Oxford Ayakkabı Modelleri Nedir?

Oxford ayakkabılar, ayakkabının üst kısmına gizlenmiş kapalı bağcık sistemine sahip klasik ayakkabılardır.

Birçok farklı Oxford ayakkabı çeşitleri aşağıdadır:

 • Klasik : Düz burunlu Oxfordlar olarak da bilinen bu tarz diğer Oxford ayakkabılarına göre daha resmidir. Minimal detaylara sahip ve burun kısmında cap(maskaret) olmayan bu resmi ayakkabılar - özellikle koyu kahverengi ve siyah Oxford ayakkabılar - smokin gibi resmi kıyafetlerle iyi uyum sağlar. 

 • Cap Toe Stil : Cap-Toe Oxfordlar (ya da maskaretli oxfordlar), bir "başlık" oluşturan burun kutusunun üzerine dikilmiş deri parçasının adını almıştır. Cap-toe oxfordlar, iş kıyafetleri ve gündelik kıyafetleri gerektiren diğer etkinlikler için iyi bir seçimdir.

 • Wingtip : Bu ayakkabılar bazen brogue oxfords olarak anılır (öndeki dekoratif işlemeler için brogue ismi kullanılabilir). Bu özel ayakkabılar, ayakkabının kenarı boyunca uzanan wingtip desenlere ve ardından “M” veya “W” ile sivri uçlu bir burun ucuna sahiptir. Wingtip Oxford ayakkabılar, cap toe oxford ayakkabılar kadar resmi değildir..

 • Saddle: Bu nostaljik Oxford ayakkabılar, düz bir burun ve ayakkabı gövdesinin ortasında (ve genellikle zıt renkte) eyer şeklinde bir deri şeridi içerir. Siyah ve beyaz, bu iki tonlu stilin imza renkleridir.

 • Wholecut: Wholecut stili derinin kesimiyle ilgilidir. Bu oxfordlar, tek kesim deriden yapılır. Wholecut Oxford daki minimal tasarım, onu hem resmi etkinlikler hem de gündelik kullanım için mükemmel bir ayakkabı yapar.

 

Oxford Ayakkabılar Nasıl Üretilir?

 

Oxford ayakkabılar, aşağıda sıralanan maddelerdeki gibi belirli özelliklerle tanımlanır ve bu özelliklere göre üretilir:

 • Kapalı bağcık sistemi: Oxford ayakkabılar, ayakkabının alt kısmına veya ayakkabının üst ön kısmına dikilmiş olan yan gambalara ve kapalı bir bağcık sistemine sahiptir.

 • Düşük ökçe yüksekliği: Klasik ayakkabı bir dizi yüksek topuklu bottan etkilenerek üretilmişken, oxford ayakkabılar, mokasen ayakkabıya benzer alçak topuklu ayakkabılarla karakterize edilir ve kullanıcıların belirgin topuklu botlar ve ayakkabılardan daha kolay yürümelerini sağlar.

 • Açık ayak bileği: Oxford ayakkabılar, ayak bileklerini açıkta bırakacak şekilde üretilirler ve kullanıcının çıplak ayak bileğini veya renkli çoraplarını sergilenmesine izin vererek daha fazla stil seçeneği sunar.

 

Deri Oxford Ayakkabılar Nasıl Üretilir?

Delik bölgesinin alt kısmı ayakkabının yüzünün içine dikilen ve derby ayakkabılarında göreceğimiz gibi ayağın ayakkabının içine girmesi için tamamen açılmayan bağcıkları olan ayakkabılar oxford olarak ifade edilir. Bu nedenle, oxford ayakkabıların daha dar bir açıklığı vardır.

 

Bu klasik ayakkabılar tasarım özelliği, deri sayanın ayağa sıkıca kapanmasını sağlayan dar bir ayakkabı oluşturur.

 

Oxford ayakkabıların üretiminde tanımlayıcı özellikler şunlardır:

 • Gambaların altına dikilmiş deliğe bakan kapalı bir bağcık sistemi,

 • Yüzün altına dikilmiş iç ve dış kısımlar,

 • Dil, ön yüzün altında ayrı olarak dikilir,

 • Düşük ökçe yüksekliği,

 • Açıkta kalan bir ayak bileği,

 • Dikişli deri taban

 

Oxford Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

 

Hakiki deri bir çift deri oxford ayakkabınız varsa, bunları düzenli olarak temizlemek ayakkabınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Elinizin altında doğru aletlere sahip olduğunuz sürece, deri ayakkabılarınızı temizlemek çok kolay olacaktır. 

-Derinin ıslandığında büzülme, kuruma ve çatlama eğilimi olduğunu unutmayın, bu nedenle yağmurlu günlerde deri ayakkabılarınızı evde tutun ve ayakkabılarınızı temiz tutmak için su kullanmayın.

-Temizlerken ayakkabıları korumak için bağcıkları çıkartmak gerekir. Oxford ayakkabıların bağcık sisteminden dolayı, bağcıkları çıkarmadan ayakkabının dil kısmını temizlemek kolay olmayacaktır. Deri temizleme ürünlerini asla bağcıkları çıkarmadan kullanmayın, çünkü bağcıklar genellikle kumaştan yapılır ve deri temizleyici ve cila onları lekeleyebilir.

-Yumuşak kıllı bir fırça ile kiri ve kalıntıları temizleyin. Ayakkabıdaki kiri çıkarmak için fırçayı ayakkabının yüzeyine hafifçe sürtün. Kılların deriyi çizmesini önlemek için nazikçe fırçalayın.

-Deri temizleyici ve yumuşak bir fırça ile inatçı çizikleri ve izleri çıkarın. Yumuşak kıllı bir fırçanın üzerine küçük bir parça deri temizleyici sıkın ve derinin yüzeyini kıllarla nazikçe silin. Ayakkabınızın tozunu alıyormuş gibi fırçayı ileri geri hareket ettirerek temizleyiciyi deriye uygulayın. Kirli deri eski ihtişamına kavuşuncaya kadar fırçalamaya devam edin.

-Deri ayakkabılarınız da sert bir yağ veya gres lekesi varsa, bebek pudrası gibi emici bir tozla kaplayın. Yağı emmesi için 2-3 saat bekletin. Tozu yumuşak bir fırça ile nazikçe fırçalayın.

-Deri ayakkabılarınızı korumak için temizlemeyi bitirdikten sonra bakım yapın.

 

Oxford Ayakkabılar Nasıl Kombinlenir?

 

Oxfordlar temelde bağcıkların kapalı olduğu erkekler için klasik ayakkabılardır. Bu ayakkabı birçok farklı stilde üretilebildiği için farklı oxford türleri birçok farklı tarza uyum sağlayabilir.

 

Kahverengi deri oxfordlar, gri, koyu kahverengi veya lacivert bir takımla eşleştirildiğinde mükemmel bir seçenektir. Siyah giymek yerine, kahverengi bir Oxford bu renklerle kombinlendiğinde çok daha çarpıcı ve görsel olarak öne çıkıldığı fark edilecektir.

Safran rengi oxfordlar, daha az resmi bir görünüm için iyi bir seçenektir ve kot pantolonlar, parlak renkli chinolar ve özel dikim lacivert pantolonlarla giyilebilir.

Parlak görünümleri sayesinde Oxford ayakkabılar resmi durumlar ve işlevler için mükemmeldir. Takım elbiseleri mükemmel bir şekilde tamamlarlar ve şık bir dokunuşla kıyafetler sağlarlar.

 

Oxford Ayakkabılar Spor Kıyafetlerle Nasıl Kombinlenir?

 

Parlak görünümleri sayesinde Oxford ayakkabılar resmi durumlar ve işlevler için mükemmeldir. Takım elbiseleri mükemmel bir şekilde tamamlarlar ve şık bir dokunuşla kıyafetlerin daha iyi görünmesini sağlarlar. Dolayısıyla oxford ayakkabıların spor kıyafetlere pek uygun olduğu söylenemez.

Yine de spor kıyafetler ve oxford ayakkabılarla ilgili bazı istisna durumlar olabilir.

Şık ve rahat bir görünüm için oxford ayakkabılar ve chino pantolonlarla harika bir seçimdir. Kıyafeti koordineli tutmak için her parça için temel renkleri seçmeniz yeterlidir. Örneğin, lacivert, kahverengi, kum veya siyah renkteki chino pantolonlar, kahverengi veya siyah oxfordlara kolayca uyabilir. 

Oxfordlar klasik stil ayakkabısı olsa da, bu onları kot pantolonla giyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Aslında oxford ayakkabılar, doğru giyildiği sürece bir kot kombin ile ciddi anlamda şık görünebilir. Görünümü iyileştirmek için ayakkabılarınızın ve kot pantolonlarınızın rengine çok dikkat edin. Safran rengi oxfordlar mavi kot pantolonlarla ciddi anlamda şık görünebilirken, kahverengi veya siyah tasarımlar indigo veya siyah gibi daha koyu bir kotla daha iyi eşleşebilir. Ayrıca, genel görünümünüzün uygun olduğundan emin olmak için ayakkabılarınızı üstte düğmeli bir gömlek veya blazer ile dengelediğinizden emin olmanız gerekebilir.Oxford Ayakkabılar Takım Elbiselerle Nasıl Kombinlenir?

 

Şık ve sofistike görünümleri nedeniyle oxford ayakkabılar resmi kıyafetler ve takım elbiseler için mükemmel bir seçim olacaktır. Bu nedenle, bir düğüne, kokteyle, akşam yemeğine ve hatta işe gidiyor olsanız da, bu ayakkabı stili ideal bir seçimdir. Görünümü güzelleştirmek için giydiğiniz pantolona uygun doğru stil ve renk oxford ayakkabıyı seçtiğinizden emin olmanız yeterlidir.

Lacivert, kahverengi, kum veya siyah renkteki chino pantolonlar ve takımlar, kahverengi veya siyah oxfordlara kolayca uyabilir. Şık bir görünüm için uzun kollu bir gömlek giymeyi deneyin. 

Rugan oxford ayakkabı, siyah veya beyaz kravatlar için en iyi ayakkabıdır. İnce ayrıntılar, bir oxford ayakkabının ne kadar resmi veya gayri resmi olduğunu belirler. "Brogue" olarak bilinen burun uçları ve delikli dekorasyon gibi eklemeler, belirli stillere daha rahat bir görünüm kazandırabilir.

Genel olarak takım elbise ne kadar koyu olursa, ayakkabılarınızı eşleştirmek için o kadar az seçeneğiniz olur. 

 

En Uygun ve Şık Oxford Ayakkabı Modelleri Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Resmi giyim söz konusu olduğunda, oxfordlar temiz ve profesyonel resmi bir görünümü sağlarlar. Ancak seçilen renge bağlı olarak, bazı oxford modelleri her durum için uygun olan günlük iş ayakkabısı ya da sadece günlük olarak da giyilebilir.

Oxford ayakkabıların çoğu güzel bir deri dış yüzeye, deri tabanlara ve deri astara sahiptir. Pek çok oxford ayakkabı da görülen yapı seçenekleri ve mantar iç taban, kişinin ayağının şekline de uyum sağlayacaktır.

Hangi tipte oxford ayakkabının seçileceği kişinin genel stiline ve ayakkabıdan beklediği performansa göre değişiklik gösterecektir. Kullanıcı çoğunlukla takım elbise giyiyor ve işi gününün çoğunu kaplıyorsa, daha klasik tarzda plain toe, wholecut stili oxfordların seçimi uygun olacaktır.

Şıklıkla birlikte daha rahat ve gündelik bir görünüm isteniyorsa kauçuk tabanlı wingtip stile sahip oxfordların seçimi daha uygundur.

 

Outdoor Oxford Ayakkabı Modelleri Nedir?

Outdoor sporlarda kullanılmak üzere oxford stillerde ayakkabılar üretilmektedir. Kalın tabanlara sahip, "havalandırmalı" veya nefes alabilir, suyun ve diğer dış etkenlerin içine girmesine izin vermeyen ve aynı zamanda ayaklarınızın çabuk kurumasını sağlayan outdoor ayakkabılar içinde kapalı bağcık sistemine sahip oxford modeller bulunabilmektedir.

Oxford stilinde üretilen outdoor ayakkabılar, oxford stilinin şıklığını ve outdoor ayakkabıların daha hafif ve rahat oluşunu bir araya toplar. Aynı zamanda diğer outdoor stilleri gibi genellikle aynı seviyede koruma sağlarlar. Outdoor oxford ayakkabı modelleri aşağıdaki koşullara göre farklılaşabilir:

-Arazi koşulları: Hangi outdoor ayakkabıyı giyeceğinizi seçmeden önce üzerinde yürüyeceğiniz araziyi düşünmeniz gerekir. Yerleşik ve bakımlı patikalarda veya yol/sokak yüzeylerinde yürüyorsanız, muhtemelen sadece bir outdoor oxford ayakkabıya ihtiyacınız vardır. Keskin engebeli arazide yürümeyi planlıyorsanız, sundukları ekstra destek ve koruma için botlarla ya da daha kapsamlı outdoor ayakkabılarla gitmek isteyebilirsiniz.
-Ağırlık: Outdoor oxford ayakkabılar genellikle botlardan ya da diğer outdoor ayakkabılardan çok daha hafiftir. Kısa bir yürüyüşe çıkıyorsanız, ağır botların size ağırlık yapmasını istemezsiniz, bu nedenle ayağınızı daha hafif hissettirecek bir ayakkabı tercih edin. Bütün gün dolaşıyorsanız, daha hafif bir ayakkabı spor sırasındaki yoğunluğu etkileyebilmektedir.

Kışlık Oxford Ayakkabı Modelleri Fiyatları Nedir?

Oxford ayakkabılarda, ayakkabı bağcığı deliklerinin delindiği yan gambaların, ayakkabının ön yüzü olarak bilinen ön kısmının altına dikildiği kapalı bir bağcık sistemine vardır. Esas olarak anlatılan şey, doğrudan bağcıkların altından geçen dikiştir. Bu ayakkabılar klasik stile daha yakın olmalarıyla bilinirler.

Oxford ayakkabılarının temel özellikleri şunları içerir:

 • Kapalı bağcık sistemi

 • Üç parçalı panelli yapı

 • Dikişli deri taban.

Oxford ayakkabılar genel anlamda deri tabanlarla yapılıyor olarak bilinse de, bir oxford ayakkabının kışa uygun olması için deri tabanın kullanılması doğru olmayacaktır. 

Oxford ayakkabılarda kullanılacak hafif bir platform ve termo tabanlar, bu ayakkabının kış aylarında rahat kullanımını sağlayacaktır. Kış aylarıyla birlikte soğuk, yağışlı ve karlı havalarda her zaman bot giymek istemeyen kullanıcılar için termo, kauçuk ve kalın tabanlı oxford modeller ideal olacaktır.

Değişen mevsim özellikleri gibi kışlık ve yazlık oxford modellerin fiyatları da değişiklik gösterecektir. 

 

Günlük Oxford Ayakkabı Modelleri Nedir?

Oxfordlar gündelik etkinlikler için de uygun olabilmektedir. Günlük oxford ayakkabı modelleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Wingtip mikro oxfordlar: Bu ayakkabının üst kısmında dikiş çizgilerinde ve burun kısmında mikro delikler bulunur. Bu dekoratif delikler oldukça ciddi duran oxfordların görünümünü yumuşatır ve onları daha gündelik kullanıma uygun hale getirir.

-Plain toe oxford lar: Diğer oxford modellerine oranla daha gündelik ve sade duran bu oxford modelin ön yüzünde, bağcıklar dışında herhangi bir aksesuar ya da parça bulunmaz.

 

Yetişkin ve Çocuk Oxford Ayakkabı Modelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Oxford ayakkabılar yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes için önemli ve tercih edilebilir  ayakkabı modellerindendir. Ancak yetişkin insanlar için üretilmiş bir oxford model ile küçük yaş grupları için üretilen oxford modellerde farklılıklar bulunabilir.  Farklı yaş grupları  için üretilen ayakkabılarda yaş grubuna göre farklı gereksinimler olacağı için, çocuklara üretilen oxford modellerde de kullanım rahatlığı açısından küçük tasarım detayları olabilmektedir.

Küçük yaş aralığı için üretilen oxford modeller üretilirken aşağıdaki detaylara dikkat edilebilir:

 

 • Yaş grubu için gerekli olan ayak rahatlığı ve gelişime uygun bir uyum

 • Ayak parmaklarında bir problem olmaması için yeterli genişlik

 • Esnek, yaşa göre uygun düz ya da kıvrımlı bir taban

 • Ayakkabının içinde ayakkabının fazlaca serbest hareket etmesini engelleyecek bağcıklar

Oxford Kadın Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Kadın oxford ayakkabılar son sezonlarda kadınların gardırobunda en iyi seçeneklerden biri haline gelmiştir. Alçak, dolgun tabanlı ve sabit bir topuğu olan ve kombinlemesi çok kolay olan ultra rahat oxford ayakkabılar herkesçe tercih edilir hale gelmiştir.

Oxfordlar, profesyonel ofis kadını için güzel bir orta yol seçeneğidir. Ayakları kışın sıcak, yazın serin tutarken gündelik ve ofis kullanımına da uygundur. Eşsiz kıvrımları ve vintage stili, Oxford ayakkabıya, topukluların ve diğer ofis ayakkabılarının üretemediği bir fayda sağlar.

 • Klasik oxfordlar

 • Cap Toe oxfordlar

 • Wingtip stil oxfordlar

 • Saddle-İki renkli oxfordlar

 

Rahat ve şık olan oxford ayakkabıların kadınlar arasında çok tercih edilir olmasının nedenlerinden biri topuklu ayakkabılar yerine kullanılabilir olmalarıdır.

 

Oxford Ayakkabı Fiyatlarındaki Sezonluk Değişimler Nelerdir?

Oxford ayakkabılar herkes tarafından tüm mevsimlerde tercih edilen önemli ayakkabı stillerindendir. Her ayakkabı türü gibi oxfordlar da kış ve yaz için farklı farklı şekillerde üretilebilirler. Farklı mevsimlere göre üretilen oxford ayakkabılar, tasarım ve malzeme açısından farklılıklar gösterebilir. 

Kış için üretilen oxford ayakkabılarda taban, eklemler üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olan, bacakları güçlendiren ve tonlandıran ve duruşu iyileştiren üst kısımda dolgulu doğal kauçuk ile kalındır.Kaymaz, su geçirmez ve nefes alabilir olan kışlık oxford modeller, giydiğinizde kuru ve rahat kalmanızı sağlar. Yazlık oxford modellerde taban çoğunlukla hakiki kösele olabilmektedir.

Farklı sezonlar için üretilen loaferların fiyat değişimleri çoğunlukla kullanılan malzemelere bağlıdır. 

 

Oxford Ayakkabıya Benzer Diğer Ayakkabı Türleri Nelerdir?

Oxford ayakkabılara  benzeyen bazı ayakkabı modelleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Derby stil ayakkabılar:Oxford gibi derby stilinin de belirleyici özelliği bağcık sistemindedir. Oxfordda kapalı bir bağcık sistemi varken, derby modellerde gambalara dikilmiş iki çeyrek şeklinde açık bir bağcık sistemi vardır. Kullanım şekilleri ve stilleri birbirine çok benzeyen bu iki ayakkabı hem klasik hem de günlük kullanım için idealdir.

Blucher stil ayakkabılar: Çoğu ülkede derby ve blucher terimi genellikle birbirinin yerine kullanılır ve aslında ikisi de açık bağcık sistemine sahip ayakkabılardır. Derby stilde birbirine dikilmiş 2 çeyrek ve dilli bir ön yüz bulunurken, blucher stilde bağcık sistemini oluşturan ön yüz üzerine dikilmiş küçük deri parçaları vardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.