leke varsa bu leke nubuklara özel zımpara ile zımparalanarak çıkartılır. Süet erkek botların temizliğinde süet silgisi ve süet fırçası kullanılarak ayakkabı temizlenir. Süet ayakkabının kesinlikle ıslak mendille silinmemesi gerekir. Deri erkek kışlık ayakkabıların temizliğinde ise hafif nemli bir bez kullanılır. Temizlerken hiçbir şekilde kimyasal kullanılmamalıdır. Kimyasal maddeler derinin yapısını bozar ve dayanıklılığını azaltır. Daha sonra temizlenen ayakkabılar doğal bir şekilde güneşten uzak tutularak kurumaya bırakılmalıdır.

Erkek Kışlık Ayakkabılar Nasıl Kombinlenir?

Erkek kışlık ayakkabılar, şıklığı, konforu ve sıcaklığı bir araya getiren ayakkabı modelleridir. İçerdiği birçok farklı tasarım ile birçok tarza uyum sağlar. Örneğin iş hayatına uygun şıklıkta bir kombin için klasik botlar tercih edilir. Günlük hayatta spor botlar kullanılırken çeşitli doğa etkinliklerinde outdoor bot modelleri kullanılır. Gidilecek ortama göre kıyafet ve kışlık ayakkabı seçimi yapılır. Giyilecek ayakkabı, kıyafet ve aksesuarlardan ayrı düşünülemez. Bu nedenle hepsinin bir bütün halinde uyum sağlaması gerekir.

Erkek Kışlık Ayakkabılar Spor Kıyafetlerle Nasıl Kombinlenir?

Rahat bir tasarımı olan erkek kışlık ayakkabılar, kış mevsiminin en çok tercih edilen parçalarındandır. Erkek kışlık botları spor kıyafetlerle kombinlerken ilk dikkat edilecek şey kışlık ayakkabının modelidir. Kibar ve şık bir tasarımı olan klasik erkek botlar spor kıyafetler için uygun bir eşleşme olmayacaktır. Spor kıyafetler daha çok rahatlığa izin veren serbest modeller içerir. Bu nedenle spor kıyafetlerle giyilecek erkek kışlık botun da spor bir görünümü olmalıdır. Deri ceket altına postal bot giymek modası geçmeyen kombinlerden sadece bir tanesidir. Ya da şişme mont, dar paça pantolon ve günlük spor erkek bot üçlüsü en çok yapılan kombinler arasındadır.

Erkek Kışlık Ayakkabılar Takım Elbiselerle Nasıl Kombinlenir?

Erkek kışlık ayakkabılar takım elbiselerle kullanılırken ayakkabıların kaba görünümlü olan modellerinden uzak durulması gerekir. Outdoor erkek kışlık ayakkabılar ve günlük spor kışlık ayakkabılar kaba tasarımı itibari ile takım elbiseyle uyum sergileyemez. Bu nedenle erkek kışlık ayakkabılar arasında takım elbise ile klasik erkek botlar tercih edilmelidir. Takım elbisenin ağır duruşuna uygun erkek kışlık ayakkabı modelleri arasında en uygun olanı şüphesiz Chelsea botlardır. Bağcıksız ve zarif görünümüyle takım elbiseyle özdeşleşmiş bir ayakkabı türüdür. Seçilen ayakkabının rengi kıyafet ile uyum sağladığında şık bir görünüm yaratılmış olacaktır.

En Uygun ve Şık Erkek Kışlık Ayakkabı Modelleri Seçimi Nasıl Yapılır?

En uygun ve şık erkek kışlık ayakkabı modelini seçerken dikkat edilecek ilk nokta ayakkabının hangi ortamda kullanılacağıdır. Doğru seçimler doğru görünüm elde edilmesini sağlar. Yanlış seçimlerle oluşturulmuş bir kombin ise ortaya hoş olmayan bir görünüm verir. Eğer ki erkek kışlık ayakkabılar spor ve outdoor modelden oluşan kaba tasarımlı bir ayakkabı ise bu ayakkabıları günlük ve doğal hayatta kullanmak en doğrusu olacaktır. Takım elbise gibi kibar bir duruş sergileyen kıyafetlerin altına giyilmemesi gereken modellerdir. Zarif ve klasik kıyafetlerle klasik bot modelleri tercih edilmelidir. Giyilecek ayakkabı kemer ve çanta ile uyumlu olmalıdır. Aksesuar ve ayakkabıların farklı renklerde olması ortaya bir karmaşık görüntü çıkaracağından ayakkabı ve çanta aynı renk ve renk tonlarında olmalıdır. Ortama ve renge uygun seçilmiş kombinlerle en uygun ve en şık görünümler sağlanmaktadır.

Outdoor Erkek Kışlık Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Outdoor ayakkabılar, doğal ortamlarda yapılan faaliyetler için kullanılan spor ayakkabılardır. Kış aylarında hem spor yapmak hem de soğuğun etkisinden kurtulmak için outdoor erkek kışlık ayakkabılar tercih edilir. En çok tercih edilen outdoor erkek kışlık ayakkabılar arasında yürüyüş ayakkabıları, koşu ayakkabıları, hiking ve trekking ayakkabıları yer almaktadır.

Günlük Erkek Kışlık Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Günlük erkek kışlık ayakkabı modelleri, rahat ve sade tasarımlarıyla kış mevsiminin ayrılmaz bir parçası olagelmiştir. Farklı materyallerde farklı tarzlar için yapılmış birçok modeli vardır. Deri, süet, nubuk, poliüretan ve suni deri gibi materyallerden üretilmiştir. Bağcıklı, bağcıksız, fermuarlı ve fermuarsız birçok çeşidi vardır. Günlük işler yapılırken maksimum derecede ayak konforunu sağlar. 

Erkek Kışlık Ayakkabı Fiyatlarındaki Sezonluk Değişimler Nelerdir?

Erkek kışlık ayakkabı modelleri her sezon farklılık gösterir. Tasarım olarak sürekli bir devinim halinde olan erkek kışlık ayakkabı modelleri her sezon farklı bir tasarımla ortaya çıkar. Yılın modasına uygun renkler dikkate alınarak tasarımlar yapılır. Her yeni sezon ayakkabının fiyatı önceki sezonlara oranla daha yüksek fiyatta olur. Eski sezon erkek kışlık ayakkabılar ise daha uygun fiyata satılır.

Erkek Kışlık Ayakkabıya Benzer Diğer Ayakkabı Türleri Nelerdir?

Erkek kışlık ayakkabıların klasik ve spor olmak üzere birçok farklı modeli vardır. Erkek sneakerlar rahatlığıyla günlük botlar ile benzerlik gösterir. Klasik bot modellerinden olan Chukka botlar ise Oxford ayakkabılarla benzerlik taşır. Tamamen deriden üretilmiş diğer ayakkabı modellerine ise günlük deri botlar, kösele taban ayakkabılar, rugan ayakkabı, yazlık deri ayakkabılar, erkek loafer ayakkabı, Chelsea botlar ve sneakerler örnek verilebilir. Hakiki deri kullanılarak yapılmış bu ayakkabı modellerine Nevzat Onay sitesinden kolayca ulaşmak mümkündür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.