Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bez Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Bez kullanılarak üretilen ayakkabılar, sandaletler, spor ayakkabılar veya loaferlar olabilir. Ancak stil ne olursa olsun, bezden üretilen ayakkabılar eninde sonunda deri olanlara göre daha çabuk kirlenecektir. Deriye göre kiri daha çabuk geçiren yapılarına rağmen bez ayakkabıları temizlemenin yöntemleri vardır. Bez ayakkabıları temizlemek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler:

 

Doğal yöntemlerle temizleme: Bez ayakkabıları temizlemek için doğal yöntemler kullanılabilir. Bunun için kabartma tozu ve beyaz sirke kullanılması gerekir. Bir yemek kaşığı karbonat iki yemek kaşığı beyaz sirke ve bir bardak ılık su ile karıştırılır. Bir bez veya temiz diş fırçası kullanılarak ayakkabıdaki kir temizlenir. Kabartma tozu karışımı oldukça çabuk kuruyacaktır. Fırçalamayı bitirdikten sonra ayakkabıda kalan macun fırçalanır ve ayakkabılar kurumaya bırakın. Bez ayakkabıların temizliği el ile, onlara zarar vermemeye özen gösterilerek yapılmalıdır.

 

Temizleme spreyi-köpüğüyle temizleme: Bez ayakkabıları evde doğal yöntemlerle temizlenebileceği gibi temizleme spreyleri ya da temizleme köpükleriyle de kolayca temizlenebilir.

 

Çamaşır makinesine atmak: Bez ayakkabıları çamaşır makinesine koymanın ayakkabının yapısını ve bütünlüğünü etkileyeceği bilinse de yine de arada bir çamaşır makinasında yıkama yapılabilir. Ayakkabıları bir arada tutan yapıştırıcılar,  deri astarlar veya süslemeler makinede zarar görebilir.

 

Bez Ayakkabı Neden Kirlenir?

Ayakkabılar birçok kumaştan yapılabilir. Giyilen her şey gibi ne kadar dikkatli olunursa olunsun zamanla bez ayakkabılar kirlenirler. Ne yazık ki, normal kıyafetler gibi ayakkabılar çamaşır makinesine atılamayabilir. Bez ayakkabıların kirlenme sebepleri genellikle bezin yapısına bağlıdır.

Deri ayakkabılar yapıları gereği daha serttirler. Bu da derinin daha yavaş kirlenmesini sağlar. Bez ayakkabıların kirlenmesinde kumaşın veya tekstil malzemelerin deriye göre daha geçirgen bir yapıda olmasının etkisi vardır. Tekstil veya bez, ayakkabılar için mucizevi bir malzemedir. Sonsuz çeşitlilikte örgüler, renkler, desenler ve özel özellikler ile tekstiller, ayakkabı tasarımında özel bir yere sahiptir. Ayakkabıların iç ve dış kısımlarında ve hatta altlarında tekstil bulunabilir. Ancak bu yumuşak yapılı malzeme aynı zamanda ayakkabıyı çabuk kirlenebilir bir duruma da sokabilir. Bezdeki lifli yapı kirlerin beze daha çabuk tutunmasına neden olur.

 Ayakkabıların güzel ve düzenli görünmesini sağlamak için sık sık temizlemek gerekir. Ayakkabıları elle temizlemek, bezi korumak için en iyisidir, ancak sabunlu su, kabartma tozu, çamaşır suyu ve diş macunu gibi çeşitli temizleme çözümleri de denenebilir.

Bez Ayakkabı Temizlemede Kullanılabilecek Malzemeler

Ayakkabıda kullanılan  bez, deri, naylon, polyester vb. gibi ayakkabı endüstrisinde kullanılan birden fazla kumaştan oluşur. Ayakkabı imalatında yaygın olarak deri ve sentetikler kullanılır. Her bezin- kumaşın kendi görünümü ve fiyatı vardır.

Bu bezler ayakkabı imalatında onları daha rahat ve güçlü kılmak için kullanılır. Bazı ayakkabılar tamamen bezden üretildiği gibi üretiminde kısmen kanvas, bez, kumaş, tekstil ürünler kullanılan ayakkabılar da vardır.

Bez-tekstil malzemeler ayakkabı üretiminde oldukça önemli olsa da bu malzemelerden üretilen ayakkabılar sürekli temizlik gerektirebilir. Bu türdeki ayakkabıları kolay temizlemek için kullanılması gereken malzemeler şöyledir:

Sirke: Sirkenin ılık su ile karıştırılarak kullanılması tekstil ürünleri temizlemek için ideal olabilmektedir.

Karbonat yada kabartma tozu: Karbonat yada kabartma tozunun beyazlatıcı etkisi bez ayakkabıların temizlenmesinde sıkça kullanılmaktadır.

Çamaşır deterjanı: Kıyafetlerin yıkanmasında kullanıldığı gibi bezden-tekstilden üretilmiş ayakkabıların temizlenmesinde de çamaşır deterjanları kullanılabilmektedir.

Diş macunu: Diş macunları beyazlatıcı etkileri nedeniyle yeterli miktarda sıvıyla karıştırılarak bez ayakkabıların temizlenmesinde sıkça kullanılmaktadır.

Temizleme köpüğü veya spreyi: Evdeki doğal yöntemler dışında ayakkabıları temizlemek için satılan kimyasal spreyler ve köpükler de mevcuttur.

Renksiz sıvı bulaşık deterjanı: Temizleme gücü fazla olan deterjanlar tekstil malzemelerinde temizlenmesinde uygun yöntemlerle kullanılabilir.

Sert kıllı bir diş fırçası: Temizleme malzemesi ne olursa olsun temizleyiciyi  tekstile uygulamak için sert kıllı bir fırça gerekebilir.

Bez Ayakkabı Temizleme Köpüğü Nedir?

Bez ayakkabı temizleme köpüğü, bez ayakkabıların kolay ve pratik bir şekilde temizlenebilmesi için kullanılan köpük şeklinde şişelenmiş kimyasal temizleme malzemeleridir. Ayakkabılar, diğer herhangi bir aksesuar veya giyim eşyasından daha fazla ve sürekli olarak en zorlu koşullara maruz kalır. Tekstiller genellikle giysi yapımında olduğu gibi ayakkabı ve aksesuar yapımında da kullanılır, ancak kıyafetleri temizlemek için çamaşır makinesine koymak veya suyla temizlemek kolayken, iş ayakkabıya gelince temizlemek oldukça zordur. Bez ayakkabıları temizlemek için birçok çözüm olsa da temizleme köpükleri bu temizleme yöntemlerine göre daha pratik ve kolaydır. Şişelenmiş şekilde satılan temizleme köpüğü kaba temizliği yapılmış bez ayakkabıya sıkılır ve hafif nemli bir bezle ayakkabı silinir. Sonrasında ayakkabı kurumaya bırakılır.

 

Bez Ayakkabı Temizleme spreyi Nedir?

Bez ayakkabı temizleme spreyleri, bez ayakkabıların kolayca temizlenebilmesi için kullanılan sıvı sprey şeklinde şişelenmiş kimyasal temizleme malzemeleridir. Sıcak mevsimlerde birçok ayakkabı kullanıcısı nefes alabilen kumaş ayakkabılardan hoşlanır, bu nedenle tekstil ayakkabıların yeni gibi görünmesi ve uzun süre kullanılabilmesi önemlidir. Bez ayakkabılar suyla temas halinde hızla parçalanabilirler veya en azından şekillerini kaybederler. Bu nedenle bez ayakkabı temizleme spreyleri üretilmiş ve bu ayakkabıları şekillerini koruyarak temizleyebilmek mümkün olabilmiştir.

Şişelenmiş şekilde satılan temizleme spreyleri önce biraz çalkalanır, kaba temizliği yapılmış bez ayakkabıya 10 cm uzaktan sıkılır ve hafif nemli bir bezle ayakkabı silinir. Sonrasında ayakkabı kurumaya bırakılır.

Evde Bez Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Bez ayakkabıları elle temizlemek, ayakkabının yapıldığı bezi korumak için en iyi yöntemdir. Bu nedenle bez ayakkabıları evde temizlemenin bazı yöntemleri bulunmaktadır.

-Bulaşık sabunu ve ılık suyla temizleme: Ayakkabıları temizlemek için herhangi bir sıvı bulaşık sabunu işe yarayabilir. Suyun köpüklü ama yine de berrak olması için yaklaşık 1 çay kaşığı (4,9 ml) sabun kullanılır. Temizleme solüsyonu bir diş fırçasıyla karıştırılır. Sabun ve su, beyaz deri de dahil olmak üzere her türlü ayakkabıda en iyi sonucu verir.
-Sirke ve ılık suyla temizleme:  Bulaşık deterjanı kullanmak istenmiyorsa 1 ⁄ 2 su bardağı (120 ml) beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sert kıllı bir diş fırçası ile sirkeli suyla lekeler fırçalanır. Diş fırçasının başı, kılları ıslanacak şekilde suya batırılır. Ağır lekeli alanlara odaklanarak, fırça ayakkabının yüzeyinde küçük dairesel hareketlerle gezdirilir. 

Renkli Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Espadriller, bez loaferlar, bez spor ayakkabılar popüler yazlık ayakkabılardır. Hafiftirler, nefes alabilirler ve ayakları kirden ve güneş yanığından korurlar. Bez ayakkabılar renkli veya beyaz olmaları fark etmeksizin çabuk ve diğer derilere göre daha hızlı kirlenirler.  Bu renkli bez ayakkabıların uzun süre yeni görünmesini sağlamak ve onların bakımı için birkaç püf noktası var.

Sokaktaki toz parçacıklarını ve kiri bez ayakkabıdan daha kolay çıkarmak için,  bir fırça kullanarak bez ayakkabı kirlenir kirlenmez temizlenmelidir. İnatçı kirlerle baş etmenin en iyi yolu ayakkabı kirlenir kirlenmez nemli bir sünger kullanmaktır. 

Bez ayakkabı nasıl temizlenir sorusunun cevabından önce ayakkabıları iyice kurulamak gerekir. Aksi takdirde özel temizleme köpükleri ve temizleyici-koruyucu maddeler kumaşa düzgün bir şekilde işlemez. Evde bez ayakkabı temizlemek istiyorsanız yarım ölçü beyaz sirke ve 1 ölçü kabartma tozu kullanarak bir macun yapın ve macundan bir tabaka halinde tüm ayakkabının üzerine sürün ve lekeli noktalara ovalayın. Macun kuruduğunda nemli bir bezle ayakkabıyı temizleyin. Sirke ve kabartma tozunu fazla kullanmak bezin rengini soldurabilir.

Beyaz bez ayakkabılar güneşte kurutulabilir, ancak bu şekilde kurutmak daha koyu renkli beyaz bez ayakkabılar için tehlikelidir. Koyu renkli bez ayakkabılar güneşte hızla solabilir. 

Beyaz Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabılar hemen hemen her malzemeden yapılabilirken, dış kısım için en sık bezler ve diğer tekstil ürünleri kullanılır. Beyaz bez ayakkabı nasıl temizlenir sorusunun cevabına karar verirken, farklı bir malzemeye yönelik bir temizleme yöntemi uygulamak ayakkabıya zarar verebileceğinden, ilk olarak ayakkabının nasıl bir bezden yapıldığını belirlemek önemlidir.

Beyaz bez ayakkabılar renkli olanlara göre daha çabuk kirlenirler veya kiri daha çok gösterirler. Lifli yapıları kıyafetler gibi sık sık temizlenmelerini gerektirir.Beyaz bez ayakkabılar için, bir kalıp hafif banyo sabunu alın (kumaşın lekelenmesini veya boyanmasını önlemek için tercihen beyaz sabun olmalıdır). Temiz, yumuşak bir bezi nemlendirin ve biraz köpürmesi için sabunun üzerine sürün. Kir ve lekeleri çıkarmak için ayakkabıları nazikçe ovalayın, ardından sabunu silmek için temiz, nemli bir bez kullanın.

Bez Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Çoğu bez ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanabilir ancak bezin cinsi tabanın türü oldukça önemlidir. Çamaşır makinesinde yıkamak taban ve model arasındaki yapıştırıcının çözülmesine neden olabilir.  Ayakkabı üreticileri her zaman bez ayakkabıları çamaşır makinesinden uzak tutmanızı tavsiye etmektedir. Taban açılması meydana gelmese bile tabanın rengi değişebilir ya da bez formunu kaybederek ayakkabının daha kötü görünmesi sorunuyla karşılaşabilir.

Bez Spor Ayakkabıyı Temizlemek Kolay mıdır?

Bez genellikle giysi yapımında olduğu gibi ayakkabı ve aksesuar yapımında da kullanılır. Renkleri ve türleri ne olursa olsun bez ayakkabılar kullanım açısından pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Kullanımının kolaylığına rağmen bez ayakkabıların bakımı, temizliği ve korunması oldukça zordur.

Spor ayakkabı temizleme hakkında profesyonel iuçları için ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Etiketler: Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
Haziran 02, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.