Ayakkabı Modellerinde Rugan Ayrıcalığı

Rugan Ayakkabı Modası

Rugan, gösterişli duruşu, dikkat çekici parlaklığı sebebiyle derinin abiye halidir. Elde edilişi sırasında orjinal derinin üzerine bazı işlemler uygulanır ve deri parlak bir ciltle kaplanır. Özellikle kız çocukları en az bir kere rugan bir ayakkabıya sahip olmuştur. Öyle ki kırmızı rugan ayakkabı modellerinden şarkılarda bile bahsedilir. Topuklu ayakkabı dişiliğin simgesi kabul edilirken, rugan ayakkabıda cazibenin kendisidir.

 

Doğası gereğiyle kendine baktıran bu deri malzeme, süet ve nubuk malzemeler gibi sudan çok etkilenmese bile orjinal deri kadar suya dayanıklı olmadığından günlük giyimde tercih edilmez. Bu pürüzsüz yüzeyin tutkunlarının, günlük olarak rugan ayakkabı modellerini kullanamamasının diğer bir sebebi de, bir film tabakasıyla kaplandığı için ayakkabının içine yeterince hava almamasıdır. Bu nedenle rugan ayrıcalıklıdır. Günün özel olduğunu, giyenin güzel olduğunu fısıldar bize. 

Ruganın kalitesi, derinin kalitesiyle orantılıdır. Nevzat Onay rugan ve mat derinin birbiriyle olan uyumunu, tasarımlarında sık sık kullanmıştır. Baştan aşağıya rugan parlaklığıyla göz alıcı ayakkabı modelleri bulacağınız kolseksiyon, usta eller değdiğinde mat ve parlak derinin  birbirini nasıl tamamladığını size gösterecek. 

Sadece ayakkabı tasarımında değil, çanta, cüzdan, kemer gibi aksesuar tasarımında da sıkça tercih edilen ruganın büyüsü kadınları etkilemekle kalmamıştır. Erkek ayakkabı modellerinde de birbirinden şık rugan tasarımlar tercih etmeyi zorlaştırmaktadır. Erkeklerin rugan ayakkabı modellerine en çok yakıştırdığı renk siyahken, kadınlar daha canlı renkleri de koleksiyonlarına katmak isterler. İnce ve hassas yüzeye sahip olan deri, bakım konusunda hassaslık ister. Temizliği için ıslak bir bezle yumuşak bir şekilde silmeniz yeterli olacaktır.

Etiketler: Rugan ayakkabı
Mayıs 18, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR