Kışlık Erkek Ayakkabısı Nedir

Her gardıropta bulunması gereken kışlık erkek ayakkabıları; soğuk ve zorlu iklim şartlarının baskın olduğu kış aylarının kurtarıcı parçasıdır. Kar, yağmur, çamur gibi dış etkenlere karşı koruma, ayakları sıcak tutma, her zemine uygun taban desteği sağlama gibi pek çok özelliğe sahip olan ayakkabılar karşımıza çıkmaktadır.

Kışlık Erkek Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışlık erkek ayakkabı seçiminde, moda trendi, model, renk gibi konulardan önce ayak konforu veren modellerin seçimi en uygun kriter olmalıdır. Ayak yapınız; düz, çukur ya da normal taban şekillerinden hangisine uygun ise o türde kışlık ayakkabı seçmeniz ayak sağlığınız için önemlidir.

Şıklık ve Rahatlığı Birlikte Sağlayan Modeller Tercih Edin

Kışlık ayakkabı modellerinin kendi has biçim ve işlevleri bulunmaktadır. Kullanılma amacına uygun olarak bir model seçilmelidir. Kış mevsimlerinde kullanılacak olan ayakkabılar; dişli, tırtıklı, sert ve kalın tabanlara sahip olmalıdır. Bu sayede ıslaklık, nem ve soğuğa karşı koruma sağlanacaktır. Ancak yaz mevsimine uygun bir tabana sahip olan ayakkabının kış aylarında kullanılması durumunda pek çok sorun yaşanabilmektedir. Aynı şekilde doğa yürüyüşlerinde, spor salonlarında giyilen spor ayakkabı/sneaker da kış mevsimlerinde giyilmemesi gerekmektedir.

kışlık taban ayakkabı

Ayak Sağlığınızı Önemseyin

Ayak yapınızı bildiğiniz taktirde daha rahat ve sağlıklı ayakkabı seçimi yapabilirsiniz. Ayak tipine uygun olmayan ayakkabıların kullanılması ayak terlemesine ve kötü koku oluşmasına neden olmaktadır. Uzmanlar, kışlık ayakkabıların ayakları hem sıkmayacak hem de bol olmayacak şekilde ayak bileğini rahat ettirmesi gerektiğini belirtmektedir. Kış mevsiminde neredeyse her gün kullanacağınız bu ayakkabıların parmaklarınızı sıkıştırması durumunda ayak problemleriyle karşılaşabilir ve ürünü kullanamayabilirsiniz. Son olarak, kışlık ayakkabı satın alınmadan önce iç ve dış malzemeleri incelenmelidir. Çünkü içerisinde ayağınızın nefes alması ayak sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Ağırlığının Hafif Olmasına Dikkat Edin

Kışlık ayakkabıları hemen hemen her gün giyeceğiniz için günlük gezintilerinize hızlı bir ritim sağlaması önemlidir. Bazen uzun yürüyüşler yapılacağı için hafif olması son derece önemlidir. Pek çok alternatifle karşımıza çıkan kışlık erkek ayakkabılarının hem hafif hem de sıcak tutacak malzemeden üretilen modelleri bulmak mümkündür.

kışlık erkek ayakkabı

Kışlık Erkek Ayakkabı Modelleri

Günümüzdekışlık erkek ayakkabıları; geniş bir ürün yelpazesi ile çeşitli alternatif modeller sunmaktadır. Tabanlarında ve astarlarında kullanılan malzeme; kullanılacak zemin ve yapılacak aktiviteye göre farklılık göstermektedir. Günlük giyim, ofis tarzı ve farklı stillere uygun olarak;

  • Deri Bot,
  • Outdoor Bot,
  • Kar Botu şeklinde çeşitli modeller bulunmaktadır.

Deri Bot

Deri botlar hem sağlıklı olması hem de sıcak tutan yapısının olması sayesinde erkeklerin tercih ettiği kışlık ayakkabı modelleri arasında yerini almaktadır. Gözenekli yapılarıyla ayakların nefes almasını sağlarken, yırtma ve kopmaların olmadığı uzun ömürlü kullanım sunmaktadır. Deri botlar; esnek bir yapısı olması sayesinde ayağın şeklini alır ve ayak konforu sağlar. Çoğu kişinin şikayetçi olduğu ayak terlemesi ve koku, bakteri oluşumunun önüne geçer. En önemli özelliği ise pek çok kışlık ayakkabı modeline göre su geçirme riski daha az olmasıdır.

kışlık ayakkabı

Outdoor Bot

Dağda yürüyüş ayakkabısı, doğada yürüyüş ayakkabısı ve trekking dağcılık botları olmak üzere üç farklı alternatif sunan outdoor botların ortak özelliği su geçirmez yapılarının olmasıdır. Bu ayakkabıların özellikleri zemin, mevsim ve parkur özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. İç astarları su geçirmez ve nefes alabilirlik özelliklerini barındıran malzemelerden yapılmaktadır. Alt tabanlarında genellikle kayma direnci düşük kauçuk kullanılması sayesinde kayma şansınız azaltmaktadır. Bu açıdan outdoor botlar ile kışa hazırlıklı yakalanmak mümkündür.

Kar Botu

Soğuk kış günlerinde ayakları soğuğa, ıslaklığa karşı koruyan ve sıcak tutan kar botu, sağlık açısından da son derece önemlidir. Su geçirmeyen ve zeminden soğuğun geçmesini önleyen bot tasarımları çoğu erkek tarafından tercih edilmektedir. Kar botlarının en fonksiyonel özelliği kar suyunu ayakkabının içerisine geçirmemesidir. Ayrıca kaymaz tabana sahip olmaları sayesinde sertleşmiş karların veya buzlu zemin yüzeyinde rahatlıkla adım atmayı sağlamaktadır. Bu sayede düşme ve kayma riskini en aza düşüren bu botlar; tabanları kalın ve girintili-çıkıntılı şekilde tasarlanmaktadır. Dış kısımlarında ve dikişlerinde bulunan astar sayesinde de ısı yalıtımı sunmaktadır.

Kış aylarının zorlu iklim koşullarına karşı erkekler, dolaplarında en az bir çift kışlık ayakkabı bulundurmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.