Erkek Bot Modelleri Nedir?

Erkek bot modelleri, kış aylarının her türlü ihtiyacını en iyi şekilde karşılar. Farklı alanlarda kullanılabilecek birçok erkek bot modeli vardır. Chelsea botlar, ayağı saran ve bağcıksız tasarlanan bir bot modelidir. Süet, deri ve suni deri ile üretilebilir. Takım elbise ile giyilebilecek en uygun bot çeşididir. Yürüyüş botları, doğa yürüyüşlerinde ve uzun yolculuklarda tercih edilen bir bot modelidir. Postallar, zorlu doğa koşulları içinde kullanılan botlardır. Dayanıklı yapısı ile sert zeminlere kolayca uyum sağlar. Klasik erkek botlar, sportif görüntüden uzaklaşarak şıklığı ön plana çıkaran botlardır. Chukka bot modelleri, genellikle tabanları deri veya kauçuktan yapılan ve bilek boyunda tasarlanan botlardır. Botun üzerinde iki veya üç çift delikli bağcık bulunur. Klasik bot modelleri arasında yer alır.

Erkek Botlar Nasıl Üretilir?

Üretilecek olan erkek botların ilk olarak hangi modelde üretileceği belirlenir. Daha sonra ayakkabının yapımında kullanılacak malzemeye göre elde veya makinede kesim işlemleri yapılır. Kesim için kullanılacak olan materyalin kaliteli ve hasarsız olması gerekir.  Daha sonra değişik biçimlerde kesilmiş ayakkabı parçaları dikiş ile birbiriyle birleştirilir. Böylece ayakkabının üst kısmı oluşmuş olur. Alt parça olan taban ile üst parça montajla bir araya getirilir. Bu aşamada yapıştırma, dikme, çivileme gibi yöntemler kullanılır. Üretim süreci boyunca ayakkabıda meydana gelen fazlalık ipler, kumaş parçaları vs. temizlenir. Son rötuşlar yapılır ve ayakkabı sevkiyata gönderilir. 

Taba Rengi Bot

Deri Erkek Botlar Nasıl Üretilir?

Deri erkek bot yapımında kullanılacak deriler ilk olarak dayanıklılığının artması için tabaklanır ve su geçirmemesi için özel bir işlemden geçirilir. Büyük parça halinde olan deriler merdane yardımıyla açılır ve esnetilir. İçinde bazı özel kimyasal ve solüsyonların bulunduğu bir tambura atılır. Deri parçaları bu tamburdan çıktıktan sonra 70 derece sıcaklıkta kurutulur. Kurutulan deri bir ya da iki gün boyunca asılı halde bekler. Daha sonra deri, bir masanın üstüne koyulur ve kırışıklıkları düzeltilir. Ardından farklı şekil ve büyüklüklerde deri kesilir. Bu derilerle birlikte kullanılacak kumaşların da kesimi yapılır. Botun üst kısmını oluşturan deri parçaları bir araya getirilir ve dikilmeye başlanır. Üst kısmı dikildikten sonra dikilen kısım kalıbın içine konur. Botun ön tarafı kalıp yardımıyla birleştirilir. Kalıba dâhil olmayan fazlalık deri parçaları özel bir makine yardımı ile kesilir veya yapıştırılır. Daha sonra bir makine ile taban yapıştırılır. Bağcıklar yerine takılır ve deri erkek botlar satış için hazır hale getirilir.

Gerçek Deri Erkek Botların Gerçek Deri Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Gerçek deri, uzun yıllar dayanıklı olması sayesinde birçok ayakkabının yapımında kullanılır. Bazı üreticiler maliyetten kısmak için suni deri kullanırlar. Gerçek deri ile suni deri arasında belli başlı farklar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi, dayanıklılığıdır. Suni derilerin içinde birçok farklı malzeme bulunduğundan yapısındaki dayanıklılık azalır; gerçek deri ise uzun ömürlü kullanıma sahiptir. Suni derilerin yapısı homojen bir görünüm verirken gerçek derinin heterojen bir yapısı vardır. Bunu nedeni suni derinin makinede aynı desenlerle üretilmesi, derinin ise orijinal kalmasıdır. Gerçek derinin deseni her yerinde aynı olmaz. Bot alırken gerçek deri olan bir bot almak için botun esneklik durumuna bakılmalıdır. Gerçek deri yumuşak ve esnek olur. Suni derilerde fabrikadan çıkma olduğu belli olan bir koku varken gerçek derilerin kendine has bir kokusu vardır. Gerçek deri bir bot almak isterken bot koklanarak alınmalıdır. 

Erkek Botlar Nasıl Temizlenir?

Erkek botlar temizlenirken bakılacak ilk nokta botun yapıldığı materyaldir. Nubuk bir bot temizlerken ilk olarak botun bağcığı varsa bağcık çıkartılır. Daha sonra hafif ıslak bir bezle silinir. Eğer lekelenmeler çıkmıyorsa yumuşak bir sünger yardımıyla üstüne çok az sabun dökerek bot temizlenir. Ardından su ile durulanarak kurumaya bırakılır. Deri bot temizlerken temizleyecek bezin yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Yumuşak bir bezle deri silinir. Ardından deri botlar için tasarlanmış krem ve spreyler kullanılır. En son olarak oda sıcaklığında kendiliğinden kurumaya bırakılır. Süet botların bakımı diğer bot modellerinden biraz farklıdır. Süetler için özel olarak tasarlanmış süet silgisi ve süet fırçası ile bot temizlenir. Islak mendil kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Erkek Botlar Nasıl Kombinlenir?

Erkek botlar, günlük yaşamın önemli bir parçası haline gelmiştir. Modern erkek modasında birçok farklı tarzla sıklıkla bir araya gelir. Erkek deri botlar, duruşu ön plana çıkaran botlardır. Rahat ve klâs bir görünüm sağlamaya yardımcı olur. Modern ve düztabanlı günlük erkek bot çeşitleri, spor ayakkabı havasını anımsatan bir görünüm verecektir. Gün boyu yapılacak işlerde ayakların rahat etmesini sağlar. Siyah ve bej renkli erkek botlar, her renkte kombinin altına uyacak renklerdir. Kışın kasvetli havasını kıyafetlerine yansıtmak isteyenler siyah bir postal ile siyah pantolon ve ceket tercih ederler. Şişme mont ile yapılacak kombinlerde outdoor botlar kombinin tamamlayıcısı olacaktır. Süet ve nubuk gibi malzemeden yapılmış ince tasarımlı ayakkabılar şık bir görünüm elde edilmesini sağlar. İş ortamında giyilebilecek bot çeşitleridir.

Erkek Botlar Spor Kıyafetlerle Nasıl Kombinlenir?

Erkek günlük botlar, tasarımı ve rahatlığıyla serbest kombinlerin aranan parçası haline gelmiştir. Dar paça kot pantolonlarla giyildiğinde günlük tarzın en çok tercih edilen kombinlerinden biri olmuştur. Kazak, ceket, dar paça kot pantolon ve günlük bot ile yapılan kombinin modası her zaman geçerli olmuştur. Erkek botlar; deri ceketler, yağmurluklar, hırkalar, dar paça pantolonlar ve montlarla birleştirilip giyilebilir. Böylece erkek botlarla çok yönlü bir görünüm sağlanır.

Erkek Botlar Takım Elbiselerle Nasıl Kombinlenir?

Giyilecek kıyafete doğru bot modelini seçmek önem taşır. Adeta takım elbise ile eşleştirilmiş olan Chelsea botlar takım elbisenin altına gidebilecek en uygun tarzda bot modelidir. Bileği saran ince bir tasarımının olması ve kibar görüntüsü ile takım elbisenin şıklığını tamamlayan unsurdur. Postallar, outdoor botlar veya günlük botlar takım elbise ile kombinlendiğinde ortaya yanlış görüntüler çıkar. Bu bot modellerinin yapısı daha kaba olduğundan takım elbisenin şıklığı ile tezatlık oluşturur. Chelsea botlar ise takım elbise ile kombinlendiğinde dengeli bir duruş sağlar.

En Uygun ve Şık Erkek Bot Modelleri Seçimi Nasıl Yapılır?

Erkek bot seçimine çok sayıda alternatif olması bot seçimini zorlaştırabilir. Bu nedenle, ihtiyacı karşılayacak bir bot seçmek gerekir. Farklı ortamlar için farklı bot modelleri kullanılabilir. Şehir hayatında günlük ve spor bot modelleri kullanılırken trekking ya da hiking gibi sporlar için hiking botlar tercih edilir. Bu modeller, bileğe destek veren ve özellikle ıslak ortamlarda suyun ayağa girmesini engelleyen bir modeldir. İş hayatında veya toplantılarda klasik erkek bot modellerini giymek en doğru tercih olacaktır.

Outdoor Erkek Bot Modelleri Nedir?

Outdoor erkek bot modelleri çok geniş bir kategori içerir. Günlük hayatta kullanılanı bileksiz hiking yürüyüş ayakkabılardır. Hafif koşularda da kullanılır. Hafif ve esnek tabanlıdır. Tabanları birçok zemine uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu ayakkabının amacı ilkbahar ve yaz dönemlerinde giyilmesidir. Bu nedenle hava alan bir yapısı vardır. Gore- tex ayakkabılar kışın giyilmek için tasarlanmış çok fazla nefes alabilen bir modeldir. Ayakkabının nefes alması yazın kullanılacağı anlamına gelmez. Çünkü yapısı itibari ile kışlık olacak şekilde tasarlanmıştır. Sıcak yaz havalarında ve suda giyilebilen, suyu dışarı atabilen ayakkabı ise amphibian ayakkabılardır. Yağmurlu günlerde rahatlıkla giyilebilir. 

Kışlık Erkek Bot Modelleri Fiyatları Nedir?

Kışlık erkek bot modellerinin fiyatı belirlenirken üretilen botun yapıldığı materyal, botun kalitesi, üretildiği sezon dikkate alınmaktadır. Hakiki deri ve dayanıklı diğer malzemelerden yapılmış botların fiyatı diğerlerine oranla yüksek olmaktadır. Üretilen erkek botun hangi modelde olduğu da fiyatını etkileyen bir diğer unsurdur. Günlük botlar ve outdoor erkek botların fiyatları ile özel kullanım alanlarına sahip kar botlarının fiyatları birbirinden farklılık gösterir. Ortalama kışlık erkek bot modellerinin fiyatı 200 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

Günlük Erkek Bot Modelleri Nedir?

Günlük erkek bot modelleri, kış mevsiminde yapılan kombinlerin tamamlayıcısıdır. Süet bot, deri bot, postal botlar gibi birçok modeli vardır. Günlük erkek bot modelleri, hayat koşuşturmacasında ayağı soğuktan korur ve hareket esnasında konfor sağlar. Bağcıklı, bağcıksız, fermuarlı, fermuarsız gibi birçok modeli barındırması sayesinde kullanımı kolaydır ve bu çeşitlilik botların giyilip çıkarılmasını kolaylaştırır. Günlük erkek botlar konforu ve sportif görünümü sağlarken deri botlar maksimum rahatlığı ve şıklığı yakalamada yardımcı olur. Günlük botların kullanım alanı sınırlıdır, deri botlar ise birçok farklı tarzı ile farklı durumlara ayak uydurabilir. 

Yetişkin ve Çocuk Erkek Bot Modelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yetişkinler için tasarlanan bot modelleri, erkek çocuk botlar için de üretilir. Birçok farklı tarzda tasarımı ve renk seçeneği mevcuttur. Yetişkin botlarda genellikle sade tasarımlar ve koyu renk tonları tercih edilirken erkek çocuk botlarında tasarımda ve renk kategorisinde bir genişleme görülür. Yetişkin erkek ayakkabı numarası 36’dan başlarken erkek çocuk ayakkabı numarası 21’den başlar. Erkek bot modelleri, yetişkin erkek bot modellerinden kalıp olarak oldukça küçüktür. Bunda ayakkabı numarası etkilidir. Erkek çocuk bot modellerinin yapımında yetişkinlerde olduğu gibi birçok materyal kullanılır. Nubuk, poliüretan, süet ve deri en çok kullanılan materyallerdendir. Erkek çocuk bot modellerinde botun modeline göre ağırlıkları değişmektedir. Poliüretan tabanlı botlar hafif olurken kauçuk ve neolit tabanlardan yapılmış botlar ağırdır.

Erkek Bot Fiyatlarındaki Sezonluk Değişimler Nelerdir?

Erkek bot fiyatları, üretildiği sezona göre fiyat değişikliği göstermektedir. Yeni sezonlarda çıkan erkek bot modelleri bir önceki sezona göre daha yeni ve kaliteli olacaktır. Ayrıca yeni sezonlarda farklı tasarımlar kullanılarak yeni modeller üretilir. Sezona uygun materyal seçilerek bot üretimi yapılır. Bu nedenlerle yeni sezonda üretilmiş bir erkek bot fiyatı eski sezondaki bot fiyatlarından daha yüksek olacaktır. Bir önceki sezon üretilmiş ve bir daha piyasaya sunulmayacak botlar uygun fiyatlara satılır.

Erkek Bota Benzer Diğer Ayakkabı Türleri Nelerdir?

Erkek botlar içinde birçok model barındıran geniş bir kategoridir. Günlük botlar sneaker ve spor ayakkabılar ile benzerlik gösterir. Kullanım amaçları ve tasarımları birbirine benzer. Erkek botlar genelde deriden yapılır. Bot dışında tamamen hakiki deri kullanılarak yapılmış ayakkabı modelleri arasında erkek kösele ayakkabı, süet deri ayakkabılar, Chelsea deri botlar, klasik loafer ayakkabılar, yazlık ayakkabı, rugan ayakkabı ve damatlık ayakkabı modellerine Nevzat Onay sitesinden ulaşılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.