Nubuk Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Nubuk Ayakkabı temizliğine öncelikle ayakkabının üzerinde bulunan kaba kirlerden kurtularak başlanması gerekmekte. Nubuk ayakkabı nasıl temizlenir ve hangi yöntemler vardır gibi temel sorulara bu yazımızda değiniyor olacağız. Nubuk Ayakkabının temizliğinde en doğru yöntem silgi veya nubuk süngeriyle temizleme yöntemidir.

  1. Nubuk ayakkabıyı, nubuk bezle silin. Nubuk Temizliği için özel olarak tasarlanmış bu bezler, Nubuk Derinin içerisine işleyen kirlerin çıkarılması için kullanılır. Düzenli olarak yapılabilecek bu işlem nubuk Derinin canlı görünmesini sağlayacaktır.

  2. Nubuk fırçası ile fırçalayın: Nubuk temizliği için tasarlanmış nubuk fırçası yardımıyla aynı alanda çok fazla zaman kaybetmeden dairesel hareketler yaparak nubuktaki kir ve lekeden kurtulabilirsiniz. Sürekli aynı bölgede bu işlemi yapmak nubuk deriye zarar verecektir.

  3. Derinlere işlemiş kirler bazen fırça yardımıyla çıkmamakta, bu gibi durumlarda nubuk temizleyici sprey yardımıyla nubuk derinin içinde yer alan kirleri yumuşatır ve sonrasında nubuk temizleme süngeri yardımla bu leke ve kirlerden kurtulabilirsiniz.

Nubuk Nedir?

Nubuk, sığır derisinden yapılan bir deri türüdür. Derinin sırça yüzeyi zımpara yapılarak elde edilir. Bu işlem sonrasında kadifemsi bir yapıya ulaşır. Günümüzde nubuk sadece ayakkabı ve terliklerde değil, çanta, elbise ve ev eşyalarında da kullanılmaktadır.

 

Nubuk Gerçek Deri midir?

Nubuk gerçek deridir, derinin üst kısmı kullanılarak üretilir. Nubuk deri olması sebebiyle bakımında ve kullanımında Deri Ayakkabı Temizleme makalesini okuyarak detaylı bakım ve kullanım bilgisine ulaşabilirsiniz.

Nubuk Ayakkabı

Nubuk Ayakkabı Neden Kirlenir?

Derinin üst kısmının zımparalanması sonucu ortaya çıkan kadifemsi yapı derinin lifelerini daha kolay ulaşılabilir olması sebebiyle toz ve kir parçacıkları bu liflere kolaylıkla tutunur.

Nubuk ayakkabının kirlenme sebepleri toz, çamur, sıvı madde dökülmesi genel kirlenme sebepleridir. Bunu önlemenin yöntemi ise koruyucu sprey kullanmaktır.

Nubuk Ayakkabı Koku Yapar mı?

Nubuk ayakkabı koku yapmaz, bunun için ayakkabının bakımının doğru yapılması gerekmektedir.

Evde Nubuk Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Evde nubuk ayakkabıyı temizlemek için derinin üzerinde bulunan kaba kiri silerek başlamanız gerekmekte. Bunun için nubuk fırçası kullanarak kaba kirin biriktiği bölgeyi fırçalamalısınız. Bu yönteme alternatif olarak nubuk silme süngeri veya silgisiyle de kaba kirlerden kurtula bilirsiniz. Sonrasında nubuk silme beziyle derini üzerini parlata bilirsiniz, parlatma işlemi sonrasında derinin kir tutmasını engellemek için koruyucu sprey kullanarak kirlerin yapışmasını engelleye bilirsiniz.

Nubuk Ayakkabı Temizlemede Kullanılabilecek Malzemeler

  • Nubuk Temizleme Bezi

  • Nubuk Silme Süngeri

  • Nubuk Spreyi

  • Nubuk Fırçası

    Nubuk Süngeri

Nubuk Silgisi Nedir?

Nubuk silgisi, nubuk derinin liflerinin arasına yerleşmiş kaba kirlerin çıkarılması için tasarlanmış nubuk temizleme ürünüdür.

Nubuk Bot Temizliği Nasıl Yapılır?

Nubuk Deriden üretilmiş botların temizliğinde genel prosesler uygulanır. Dikkat etmemiz ve gözden kaçırmamamız gereken en önemli adım, nubuk botun yağmur suyuna karşı dayanıklı olması için suya karşı koruyucu sprey kullanılmasıdır.

Nubuk Ayakkabı Yıkanır mı?

Yıkanmaz. Yıkanması durumunda hem derinin doğal yapısına zarar vermiş olursunuz.

Nubuk Ayakkabı Yağmurda Giyilir mi?

Evet giyilir, dikkat etmeniz konu yağmurlu havalarda derinin suyu geçirmemesi için su akışkanlığı veren koruyucu sprey kullanmanız gerektiğidir. Nubuk yağmura karşı dayanıklı olsada koruyucu ürünler kullanmak yapısının korunmasına fazlaca yardımcı olacaktır.

Spor ayakkabı temizleme hakkında merak ettiklerinizi ilgili makaleden öğrene bilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.