Erkek Bot Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk havalarda gardıroplarda yerini alan erkek bot modelleri; kış mevsimi boyunca neredeyse her gün giyilen ayakkabı durumundadır. Su geçirmeme, soğuğa karşı yalıtımlı olma ve ıslak zemine karşı koruma sağlama gibi pek çok avantajı vardır. Kendi has renk ve tasarımlarıyla geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Sade/şık kombinlerde, günlük giyim tarzına ve ofis ortamına uygun çeşitli alternatifler bulundurmaktadır.

Erkek bot seçiminde; moda trendi, model ve renk unsurları ikinci plana atılarak ayak sağlığı ve konforu veren bot modelleri en önemli kriter olmalıdır. Çoğu zaman ayaklardan çıkmayan botlar, herhangi bir su alma, vurma ya da kayma gibi sorunlar çıkardığı zaman kullanıma elverişli olmamaktadır. Ayak yapınız; düz, çukur ya da normal taban şekillerinden hangisine uygun ise o türde kışlık ayakkabı seçmeniz ayak sağlığınız için önemlidir.

Ayak Konforu Ön Planda Olmalı

Erkek bot seçiminde ilk kriter rahatlık olmalıdır. Uzun yürüyüşler yaptığınızda ayağınızı sıkmayacak ve vurmayacak şekilde konfor sağlamalıdır. Ayak tabanınızı ve kemerinizi destekleyen botlar bu açıdan size rahatlık sağlar. Ayrıca bağcık detayı önemli bir unsurdur. Bot modelinin ön tarafının aşağıdan yukarıya bağcıklı olması da yağışlı ve karlı havalarda yapılan yürüyüşlerde konforlu bir kullanım avantajı sunar.

Soğuk Geçirmeyen Yalıtıma Sahip Olmalı

Tercih edilecek erkek bot modeli, kışın ayakları sıcak tutacak malzemelerden yapılmış olmalıdır. Deri botlar bu açıdan avantaj sağlamaktadır. Ancak şık bir görünüm sağlaması nedeniyle tercih edilen süet botlar, soğuk havayı geçirmeme konusunda yetersiz kalmaktadır. Erkek botların içerisinde bulunan yün/kürk de ayaklarınızı sıcaklık etkisi altına almaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta yünlerin sentetik değil gerçek olmasıdır. Çünkü sentetik tüyler ayak terlemesine yol açarken, gerçek yünler ayak derisinin nefes almasını sağlamaktadır. Kalın tabanlı botlar da ayağınızı sıcak tutmaya yardımcı olacaktır.

Ayak Tipine Uygun Bot Seçilmeli

Ayak yapınıza uygun olan botlar seçtiğinizde daha rahat ve konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ayak tipine uygun olmayan botlar ayaklarda bakteri oluşumu ve kötü kokuya neden olmaktadır. Kış mevsiminde hemen hemen her gün kullanılacak olan bu botların ayakları sıkıştırmaması son derece önemlidir. Aksi taktirde elverişli bir kullanım söz konusu olmayacaktır. Bu açıdan seçilecek botlar hem bol olmayacak hem de sıkmayacak rahatlıkta olmalıdır. Ayaklarınıza nefes aldıracak botlar terlemenin önüne geçerek mantar gibi problemleri engelleyecektir.

Su Geçirmeyen Botlar Tercih Edilmeli

Özellikle kış aylarında devamlı dışarıda olanlar ya da işe gidip gelenler için botların su geçirmez olması son derece önemlidir. Yağışlı havaların ne zaman yoğun olacağı bilinmediği için hazırlıklı olmak gerekir. Pek çok bot modelinin bulunduğu günümüzde hem sade hem de estetik görünüme sahip su geçirmez botları bulmanız mümkündür.

Kayma ve Düşmeyi Engelleyen Kauçuk Tabanlı Botlar Seçilmeli

Kış mevsimlerinde ıslak ve buzlu zeminlerde yanlış ayakkabı seçiminden dolayı çeşitli kazalar yaşanmaktadır. Kauçuklu tabanlı botlar kayma ve düşme risklerini en aza indirmektedir. Bu malzeme bot tabanının zemine kuvvetli bir şekilde temas etmesini sağlamaktadır. Kauçuk tabanlı botlar tercih ederek daha konforlu ve güvenli şekilde yürüyebilirsiniz. Outdoor ve kar botları bu özelliği veren bot çeşitleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Ağırlığının Hafif Olması Gerekir

Erkek bot seçimlerinizde, tercihiniz hafif botlardan yana olmalıdır. Sıklıkla giyileceği ve uzun süre ayakta kalabileceği düşünüldüğünde hafiflik, ayak konforu ve ayak sağlığı açısından avantaj sağlamaktadır. Genellikle çoğu erkek botu ağır olsa da küçük çaplı bir araştırma yaptığınızda hem soğuk geçirmeyen hem de hafif olan botları bulmanız mümkündür.

Yanlış Erkek Botu Seçimi Nelere Yol Açar?

Ayağınıza uygun olmayan bir bot kullanımı, zamanla ayak kemiğinin şeklini ve yapısını bozmaya başlayabilir. Acılı ağrılara yol açmasının yanı sıra, kılcal damarlar üzerinde baskı yapması yüzünden ayak üzerinde soyulma ve kabartı oluşmasına yol açabilir. Kalitesiz malzemelerden üretilen botlar; egzama, sedef ve mantar gibi ayak derisi hastalıklarına da neden olabilir. Herkesin rahatsızlık duyduğu kötü koku oluşumu da meydana gelir.

Erkeklerin ayak konforu ve sağlığını göz önünde bulundurarak bot seçimi yapmaları hem uzun süreli kullanım hem de rahatlık avantajı sağlacaktır.

Benzer Yazılar

 CHELSEA-BOTLARİNİZİ-ESSİZ-BİR-SEKİLDE-KOMBİNLEYİN 

                           Erkek Bot Kullanımıyla ilgili püf noktalar.

                           https://www.nevzatonay.com/erkek-bot-kullanimi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.