Ayakkabı Bağcığı Nasıl Bağlanır?

Ayakkabı Bağcığı

Ayakkabı bağı olarak da adlandırılan ayakkabı bağcığı, ayakkabıları, botları ve diğer ayakkabıları ayağa sabitlemek için yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Tipik olarak, her bir ayakkabı için bir tane olmak üzere, her iki ucunda aglet olarak bilinen sert bölümlerle tamamlanan bir çift ip veya kordondan oluşurlar. Her ayakkabı bağı tipik olarak ayakkabının her iki tarafında bir dizi delik, halka veya kancadan geçer. Bağcıkların gevşetilmesi, ayakkabının ayağın takılması veya çıkarılması için yeterince geniş açılmasını sağlar. Bağcıkların sıkılması ve uçlarının bağlanması, ayağın ayakkabı içinde sıkıca sabitlenmesini sağlar. 

 

Ayakkabı bağcıkları tipik olarak basit bir fiyonk düğümü kullanılarak ayakkabının üst kısmından bağlanır. Common Bow olarak herkesçe bilinen bu bağlama stili, hızlı çözülmeye izin vermek için ikinci yarım düğüm ilmekli olarak, biri diğerinin üzerine bağlanmış iki yarım düğümden oluşur. Bilinen Common Bow stili dışında aşağıda yer alan bağlama stilleri de mevcuttur:

 

  • Turquoise Turtle Düğümü

  • Shoemaker's Düğümü

  • Better Bow Düğümü

  • Surgeon's Düğümü

  • Ian's Secure Düğümü

  • Double Slip Düğümü

Bunların hepsi, düğümün üst kısmına bir yerine iki kez ilmek atma konseptinin varyasyonları dır.

Her ayakkabı türüne göre bağcık bağlama stili değişebilir. Bağlama stili ayakkabı kullanıcısının tercihine ve ayakkabısına yakıştırdığı stile göre değişir. Ayakkabı stillerine göre bağcık seçimi için net kurallar bulunmamaktadır.

 

Ayakkabı Bağcığı Bağlama Teknikleri Nelerdir?

Ayakkabı bağcıkları, çoğunlukla basit bir fiyonk olmak üzere farklı şekillerde bağlanabilir. Bir ayakkabı bağı bir düğümle sabitlendiğinde, bağcık kıvrılır veya ezilir. Öncelikle bağcığın çözülmesini engelleyen şey budur. Kullanılan ayakkabıların bağcıklarını bağlamanın farklı stiller vardır. Bunlar:

 

Çember Tekniği

Özellikle spor ayakkabılar için kullanılan bir tekniktir. Bu tekniği spor ayakkabılar için önemli kılan husus, dışarıda spor için yapılan faaliyetlerde bağcığın kolay kolay açılmamasını sağlamasıdır. En dayanıklı bağcık ağlama stilidir ve genelde sporcular tarafından tercih edilir.

Önce basit bir düğüm atılır, sonra bir düğüm daha atılıp düğüm sıkılmadan beklenir, iki düğüm arasında-dilin ortasında-bir çember görülür. Çember bozulmadan bağcık uçlarından biri, modelin burundan topuğuna doğru hizalanır. Dik bir şekilde çemberden geçirilir. Aynı şekilde diğer uç da geçirilince oluşan kulaklar çekilir ve çember kapatılır. Bu yöntem spor ayakkabılarda ve bileksiz ayakkabı modellerinde kolayca uygulanabilir. Bot modelleri için uygun olduğu söylenemez.

Tavşan Kulağı Tekniği

Tavşan kulağı, ayakkabı kullanıcıları için pratik bir yöntemdir. Aynı zamanda dayanıklılığı bilindiği için sıkça kullanılır. Bu yöntemde öncelikle basit bir düğüm atılır. Sonra bağcık uçlarından biri ikiye katlanır. Bu katlama tavşan kulağı şeklindedir. Kıvrılan kısmın küçük olması ve kalan bağcığın uzun olması gerekiyor. Sonrasında diğer uç da ikiye katlanır ve aynı şekilde kulak yapılır. En son hamlede iki kulak birbirine düğümlenir ve sıkılır.

Düz Çubuk Tekniği

Düz çubuk bağcık bağlama tekniği, bağcığın bir ucunun dışarıdan bakıldığında yatay ve paralel görünmesini niteler. Resmi ayakkabılar, temiz ve düzenli görünümlerini korumak için genellikle düz çubuk bağcık stiliyle bağlanır. .Bu, özellikle Oxfords gibi kapalı bir bağcık sistemi kullanan elbise ayakkabıları için geçerlidir, çünkü çapraz bağcıkların merkezi, bağcık geçişleri, ayakkabının yanlarının ortada bir araya gelmesini engellemektedir.

Merdiven Tekniği

Merdiven stili bağlama tekniği adını görüntüsünden alır. Bu stilde ayakkabı bağcığının her iki ucunu, sol ucu soldaki delikten ve diğerini tersinden geçirmekle oluşur. Sağ bağcık sol taraftaki bir sonraki delikten geçirilir ve ayakkabının sonuna kadar bu şekilde devam edilir.

Çapraz Bağlama Tekniği

Çapraz bağlama olarak adlandırılan en yaygın bağlama yöntemi, aynı zamanda en güçlü ve en verimli olan bağlama tiplerinden biridir.  Ancak, spor ayakkabı ve bot gibi daha rahat ayakkabılar için daha uygundur. Çapraz bağlama stili her iki bağcık ucunun çapraz halkalara bağlanmasıyla oluşur. Derby ayakkabılar düz çubuk bağcıklı veya çapraz bağcıklı olabilir.

Kafes Bağlama Tekniği

Kafes bağlama stilinde her iki bağcık ucunun birkaç defa üst üste gelerek kafes görünümü oluşturulduğu görülür. Sağlamlığı dışında bu stildeki amaç genellikle spor ayakkabıların daha şık görülmesini sağlamaktır. Ayakkabı bağı ayakkabının ilk deliklerine yerleştirilir. Ayakkabının ucu sizden uzağa doğrultulmalıdır. Sizden en uzaktaki deliklere ilk halkalar denilecek ve oradan art arda bağlama yapılacaktır. Ayakkabı bağcığı ayakkabının dış tarafındayken, uçları her iki taraftaki ilk deliklere yerleştirilerek kafes bağcıklar oluşturulur.

 

En Hızlı Ayakkabı Bağcığı Bağlama Yöntemi Nedir?

Tüm dünyada en hızlı ve en çok kullanılan bağlama stili Common Bow olarak bilinen stildir. Herkesçe bilinen bu stilde ayakkabı bağcıkları tipik olarak basit bir fiyonk yapılır. oldukça kolay olan bu bağlama stilinde düğümden sonra tekrar düğüm atılırsa bağcığın açılma ihtimali oldukça düşürülmüş olur.

 

Spor Ayakkabı Bağcığı Nasıl Bağlanır?

Spor ayakkabılarda çoğunlukla kullanılan bağlama stili çaprazdır. Ancak çoğu spor ayakkabı kullanıcısı ayakkabının görünümünü hareketlendirmek için farklı bağlama stilleri deneyebilir.

Bu farklı stiller arasında en çok tercih edilen genellikle kafes bağlama stilidir. Bu stilde:

 

Ayakkabı bağı, uçları yukarı gelecek şekilde ilk deliklere yerleştirilir..
Uçlar dışarıdan çaprazlanır ve uçlar ayakkabının üç sıra yukarısındaki halka setinden geçirilir.
Her iki uç da bir sonraki yüksek deliğe doğru içten ve dıştan geçirilir.
Uçlar dışta çaprazlanır ve ayakkabının üç sıra aşağısındaki delik setinden geçirilir.
Her iki ucu da bir sonraki yüksek deliğe doğru içten ve dıştan geçirilir.

Bot Bağcığı Nasıl Bağlanır?

Botları bağlamanın çok sayıda yolu vardır, ancak çoğu insan kutudan çıkan, varsayılan şemadan sapmaz. Yeni bir bağcık tekniği, botun hem işlevselliğini hem de stilini geliştirebilir.
Botlarda klasik stil criss cross stilidir. Bu stilde iki alt deliğin altına girerek başlanır ve dışarı çıkılır. Sol ve sağ bağcıkların eşit uzunlukta olduğundan emin olunur. Bir ucu, deliğin altından geçerek bir delikten yukarı ve sonra dışarı doğru geçirilir. Karşı uç için de aynısını yapılır ve üste gelene kadar tekrarlanır.

Erkek bot modelleri için linke tıklayın.

Koşu Ayakkabısı Bağcığı Nasıl Bağlanır?

Koşu ayakkabılarında bağlama stili genelde çember tekniğidir. Bu tekniğin kullanılmasındaki asıl neden spor sırasında bu bağcık stilinin kolay kolay açılmamasıdır. Çember tekniği en dayanıklı bağlama stilidir

 

Etiketler: Ayakkabı Bağcığı Nasıl Bağlanır?
Haziran 01, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR