Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Deri, pürüzsüz ve sert, yağlı, cilalı bir görünüme sahiptir. Bununla birlikte, süet, malzemenin sıcaklığı tutmasını sağlayan daha bulanık veya tüylü bez görünümüne sahiptir. Her iki malzeme de dayanıklı olsa da, süet biraz daha hassastır ve sıvıları emmesi ve lekeleri tutması daha olasıdır. Deri bir ayakkabıdan hemen yuvarlanabilecek bir sıvının süet içine girmesi muhtemeldir.

Süet ayakkabılarınızı temizlemeniz gerekebilecek en yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Sürtünme izleri

 • Su işaretleri

 • sıvı dökülmeleri

 • Kir birikimi

 • Çamur veya diğer katı maddelerden kaynaklanan lekeler

Ayakkabı üretmek için kullanılan süetin, süet giysiler oluşturmak için kullanılan malzemeden büyük olasılıkla farklı olduğunu belirtmek gerekir.. Dolabınızda asılı süet kıyafetiniz varsa, etiketteki yönergeleri izleyerek çamaşır makinesine atabilir veya kuru temizlemeye götürebilirsiniz. Bunun nedeni, süet kumaşın, yüksek kaliteli bir çift ayakkabı yapmak için kullanılan süet deriden farklı olmasıdır. Süet elbiseler kadar kolay olmasa da süet ayakkabıları temizlemek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler:

 • süet fırçasıyla temizleme

 • süet kauçuğuyla temizleme

 • Kağıt havlu veya bez havlu kullanarak temizleme

 • Kurşun kalem silgisiyle temizleme

 • Beyaz sirke kullanarak temizleme

 • Süet için üretilmiş deri yağ çözücüyle temizleme

 

Süet Fırçası

Süet Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Süet ayakkabıları temizleme yöntemleri aktarılmadan önce genel temizlik kurallarını bilmek gerekir. Çoğu temel süet temizliği için geçerli olmasa da ayakkabıları kuruyana kadar temizlememelisiniz. Süet ayakkabılar ıslanırsa, kumaştan suyun bir kısmını çekmek için kağıt havlu veya hafif bir bez havlu kullanabilirsiniz. Havluyu mümkün olduğunca fazla nemi alarak nazikçe bastırmalısınız. Zamanla daha fazla nemi çekmek için ayakkabıları kağıt havluyla da silebilirsiniz.

Ayakkabılar tamamen kururken kuru bir yerde saklayın ve ardından temizleme işlemine devam edin.

 

-Süet fırçasıyla temizleme: Süet fırçası, normal kullanımda kumaşta biriken kiri çok kolay yok edecektir. Süet fırçası yoksa ve buna yatırım yapmak istemiyorsanız diş fırçası veya törpü kullanabilirsiniz. 

 

-Süet kauçuğuyla ya da kurşun kalem silgisiyle temizleme: Belirgin lekeleri veya çizikleri gidermek için süet kauçuğu veya kurşun kalem silgisi kullanmak gerekir.


 

Süet kauçukları her zaman daha kullanışlıdır ancak temiz olduğu sürece bir kurşun kalem silgisi kullanabilirsiniz. Sıkı bir baskı uygulayın ve nokta üzerinde ileri geri hareket edin. Bu genellikle ayakkabınızın yüzeyinde görülen küçük izleri veya kuru madde kümelerini çıkarmak için ihtiyacınız olan şeydir.

-Beyaz sirke kullanarak temizleme:Süet ayakkabıyı temizlemek veya lekeleri çıkarmak için yumuşak bir bez havlu veya hatta mikrofiber bezlerden birini kullanabilirsiniz. Bezin bir köşesini beyaz sirkeye batırın ve lekeyi ileri geri hareketlerle ovalayın.

Her denemede az miktarda beyaz sirke uygulamak istiyorsanız, ancak leke üzerinde tekrar tekrar geçişler yaparken sirkeye defalarca daldırabilirsiniz. Lekeyi sirke ile ıslatmak tek başına yardımcı olmaz. Beyaz sirkeyi yalnızca lekeleri süetten ayırmaya zorlamak için temizlik maddesi olarak kullanıyoruz.

Ayakkabının rengi biraz değişirse korkulmamalıdır. Bu, süet ıslandığında doğal olarak olur, ancak malzeme kurudukça beyaz sirke buharlaşarak süeti orijinal rengine döndürür.

 

-Süet için üretilmiş deri yağ çözücüyle temizleme: Deri yağ çözücüler bazı süet ayakkabı lekeleri için etkilidir, ancak özellikle süet için yapılmış bir ürün seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Süet ve deri arasında bazı farklılıklar vardır. Bu nedenle süet gibi daha hassas ürünler için özel temizleyiciler kullanmak gerekir.

 

Açık Renk Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

 

Açık renk süet ayakkabıları temizleme söz konusu olduğunda her şeyin başında bu ayakkabıları kirlenmeden olabildiğince korumak her zaman en etkili temizleme stratejisidir. Süet ayakkabılar dolapta dururken bile görünümlerini etkileyebilecek toz, kir ve diğer parçacıkları toplarlar. 

En iyi temizleme araçlarından biri olduğu için süet fırçası açık renk süet ayakkabıların temizliğinde de çokça kullanılır. Süet ayakkabıları her fırsatta fırçalarsak yüzeyde çok fazla kir ve tozun birikmesini ve görünür hale gelmesini önlemiş olursunuz.

 • Hafif lekeler için, sert kıllı bir fırça kullanarak ayakkabıları ileri geri hareketlerle fırçalayın. Alternatif olarak, leke lekelerini süet silgiyle ovalayarak temizleyebilirsiniz. 

 • Daha ağır lekeler için temiz bir bezi aşağıdakilerden herhangi biriyle nemlendirin: beyaz sirke, ovma alkolü veya sıvı ayakkabı temizleyicisi (ancak süet için güvenli olarak seçilmelidir) Nemli bezi lekeli alanın üzerine sert, dairesel bir bezle ovalayın. Sonrasında ayakkabılarınızın tamamen kurumasını bekleyin. Ayakkabılar kuruduğunda, süeti yumuşatmak ve kalan kiri temizlemek için iyice fırçalamak gerekebilir.

 

Mavi Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Teknik olarak süet, bir hayvanın derisinin altından hazırlanmış, tüylü – kadife dokulu – deri olarak tanımlanır . Konuyu çok biyolojik hale getirmek için, geleneksel deri için kullanılan daha sert epidermisin aksine, hayvanın derisinden - daha yumuşak, daha hassas alt deriden - bahsediyoruz. 

Hassas yapısı nedeniyle süet, başlangıçta eldiven yapımında kullanılıyordu. Yıllar geçtikçe süet kullanımı eldiven yapımının ötesine geçti. Ayrıca pelerinler, paltolar, ceketler ve ayakkabılar gibi soğuk hava kıyafetlerinin yaratılmasına da evrildi.

Süet ayakkabı kullanıcılarının bu ayakkabılarda en çok tercih ettikleri renk genellikle mavidir. Aynı şekilde, hem süet ayakkabıların hem de mavi rengin unisex algılanması bu ayakkabıları hem erkekler hem de kadınlar arasında popüler haline getirdi. Mavi rengin çok tercih edilmesi ve süetin kolay kirlenmesi, birçok kullanıcının mavi süet ayakkabıların nasıl temizleneceğini araştırmasına neden olmuştur. Mavi süet ayakkabılar aşağıda sıralanmış şekilde temizlenebilir:

 • İki ölçü su ve bir ölçü beyaz sirke ile  temizleme solüsyonu hazırlanır.
 • Kuru lekeler varsa bunlar çelik sünger ile ovulur.
 •  Lekenin üzerinden  bir törpü ile hafifçe geçerek süetteki leke gevşetilir. 
 • Hafif nemli bir süngerle lekeler ovalanarak çıkarılır.
 •  Uzman bir satıcıdan satın alınmış bir süet ayakkabı temizleyicisi kullanılır.

Beyaz Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Özellikle yaz aylarında şık görünümleri nedeniyle oldukça fazla kişi tarafından tercih edilen beyaz süet ayakkabılar, diğer süetler içinde çabuk kirlenen renklerdendir.

Beyaz süet ayakkabıları temizlemenin beş temel adımı:

 1. İyi bir fırçalama işlemi: Yüzeydeki üst kir tabakasını sıyırmak için lekeli alanı tek bir yöne doğru hafifçe fırçalayın. Bu kir tabakası çıkarılınca sonra alanı tekrar fırçalayın. Süetteki liflerdeki derin kirleri çıkarmak için ileri geri hareketlerle bunu daha kuvvetli yapın;

 2. Süet silgisi kullanımı: Süette biraz daha derine inen lekelerin bir süet silgi kullanarak ovulması gerekir. Süetle temas ettiğinde ufalanan kimyasal bir bileşikten yapılmış süet silgiler, malzemenin liflerine derinlemesine batmış olan kiri ve kirletici maddeleri dışarı çeker. Silgiyi lekelerin üzerine iyice sürün ve leke çıkana kadar ovalamaya devam edin. 

 3. Süet temizlemek için su kullanılmamalı: Su, süet ayakkabıların temizliği söz konusu olduğunda işleri daha da kötüleştirebilir, çünkü aslında leke bırakabilir ve kalıcı renk bozulmasına neden olabilir. Bunun yerine, inatçı lekeleri etkili bir şekilde silmek için temiz bir bezi beyaz sirke veya ovma alkolü ile nemlendirin. Ayakkabıları iyice kurumaya bırakın, ardından süeti kadifemsi yumuşaklığa getirmek için iyice fırçalayın.

 4. İpleri Tıraş Edin:  Süet ayakkabılarınız pütürlü pütürlü görünmeye başlıyorsa, tüyleri veya gevşeyen telleri eski bir tıraş bıçağıyla kesmek en iyisidir. Tüylü uçları dikkatlice tıraş edin ve işiniz bittiğinde kalıntıları fırçalayın.

 5. Süet koruyucu sprey kullanmak: Temiz beyaz süet ayakkabılarınızı fırçaladıktan sonra, süetin üzerine su geçirmez bir sprey veya koruyucu sıkabilirsiniz.

 Süet Silgisi

Evde Süet Ayakkabı Temizleme

Süetin yumuşak ve kadifemsi dokusu çekici olsa da, süet ayakkabıların temizlenmesinin zor olmasının da nedeni budur. Açık gözenekli yüzeyi süeti çizilmeye ve lekelenmeye karşı savunmasız hale getirir. Süetin gözenekli dokusu ayrıca, ıslanırsa sıvıları hızla emebileceği ve kalıcı lekelenmelere ve bozulmalara neden olabileceği anlamına gelir. Tüm bu dezavantajlı durumlara rağmen süet uygun bir bakımla evde de temizlenebilir.

Genel olarak, süet ayakkabı bakımı, deri ayakkabı ve spor ayakkabı bakımı kadar kolay olabilmektedir. Bu durumda, süet ayakkabıları temizlemenin birkaç yolu vardır. Bundan önce, evde süet ayakkabıları temizleyebilmek için aşağıdaki öğeleri de elinizde bulundurmanızı öneririz:

 • Sert kıllı bir süet fırçası: 

 • Toz ve lekeleri silmek için temiz bezler

 • Fırçalama alkolü veya beyaz sirke;

 • Su geçirmezlik veya kumaş koruyucu spreyler; 

 • Ayakkabı kalıpları

Her bir temizleme ve bakım malzemesinin süet temizliğinde farklı bir işlevi vardır. Süet fırçası, süetin genel temizliği için her zaman gereklidir. Daha fazla kirlenmiş süetler için lekeleri daha iyi çıkarmak için bezler, lekelerin daha iyi çıkması için uygun alkoller ve koruyucu spreyler gereklidir.

 

Süet Ayakkabı Temizleme Spreyi Nedir?

Süet kadifemsi ve canlı bir görünüme sahip olsa da, kolayca lekelenmesi, çizilmesi ve düzleşmesi de aynı derecede dezavantajdır. Bu yüzden süet bakımının nasıl yapıldığını bilmek çok önemlidir. Bir fırça ile periyodik temizlik, süet ayakkabılarınızın satın aldığınız günkü gibi güzel görünmesini sağlayacaktır. Ancak daha da önemlisi, kalıcı lekeleri veya malzemeye zarar vermemek için süet üzerindeki aşınma ve yıpranmayı hemen tedavi etmeniz gerekir.

Süetlerin sürekli bakıma muhtaç olması kullanıcıları sıkabilir. Bu nedenle süet ayakkabı temizleme spreyleri üretilmiştir. Süet ayakkabı temizleme spreyi, süet ayakkabıların sürekli ve kolayca temizlenebilmesi için üretilmiş, sıvı-sprey temizlik maddeleridir.

Süet Ayakkabı Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır?

 

Süet temizliği ve bakımı gerçekten zor olmasa da, diğer birçok deri türünden daha fazla dikkat gerektirir, bu yüzden süet ayakkabılar çin kolay temizliği sağlayacak temizleme spreyleri üretilmiştir.

 

Süet temizleme spreyi kullanırken süet ayakkabının temiz ve kuru olduğundan emin olunması gerekir. Spreyi püskürtmeden önce etrafta spreyden etkilenecek başka bir eşya olmamalıdır. Sprey şişesi iyice sallanır. Ayakkabıya 15 cm mesafeden püskürtülür. İkinci bir uygulama gerekli olabilir. Uygulamalar arasında en az bir saat beklenmesi gerekir.. Kullanmadan önce tamamen ayakkabının tamamen kurumasını beklenir. 

 

Süet Ayakkabı Islak Bezle Silinir mi?

Süet ayakkabılar yapıları gereği hassastır. Süet ayakkabıların temizliği için direkt su uygulamak ya da çok ıslak olan bezle ayakkabıyı silmek önerilmez. Süeti temizleyecek bezin temiz ve nemli olması yeterlidir.

Süetin fazla suyla teması durumunda rengi değişebilir, kalitesi bozulabilir, süeti oluşturan lifler hasar göreceği için süette pütür pütür bir görüntü oluşabilir.

 

Süet Ayakkabı Yıkanır mı?

Süet ayakkabılar hassas yapıları gereği suya dayanıklı değillerdir ve bu ayakkabılar kesinlikle yıkanmamalıdır. Süet ayakkabıların yıkanması, süetin renginin değişmesine, ayakkabının genel yapısının bozulmasına neden olur.

 

Süet Ayakkabı Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Süet ayakkabıların, iyi görünmesini sağlamanın en iyi yolu düzenli önleyici bakımdır. Süetteki lekeler zor çıkacağı için sürekli ve düzenli bakım yapmak lekelere en baştan engel olacaktır.

Çoğu zaman, kiri ve lekeleri çıkarmak için gereken tek şey kapsamlı bir fırçalamadır, ancak süet çok lekeli görünüyorsa, biraz daha fazla işlem gerekebilir. Süet ayakkabılardaki lekeler için biraz beyaz sirke kullanılması yeterli olabilmektedir. Temiz, kuru bir beze biraz sirke dökün ve sirkeyi lekeli süete sürün. Süeti ıslatmak değil nemlendirmek yeterlidir. Süetin kurumasını bekleyin ve ardından kalan izleri gidermek için lekeyi fırçalayın.

 

Süet Ayakkabı Boyanır mı?

 

Süet ayakkabılarla ilgili en büyük tüketici şikayetlerinden biri, süetin renginin solma eğilimidir. Ayakkabılarınızı uygun şekilde temizlemek, saklamak ve bakımını yapmak, uzun vadede renklerinin korunmasına yardımcı olacaktır, ancak yine de süet ayakkabıların  biraz daha parlak, daha koyu veya daha beyaz olmasını isteyebilirsiniz.  Bu durumda düet ayakkabılar boyanabilir.

 

Doğru boyayı seçmek çok önemlidir.  Su süetle uyumlu olmadığı için su bazlı boyalardan kaçının. Birçok kumaş boyası süetleri boyamak için işe yarar veya süet deri için özel olarak tasarlanmış boyaları satın alabilirsiniz. 

 

Yağmurlu Havada Süet Ayakkabı Giyilir mi?

Genel bir kural olarak, yağmurun beklendiği günlerde süet ayakkabıları giymemeniz önerilir. Herhangi beklenmedik bir yağmur durumunda süetin kötü duruma düşmemesi için süet ayakkabılar su itici bir spreyle işlemden geçirilmelidir .Güvende olmak için önce spreyi göze çarpmayan bir alanda test edin. Her şey yolundaysa, spreyi süet ayakkabılarınızın veya diğer süet eşyalarınızın her yerine uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Süet giyerken yine de sudan kaçınmanız gerekirken, koruyucu süetin ıslanması durumunda lekelenme olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır. En iyi koruma için her sezon bir kez tekrar uygulayın.

 

Süet Spor Ayakkabıları Temizlemek Zor mudur?

Süet spor ayakkabıları temizlemek klasik bir süet ayakkabıyı temizlemek ile aynı zorluk derecesine sahiptir. Model ve stil ne olursa olsun düzenli ve sürekli bakım süetin kolay kullanılmasını sağlayacaktır.

Spor ayakkabı temizleme hakkında detaylı teknik bilgi için makalaleyi okuya bilirsiniz.

Etiketler: Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
Haziran 07, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.