Rugan Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Rugan, parlak bir görünüm kazandırmak için işlenmiş ince taneli bir deridir. Işığı yakalayan cam benzeri bir kaplama ile karakterize edilen rugan, tıpkı normal deri gibi tüm renklerde gelir. Ayna benzeri kaplamaya ek olarak, rugan aynı zamanda neredeyse su geçirmezdir ve yine de çok esnek bir dokuyu korur. Rugan derinin görsel yönü, onu resmi durumlar ve ortamlar için aranan bir malzeme haline getirmiştir.

Rugan deri, işlenmemiş deriden daha sert olan, üzerinde yüksek bir parlaklık elde etmek için işlenmiş gerçek deridir. Rugan yapma işlemi, derinin tabaklanmasının son aşamasında vernik veya lak uygulandığında yapılır. Rugan derinin sertliği nedeniyle giyim için en rahat deri değildir, ancak insanlar verdiği sıkı şık görünüm nedeniyle hala ondan yapılmış özel ürünler giyerler. 

Rugan ayakkabı temizliği söz konusu olduğunda normal dana derisi ayakkabılarından farklı yöntemler kullanılmalıdır. Rugan, parlak, yansıtıcı yüzeyini vermek için poliüretan ve akrilik solüsyonla işlenir. En yaygın olarak siyah, rugan uzun zamandır resmi elbise ve dans ayakkabıları için tercih edilen malzeme olmuştur. Ancak artık rugandan cüzdan ve cüzdan gibi küçük deri aksesuarlar da bulmak mümkündür

Rugan ve poromerikler benzer şekilde temizlenir. Kaplamaya yapışan kir, gerektiğinde yumuşak bir sabun kullanılarak nemli bir bezle çıkarılabilir . Kaplamadaki küçük çizikler ve çizikler, piyasadaki çeşitli özel amaçlı rugan ve poromerik temizleyicilerden biri kullanılarak çıkarılabilir. Aşınma ve yıpranma ile, rugan sonunda parlak yüzeyini kaybedecek, ancak yine de diğer birçok deri türünden daha pürüzsüz olacak ve neredeyse lastik gibi görünecek .

Daha açık renkli rugan renk geçişine eğilimlidir. Bir patent ürünü renkli bir ürünün yanında saklandığında, renkli üründen gelen boya rugan içine geçebilir. Rugan ürünleri beyaz bir toz torbasında saklamak bunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Rugan ayakkabıların cilası genellikle çok sağlamdır ve genellikle bu ayakkabılar fazla temizlik gerektirmez. Ancak, bir süre sonra parlak rugan ayakkabıların parlaklığı solmaya başlayabilir. 

Rugan ayakkabıları temizlemek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler:

-Sabun ve Su Yöntemi: Yumuşak kıllı bir fırça ile gevşek kirleri veya kalıntıları fırçalanır, yumuşak pamuklu bir bez çok az su ve biraz yumuşak sabunla nemlendirilir, bu bezle rugan silinir, yumuşak bir cila beziyle kurulanır, ayakkabı yaklaşık 24 saat oda sıcaklığında kurumaya bırakılır.

-Islak Mendil Yöntemi: Normal ıslak mendil veya önceden nemlendirilmiş ıslak mendiller, rugan derisinin temizlenmesi için kullanılabilir.  Rugan deri üzerinde ıslak mendil nemli bir bez gibi kullanılır. Islak mendille sildikten sonra, rugan temiz, yumuşak bir bezle parlatılır. 

-Deri Kremi Yöntemi:  Rugan deri temizledikten sonra deri kremi sürmeniz tavsiye edilir. Özellikle rugan için üretilmiş özel bir deri yumuşatıcı satın alabilir veya az miktarda mineral yağ kullanabilirsiniz.

-Zımparalanmış Rugan Yöntemi:  Rugan deride derin bir çizik varsa, parlatabilmek için zımparalama yapılabilir. Biraz mineral yağ içeren yumuşak bir bez kullanılır ve çizik daha az fark edilene kadar ovalanır.. Hala bir sorun varsa, daha az fark edilmesini sağlamak için ruganla aynı renkte bir ayakkabı cilası kullanılır.

Deri Rugan Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

 Rugan, parlaklığını azaltan herhangi bir leke veya kir gördüğünüzde temizlenmelidir.

Rugan ayakkabı bakımı, derinin yüzeyine uygulanan parlak kaplamanın bakımını içerir. Bakım ürünleri bu kaplamanın altındaki deriyi işlemeyecektir. Patent deri genellikle karmaşık bir malzeme kombinasyonu ile yapılır. Hal böyle olunca bu tür ayakkabıların temizlenmesi için sünger veya bez yeterli olmayacaktır.

 

Rugan ayakkabılar, kullanıma bağlı olarak ayda bir kez 3 adımda temizlenebilir.

 1. adım: Ayakkabı bağları, kirlenmesini önlemek için çıkarılır.  Ayakkabıların içine özellikle tahtadan yapılmış kalıplar yerleştirilir.

 2. adım: İşaret ve orta parmakların etrafına bir cila bezi sarılır. parlatma bezi ile deri temizleyici, dairesel hareketlerle ayakkabıya uygulanır. Bu işlem sırasında tüm kirleri, yağ lekelerini ve su izlerini çıkararak ayakkabıyı temizliyor olacaksınız. Pürüzsüz derinin aksine bu temizleme aşamasının kırışıklıkları gidermediği unutulmamalı. Erkek rugan ayakkabı modellerindeki rugan derinin özellikle kırılgan olduğu söylenebilir. Rugan ayakkabılarda meydana gelen çatlaklar, derin çizikler gibi kullanma belirtilerinin çoğu geri döndürülemez.

 3. adım: Ayakkabının dikişlerini beslemek için nötr deri yağı uygulanır.  Bu besleyici adım çok önemlidir, çünkü kuruyan dikişler parçalanır ve ayakkabı tabanının stabilitesini tehlikeye atabilir. Darbeye en çok maruz kalan kısım olduğu için ayakkabının ucundaki dikişlere özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Zaman zaman ayakkabı tabanlarınıza ayakkabı cilası sürmek de unutulmamalıdır.

 4. adım: Rugan deri tamamen su geçirmezdir. Zamanla çatlama eğilimi gösterir. Bu nedenle derinin nemlendirilmesi gerekebilir.  Nemlendirme, ruganın yüzeyini yumuşatır ve parlaklığını geri kazandırır.  İşaret ve orta parmakların etrafına bir cila bezi sarılır ve kumaşa rugan cilanızı sürülür.  Cila ayakkabıya masaj yapılarak yedirilir.  Ruganın yüzeyi mat olana kadar 15 dakika kurumaya bırakılır.

 5. adım: Parlatma keçesi ile pürüzsüz deri üzerinde çok hızlı darbeleri kullanarak ayakkabıyı parlatmak gerekir. Ayakkabıların parlaklığını korumak, çizilmeleri önlemek için ayakkabılar giyilmeden önce rugan fırça kullanılması önerilir.

  İlgininizi Çekebilir: Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir.

Rugan Ayakkabı Neden Kirlenir?

Rugan deri, ayakkabı, çanta ve kemer gibi daha resmi durumlar için tasarlanmış deri ürünlerde bulunan yaygın bir deri türüdür. Parlak, cilalı, neredeyse kauçuk benzeri hissi ve görünümü ile bilinir. Bunun nedeni, suya dayanıklı bir koruma sağlayan ve altındaki derinin dayanıklılığını sağlayan verniği ve kaplamasıdır. Rugan ayakkabı erkek için kirlenmesi ile değil daha çok, çabuk yıpranmasıyla sorun oluşturabilir. Kirlenme çoğu zaman rugan deride çok kolay halledilebilecek bir problemdir. 

Sert ve parlak yapısı nedeniyle, rugan kaplanmış yüzeyde çatlaklar oluşmaya daha meyilli olduğundan aşınma ve yıpranma belirgin hale gelebilir. Belirgin hale gelen bu yıpranma alanlarına kirler ve tozlar daha çabuk yerleşir. Rugan deri, normal deri türlerinden farklı olarak özel bir bakım ve bakım seviyesi gerektirir.

Rugan ayakkabının şeklini korumak, kaplamasının yıpranmasını önlemek için uygun şekilde saklanması son derece önemlidir. Ayakkabıları nötr renkte büyük, nefes alabilen bir toz torbasına yerleştirmek, derinin bükülmesini önlemeye yardımcı olur ve olası renk geçişini en aza indirir. Torbayı çevreleyen ortamın serin, kuru ve nemden arındırılmış olması küf oluşumunu ve kaplamanın bozulmasını önlemek için de önemlidir.

Rugan deri ayakkabı, parlak derinin çizikleri ve aşınmaları hemen görünür kılan yüzeylere sahip olması nedeniyle çabuk kirlenir ve normal bir ayakkabıya göre daha kirli görünebilir. İnsan gözü, parlak yüzeylerdeki farklılıkları mat yüzeylere göre çok daha hızlı algılar. 

Rugan deri ayakkabılarda kirlenmeyi ve yıpranmayı önlemenin yolları:

 • Rugan deri ürünleri çizmekten kaçınılmalı, 

 • Rugan ayakkabı kullanılmadığında kalıpta bekletilmeli,

 • Ardı ardına sürekli aynı ayakkabı kullanılmamalı,

 • Rugan derilerin düzenli temizliği için sadece nemli bir bez kullanılmalı,

 • Geleneksel deri bakım ürünleri rugan üzerindeki renk katmanına zarar vereceğinden bu ürünler kullanılırken dikkat edilmelidir.

Rugan Ayakkabı Temizlemede Kullanılabilecek Malzemeler

Rugan deri ayna kaplaması nedeniyle normal deriden farklıdır. Uzun süreli kullanım için ruganı çizebilecek veya donuklaştırabilecek herhangi bir şeyden kaçınmak gerekir. rugan ayakkabıları temizlemek ve kullanım ömrünü uzatmak için aşağıdaki malzemeler kullanılabilir:

Nemli mikrofiber-havlu bezler: Geleneksel antik-analin ve vidala deri ayakkabılarda kiri temizlemek için normal bir fırça kullanılması önerilir. Ancak bu durum rugan deri için geçerli değildir. En yumuşak fırçalar bile derinin yüzeyini aşındırabilir, bu yüzden bunları kullanmaktan kaçınılmalıdır. 

Ayakkabı bakım süngeri: Fırçadan daha yumuşak, bakımı sağlayacak süngerler kullanılabilir.

Leke çıkarıcı sprey: Rugan deri üzerindeki lekeler asla ayakkabı cilası ile çıkarılamaz. Leke ile uğraştıkça cilanın hiçbir etkisi olmadığı görülür.

Rugan temizleme kremi: rugan deri üzerindeki lekeler için özel kremler kullanılması önerilir.

Besleyici bakım yağı: Rugan deri üzerindeki çizikler bazı özel bakım yağı uygulamaları olmadan kapanmış gibi görünmeyebilir.

Rugan yenileyici cila: Yenileyici cilalar, gerekli bakımlar yapıldıktan sonra ruganın tekrar çizilmesini bir süre engelleyebilir.

Rugan Ayakkabı Temizleme Köpüğü Nedir?

Temizleme köpüğü rugan ayakkabı ve aksesuarlar için köpük sprey şeklinde hızlı temizleme imkanı veren, kir ve lekelerin derinlemesine temizliğini sağlayan bir temizlik malzemesidir.

Köpük şişesi iyice çalkalanır. Ayakkabıya 5 cm mesafeden kuru ve temiz yüzeye püskürtülür..      Birkaç dakika bekledikten sonra kuru bir bez ile rugan ayakkabı hafifçe temizlenir.

Rugan Ayakkabı Temizleme Spreyi Nedir?

Temizleme spreyi rugan ayakkabı ve aksesuarlar için kullanılan bir temizlik malzemesidir. Kolay ve pratik olması, sprey şeklinde hızlı uygulanabilmesi rugan ayakkabı kullanıcıları için öncelikli tercih sebebi olmuştur. Sprey şişesi çalkalanmaz.  Ayakkabıya 5 cm mesafeden kuru ve temiz rugan yüzeye sprey püskürtülür.  Birkaç dakika bekledikten sonra nemli bir bez ile rugan ayakkabı hafifçe temizlenir.

 

Siyah Rugan Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Rugan deri genellikle ayakkabılar, el çantaları, giysiler ve diğer aksesuarlar için uygun bir deridir. Rugan deri yapmak için yüzeye özel bir kaplama uygulanır. Rugan deriden yapılan ayakkabılar aşırı esnemeye karşı dayanıklı değildir ve bu ayakkabıların giyilmesi kesinlikle o kadar kolay değildir, bu nedenle çok sık giyilmemesi de ya da ara verilerek giyilmelerinde yarar vardır. Ancak rugan çanta ve ayakkabılar günlük olarak kullanılan bildikleri için aşınma belirtileri gösterebilirler.

Siyah rugan ayakkabıların temizlenmesinde önemli bir kural, kir ve tozun düzenli şekilde çıkarılmasıdır. bu temizleme aşağıdaki şekillerde yapılabilir:

 • ayakkabıları yumuşak bir bezle ya da hafif nemli bir süngerle temizleyin (sütü nemlendirici olarak kullanabilirsiniz, kirlerin çıkarılmasını kolaylaştırır)

 • karlı-yağmurlu hava, aşırı sıcaklıklar deriyi sıkılaştırır, yumuşaklığını geri vermek için hint yağı veya gliserin kullanılabilir

 • sonrasında deriyi kadife bir bezle parlatabilirsiniz.

Siyah rugan ayakkabı için evrensel bir temizlik ürünü yoktur. Herkesin önerdiği temizlik ürünleri genellikle alkol bazlıdırlar ve alkol rugan kaplamayı kurutur ve rugan çatlayabilir. Aynı nedenle, renklendirici krem ​​veya toner içeren herhangi bir temizleme kullanılması önerilmez

Küflenen Rugan Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Eski rugan ayakkabılar çürüme nedeniyle zamanla yapışkan hale gelir ve küflenmenin başladığı görülür. çürüme ve küflenme ayakkabının uygun şartlarda kullanılmadığını, küflenecek derecede neme ve suya maruz bırakıldığını ve ayakkabının ara verilmeden giyildiğini gösterir.

Her ayakkabıda olduğu gibi rugan ayakkabılarda da bu sorunun bir çözümü yok. Deri, hafif bir deri temizleyici ile temizlenebilir ve mineral ispirto ile silinebilir. Bu, durum çok kötü olmadığı sürece yapışkanlığı geçici olarak azaltabilir.  Ama küflenme durumu başlamış ayakkabı için bu yöntemler de bir çözüm yaratmaz.

 

Rugan Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Sadece kanvas ayakkabılar ve tekstil içeren ayakkabılar  çamaşır makinesinde yıkanabilir ve kurutucuda kurutulabilir. 

Deri ayakkabılar asla çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Rugan olsun veya olmasın ayakkabının derisi mahvolur ve bir daha giyilemeyecek hale gelir. Deri ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanması asla tavsiye edilmez.

Rugan Ayakkabı Yıkanırsa Ne Olur?

 Rugan deriden yapılmış hiçbir ürünün yıkanmaması gerekir. Birçok erkek ve bayan rugan ayakkabı yıkama konusunda internette araştırmalar yapmaktadır. Rugan ayakkabılar yapıları gereği oldukça kırılgan ve çatlamaya elverişlidir. Rugan deriden yapılmış ayakkabıların makinede yıkanması ayakkabının çatlamasına, taban ve derinin açılmasına, ayakkabının küflenmesine, çoğu zaman parlaçanmalara sebep olur.

 

Rugan Ayakkabı Boyanır mı?

 Her ayakkabı gibi rugan ayakkabılar da boyanabilir. Ancak rugan ayakkabı boyamak kolay bir işlem değildir. Rugan deri üzerindeki parlak kaplama, boyama işleminin normal deriye göre daha zor yapılmasına neden olur. Bu nedenle birden fazla kat boya uygulaması gerekir. 

Boya yapısı gereği, parlak, rugan bir kaplamayla kaplanmış olsa bile herhangi bir deri malzemeye kolayca yapışır. Bu nedenle ayakkabılarınızı hangi renge boyayacağınıza karar verirken dikkatli olunması gerekir. Rugan deri ayakkabı boyanırken, boya önce kırılmış ve çatlamış olan yerlere dolacağı için uygun olmayan renk seçimi ayakkabıyı kullanılmaz hale getirebilir. Siyah rugan ayakkabılarda renk seçimi daha kolay olsa da kırmızı rugan ayakkabı başta olmak üzere açık renkli ruganlar için renk seçimi genelde kritiktir.

 

Rugan Ayakkabı Koku Yapar mı?

Her deri ürün gibi rugan deri ayakkabılarda da koku oluşabilir. Erkek veya kadın rugan ayakkabı modellerinde koku oluşumu çoğunlukla ayakkabının yanlış kullanımına, neme maruz bırakılmasına ve ayaktaki sorunlara bağlı oluşur. Rugan derinin diğer derilere göre sert bir yapısı vardır. Bu durum derinin zor nefes almasına neden olur. Rugan deri ürünlerin kullanımdan hemen sonra havalandırılması önemlidir. Bu, koku oluşumunu büyük oranda engellenmektedir. 

Ayakkabının yağmur ve kar suyunda bırakılmaması, serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmesi ve ara verilerek giyilmesi kokuları önleyebilir.

 

Rugan Ayakkabıda Koku Nasıl Önlenir?

 Rugan deri dayanıklı, destekleyici ayakkabı yapısı sağlarken, aynı zamanda koku ve nemi hapsederek kadar az nefes alma alanına neden olur. Deri ayakkabılardaki kokuyu gidermek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır:

Rugan klasik ayakkabı ya da rugan spor ayakkabı fark etmeksizin Aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymeyin. Bunun yerine, ayakkabının kuruması için en az 24 saat geçmesi gerekir, birbirini takip eden günlerde farklı ayakkabılar giyilmesi gerekir. Günde en az bir kez çoraplarınızı (ideal olarak yün veya pamuk, naylon değil) değiştirin. Ayak tırnaklarınızı kısa ve temiz tutun ve bir ayak törpüsü ile ayaktaki sert deriyi çıkarın. Sert cilt nemliyken ıslanabilir, bu da bakteriler için ideal bir yuva sağlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.