Erkek Klasik Ayakkabı Modelleri Nedir?

Klasik Erkek Ayakkabı

Erkek klasik ayakkabı, klasik görünümü tamamlayan, tasarımı sade ve genelde keskin hatlara sahip olan ayakkabı türleridir.

Klasik erkek ayakkabı türlerinin çoğu, 19. yüzyılda çeşitli Avrupa moda başkentlerinde tasarlanmaya başlamıştır. Üretimdeki itici güç: 1880 ve 1889 yılları arasında ilk moda dergilerinin yükselişi ve Avrupalı ​​kunduracılar arasında bir tür rekabettir. 

Erkek klasik ayakkabı modelleri trendlere uygun olarak, üzerinde küçük değişiklikler yapılarak zaman içinde yenilendiler.

 

Klasik erkek ayakkabı türleri aşağıdadır:

 

-Bağcıklı ayakkabılar (oxfordlar, derbyler, blucherlar, erkek botları

 

- Tokalı ayakkabılar (monk straplar)

 

-Slip-on ayakkabılar (mokasen, loaferlar, boatlar) bulunur.

 

Erkek Klasik Ayakkabılar Nasıl Üretilir?

 

Yüksek kaliteli klasik erkek ayakkabıların arkasındaki üretim süreci söz konusu olduğunda, birinci sınıf deri ilk tercihtir. Ayakkabı tarihi, ayakkabı yapım ve üretim yöntemlerinin yıllar içinde neredeyse hiç değişmediğini gösteriyor: Ayakkabı zanaati, geleneklere bağlı kalmaya devam ediyor. Ayakkabı bakım rejimleri ve ayakkabı merkezli kıyafet kuralları da büyük ölçüde değişmeden kaldı. Klasik ayakkabılar dış görünüşü itibariyle estetiğe ilkelere uyarken, iç kısımları, optimum ayakkabı uyumu sağlayarak sağlıklı ayakları destekleyen yüksek kaliteli malzemelere sahiptir. Klasik ayakkabıların üretiminde kullanılan malzemeler ne olursa olsun üretim süreci aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

 

-Tasarım: Tasarım, ayakkabı modellerinin eskizini içerir.. Ortaya çıkan şablonlar, ayakkabı üretim süreci için çok önemlidir.

-Kalıplama: Ayakkabı kalıpları, basitleştirilmiş insan ayakları şeklinde üç boyutlu kalıplardır ve genellikle ahşaptan yapılır. 

-Şablonlama: Ayakkabıcılık için gerekli olan deri parçaları daha sonra karıştırılmaması için şablonlama aşamasında kesilip işaretlenir.

-Dikim ve Birleştirme: Dikiş aşamasında, ayakkabıyı yapmak için kesilen deri parçaları birbirine dikilir. Önce üst kısmı oluşturan parçalar birbirine dikilir, ardından astar yapılır. 

-Temizleme: Montajı yapılan ayakkabılar satışa sunulmadan önce temizlemede son rötuşlar yapılır. Ayakkabı cilası uygulanır, ayakkabı bağları geçirilir ve ayakkabılar parlatılır.

 

Deri Erkek Klasik Ayakkabılar Nasıl Üretilir?

 

Eskiden kunduracılar, ayakkabı yapım sürecinin her aşamasından tek başına sorumluydu. Günümüzde kaliteli ayakkabılar, yuvalama üretim süreci kullanılarak yapılmaktadır. Bu, fabrika içindeki çeşitli departmanlar arasında görevlerin bölünmesini içerir.

Bugün, ayakkabı fabrikasındaki uzmanlaşmış departmanlar, üretimin çeşitli aşamalarını yönetiyor. Her bölüm kendi görevlerini tamamlar tamamlamaz, erkek ayakkabısı üretim sürecindeki bir sonraki adıma gönderilir.

Deri kullanılarak üretilen erkek klasik ayakkabıların üretimi aşağıda açıklandığı şekilde yapılmaktadır:

 

-Klasik ayakkabının tasarlanması:  Ayakkabı tasarımı, daha sonra ayakkabı üretiminde kullanılacak olan temel kalıp türlerinin tasarlanması ile başlar. Tasarım aynı zamanda farklı ayakkabı türleri için şablonlar geliştirmeyi de içerir.

-Klasik ayakkabının kalıplanması: Kalıplar ayakkabıcılıkta son derece önemli bir unsurdur . Mükemmel oturan ayakkabılar ancak mükemmel bir kalıplama ile yapılabilir. Ayağın, topukların ve ayağın toplarının yanı sıra topuk yüksekliğinin ayağın yuvarlanma hareketini nasıl değiştirdiğini hesaba katarak , tamamlanan ayakkabının uyumunu belirler .

-Klasik ayakkabının dikilmesi ve birleştirilmesi: ayakkabıyı oluşturan tüm parçalar dikilir. Deri parçalarının yerinden kaymaması için önce kenarlarından tutkal noktaları ile birbirine yapıştırılır. İlk olarak, üst kısım birbirine dikilir, ardından astar gelir. İkisi birlikte dikildikten sonra dikişler düzeltilir.

-Klasik ayakkabının temizlenmesi: Terbiye departmanı olarak da bilinen ayakkabı temizleme adımında erkek ayakkabılarında son rötuşlar yapılır ve ayakkabı yapım süreci sona erer. Erkek ayakkabıları ayakkabı odasında işlendikten sonra perakendecilere teslime hazır hale gelir. Ayakkabı odasının içine ayakkabı cilası sürülür ve ayakkabılar cilalanır. Son olarak ayakkabı bağcıkları bağlanır.

 

Gerçek Deri Klasik Ayakkabıların Gerçek Deri Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Klasik ayakkabıların yapımında en çok hakiki deriler kullanılır. Korunmuş deri veya ham hayvan postları, çok çeşitli olumlu niteliklere sahiptir. Bunlar ayrıca taleplere göre değiştirilebilir. Ayakkabının kalitesi ne kadar yüksek olursa, yapımında kullanılan deri oranı da o kadar yüksek olur.

Gerçek deri:

 • nefes alabilir, 

 • elastiktir,

 • yırtılmaya karşı dayanıklıdır, 

 • aşınmaya dayanıklıdır, 

 • ısı yalıtımlı ve esnektir. 

Gerçek deri sağlamlığı ile ayakkabı koruması sağlar, ısı düzenleyici etkiye sahiptir ve ayakkabılara sofistike bir görünüm de kazandırır. 

Bir üründe "sentetik" veya "polyester" tanımlamaları görülürse, bu, ürünün gerçek deriden yapılmadığı anlamına gelir.

Derinin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu sadece ayakkabıya dokunarak anlayabilirsiniz. Sahte deri, neredeyse plastik gibi pürüzsüz bir his verir. Gerçek deri, yumuşak ve esnek bir his verir ama aynı zamanda pütürlü bir his verir. Ayrıca suni deriyi esnetemezsiniz, ancak gerçek deri esnetilebilir. Son olarak, gerçek deri sıcak, suni deri ise serin hissettirir.

 

Klasik Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

 

Deri, cilt gibidir. Eğer bakımı ve temizlenmesi umursanmıyorsa, kuruyabilir ve yırtılabilir. Klasik ayakkabılar aşağıda açıklandığı şekilde temizlenebilir:
 

-Bağcıklarınızı ayakkabıdan çıkarın, bağcıkların kullanılabilir olduğundan emin olun. Değilse, cilaladıktan sonra ayakkabıyı takmak için yeni bağcıklar hazırlayın. Ayakkabıların içine ağaç kalıplardan koyun.

-Ayakkabılarınızda kir veya toz kalmadığından emin olmanız gerekir, aksi takdirde kullanılacak cilalar ve kremler  leke bırakabilir. En iyi sonucu elde etmek için özel temizleme fırçası kullanmalıdır.

-Ayakkabılarınız tozdan ve kirden arındırıldığında derinlemesine temizlenmeye hazırdır. Bu nedenle temiz ve kuru bir bez kullanarak besleyici kremi dairesel hareketlerle uygulamanız gerekir. Krem, eski kremlerin ve cilaların kalıntılarını çıkarmaya yardımcı olacak, böylece derinin yeni bir bakım alması kolaylaşacaktır.

-Deriniz için doğru ayakkabı kremi rengini seçin. Ayakkabı kremini derinin zor kısımlarına uygulamak için kenar fırçasını kullanın, kremi deriye cömertçe uygulayın. Deriyi boğmadan deri üzerinde yeterince krem uygulandığından emin ​​olduğunuzda, ayakkabıyı dinlendirin ve kremin emilmesini bekleyin.

-Krem tamamen kuruduktan ve daha fazla bakıma hazır hale geldikten sonra, hafif parlak bir ayakkabı için cila kullanabilirsiniz.

 

Klasik Ayakkabılar Nasıl Kombinlenir?

 

Klasik ayakkabılar uzun zamandır erkekler için favori bir ayakkabı stili olmuştur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Bu ayakkabılar geleneksel ve cilalı görünür, çeşitli durumlar, kıyafetler için idealdir. Yani öğle yemeğine, akşam yemeğine, ofise ve hatta toplantılara gidiyor olsanız da bu ayakkabılar işinize yarayabilir. Kıyafetinize vurgu yapmak için klasik siyah veya kahverengi bir çift seçilebilir.

 • Resmi durumlar için ince bir çift siyah veya koyu kahverengi deri klasik ayakkabı seçilebilir.

 • Takım elbise, gömlek ve kravat ile klasik bağcıklı ayakkabı modelleri giyilebilir.

 • Klasik ayakkabıları rahat bir şekilde giymek için nubuk veya süet tasarım gibi rahat bir stil seçilebilir.

 • Biraz cilalı rahat bir görünüm için kot pantolonlarla gündelik klasik modelleri deneyebilirsiniz.

 • Modaya uygun, akıllı gündelik bir tarz için chino pantolonlarla klasik modeller giyilebilir.

 • Kıyafetlere askeri bir hava katmak için klasik botlar tercih edilebilir.

 

Klasik Ayakkabılar Spor Kıyafetlerle Nasıl Kombinlenir?

Klasik ayakkabılar ve spor ayakkabılar formalite skalasının zıt taraflarında olsalar da, birkaç temel kriter akılda tutulduğu sürece, birkaç farklı şık kıyafet çeşidinde birlikte eşleştirilebilirler.

Klasik ayakkabı ve spor kıyafetler giyerken kendinizi nasıl düzgün bir şekilde şekillendireceğinizden emin olmayabilirsiniz.  Zıt tercihleri bir araya getirirken nihai sonucun temiz ve zahmetsiz görünmesini sağlamak için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır.

Önemli noktalardan ilki klasik ayakkabıyla giyilecek jean pantolonların stilinin temiz kesim, zamansız, tercihen koyu renkli olmasıdır. Bu kot pantolonlarla giymeyi düşünmeniz gereken birkaç elbise ayakkabısı, derbiler, tokalı ayakkabılar, mokasenler ve hatta broguelar olacaktır. Daha rahat durumlar için chukka botları da düşünülebilir. 

Tarz ile ilgili olarak seçilecek yanlış yol, ayakkabınızın stiliyle tutarsız pantolon giymek olacaktır. Örneğin, modern bir tarzda pantolon giymek ama çok daha klasik görünen elbise ayakkabıları seçmek yanlıştır. 

Çok bol ya da çok dar olan, üzerinize tam oturmayan ve hoş görünen pantolonlardan kaçınmak önemlidir. Çok kısa veya çok uzun pantolon giymek de yanlıştır. Ayrıca belinizin çok altına oturan pantolonlardan da kaçınmalısınız. Gömleğinizi kıvırmaya ve kemer takmaya başladığınızda bu bir sorun haline gelecektir . Belinizi kapatacak bir spor ceket veya kazak giymiyorsanız, gömleğinizin çok çabuk ortaya çıkabileceğini fark edebilirsiniz. 

 

En Uygun ve Şık Klasik Ayakkabı Modelleri Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Kullanıcı için en uygun ve şık klasik ayakkabı seçimi aşağıdaki uyarılar dikkate alınarak yapılabilir:

 1. Her zaman ve çoğunlukla kullanılan kıyafet stilleri göz önünde bulundurulmalı ve buna göre ayakkabı seçimi yapılmalı

 2. Ayakkabılarla giyileceği düşünülen aynı tip çorapları seçerek ayakkabı mağazasına gidilmeli ve seçim yapılmalı

 3. Ayakkabılar giydikten sonra bir süre ayaktan çıkarılmamalı. En uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında yaklaşık yarım inç boşluk olduğundan emin olmak için ayakkabının üstüne hafifçe bastırın. Bu, yürürken ayağınızın öne doğru basması için yeterli alan sağlar. 

 4. Klasik ayakkabılar yapı olarak sert olabilirler. Nasıl hissettiklerini belirlemek için ayakkabılarla dolaşın. Ayak toplarında yeterli yer var mı? Topuklar tam oturuyor mu yoksa sıkışıyor mu veya kayıyor mu? Ayakkabıların sadece "kırılması" gerektiğini rasyonelleştirmeyin. Baştan itibaren uygun ayakkabılar bulun.

 5. Bir ayakkabının boyutu veya tanımından ziyade kendi konfor seviyenize güvenin. Boyutlar üreticiler arasında farklılık gösterir. 

 6. Uzunluğa olduğu kadar genişliğe de dikkat edin. Ayağınızın topu belirli bir ayakkabıda sıkıştırılmış hissediyorsa, daha geniş bir beden olup olmadığını sorun. 

Outdoor Klasik Ayakkabı Modelleri Nedir?

Outdoor aktiviteler ve sporlar sırasında giyilebilecek derecede rahatlığa sahip ve bu sporlara uygun outdoor klasik ayakkabı modelleri mevcuttur.

Klasik outdoor modeller şu özelliklere sahip olabilir:

 • Sert bir ayakkabı sırtı olmalı.  Bir elinizle topuğu, diğer elinizle topuğun üzerinden ayakkabıyı kavrayın. Ayakkabıyı topuk çevresinde yan yana hareket ettirememeniz gerekir.

 • Kemer desteği sağlanmalı. Ayaklarda tabanın boşluk olan kısmına kemer denir. Ayakkabının kemer desteği yoksa, ekstra bir kemer desteği eklemeniz gerekir. Kemer desteğinin, ayak parmaklarını sıkmadan veya ayakkabıların topuktan kaymasına neden olmadan ayakkabıya sığıp sığmadığını kontrol edin.

 • Yeterince geniş ve ayak parmakları için yeterince yer olmasına dikkat edilmelidir.. Ayak parmaklarını içeri itmemeli veya kıvırmamalıdır.

 

Kışlık Klasik Ayakkabı Modelleri Fiyatları Nedir?

Klasik erkek ayakkabılar, her mevsime uygun olarak üretilebilmektedirler. Bir klasik erkek ayakabısını kışlık olarak niteleyebilmek için bazı etmenler vardır:

 

 • Su geçirmezlik

 • Havaya karşı direnç

 • İyi tutucu kışlık kauçuk taban

 • Bilek desteği

Klasik ayakkabılar genel anlamda deri tabanlar yani köseleler kullanılarak üretilirler. Bu genel anlamda yaz kullanımı için geçerlidir. Bir klasik ayakkabının kışa uygun olması için kösele veya buna benzer ince tabanların kullanılması uygun olmaz.

Değişen mevsim özellikleri, su geçirmezlik için kullanılan ekstra membranlar, yol tutucu kauçuk tabanlı kışlık ve yazlık klasik ayakkabı modellerinin fiyatlarının da değişiklik göstermesine neden olmaktadır.

Kışlık klasik ayakkabı modellerinin fiyatlarını etkileyen faktörler:

 • Üst derinin cinsi

 • iç derinin cinsi

 • taban materyali

Yukarıda bahsedilen fiyatı etkileyen üç faktörü göz önünde bulundurduğumuzda kaliteli bir kışlık klasik ayakkabı fiyatının ortalama 800 tl ile 1500 tl arasında değişmektedir. 

Günlük Erkek Klasik Ayakkabı Modelleri Nedir?

Kullanılan malzeme ve renk bakımından birbirinden farklılık gösteren farklı klasik ayakkabı türleri vardır. Klasik erkek ayakkabıları genel anlamda bağcıklı, bağcıksız ve tokalı ayakkabılar olarak tanımlanabilir. 

Klasik erkek ayakkabıları günlük görünüme uygun hale getiren tasarımsal detaylardır. Klasik erkek ayakkabılarda uygulanan bazı tasarım detayları onları günlük etkinlikler için uygun hale getirebilir. Günlük tasarımlara sahip klasik ayakkabı modelleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:
-Wingtip stil bağcıklı klasik ayakkabılar
-Wingtip stilin eşlik ettiği tokalı ayakkabılar
-Boat loaferlar

 

Yetişkin ve Çocuk Klasik Ayakkabı Modelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Klasik ayakkabılar her yaştan ve cinsiyetten kullanıcı ve farklı etkinlikler için tercih edilen ayakkabı modellerindendir. Bu tür ayakkabılar yaşa, kullanılacak bölgeye, kullanım amacına göre farklı üretim süreçlerinden geçebilmektedir. Her değişen şartta klasik ayakkabının farklılıkları da çoğalacaktır.

 

Küçük yaş grupları için üretilen klasik ayakkabı modelleri ve yetişkinler için üretilenler arasında da önemli farklar mevcuttur. Küçük yaş grupları için üretilen klasik tipteki ayakkabılarda farklı gereksinimler göz önünde bulundurulur.

 

Küçük yaş aralığı için üretilen klasik ayakkabı modeller üretilirken kullanım rahatlığı açısından küçük tasarım detayları vardır ve üretim sırasında aşağıdaki detaylara dikkat edilebilir:

 

 • küçük yaş grubu için ayağın rahatlığı

 • yaşa göre beliren gelişme gerekliliklerine uygunluk

 • ayağın rahat hareketi için yeterli genişlik

 • yaş ve ayak yapısı için uygun taban

Kadın Klasik Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Klasik ayakkabılar hem kadınlar hem de erkekler için vazgeçilmezdir. Ancak çeşit ve tasarım açısından bakıldığında kadınların erkeklerden daha şanslı olduğu söylenebilir. Kadın klasik ayakkabılar genellikle topuklu olarak üretilirler. Çok az sayıda topuksuz ve düz taban klasik ayakkabılar da vardır.

Topuklu klasik kadın ayakkabıları aşağıdadır.

 • Stilettolar

 • Barely there sandaletler

 • Slingbackler

 • Blok topuklu botlar

 

Topuksuz klasik kadın ayakkabılar

 • Loaferlar

 • Oxfordlar

 • Derbyler

 • Bluncherlar

 • Sandaletler 

 

Klasik Ayakkabı Fiyatlarındaki Sezonluk Değişimler Nelerdir?

 

Klasik ayakkabılar kadın erkek fark etmeden ve neredeyse tüm mevsimlerde tercih edilen temel ayakkabılardır. Ayakkabıyı değiştiren her faktör ayakkabının sezonunu ve fiyatını da değiştirecektir.

Erkek ayakkabıları birbirinden farklı olan üst deri, deri astar ve alt deriden oluşmaktadır. Bu tür derilerin her biri farklı standartlarda tutulur ve buna göre farklı niteliklere sahip olması beklenir. Üst deri elastik ancak sağlam olmalı, iç taban yapımında kullanılan deri ise neredeyse hiç su tutmamalı ve ayrıca aşınmaya dayanıklı olmalıdır. Doğru eşleşme, ham hayvan postlarının doğru seçilmesi ve deriye işlenmesiyle sağlanır.

Kadın klasik ayakkabıların çoğunda erkekler için üretilen ayakkabılardaki kadar deri kullanılmadığı görülebilir. Klasik bir stiletto da ya da loaferda erkek ayakkabısı için kullanılan derinin neredeyse yarısı kullanılır.

Farklı sezonlar, kullanıcılar ve bölgelerde satılmak için üretilen klasik ayakkabı türlerinin fiyat değişimleri çoğunlukla kullanılan malzemelere, tasarımlara ve kullanıcının türüne bağlıdır. 

 

Hakiki Deri Diğer Ayakkabı Türleri Nelerdir?

Yaşama uyum sağlayan diğer hakiki deri ayakkabı türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Snakerlar
-Botlar
-Çizmeler
-Loaferlar
-Sandaletler
-Espadriller

Etiketler: Erkek Klasik Ayakkabı Modelleri Nedir?
Haziran 01, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.