Erkekler için Ayakkabı Tüyoları

Erkeklerin ayakkabı konusunda belki de en memnun oldukları durum, topuklu ayakkabı giymek gibi bir alışkanlıkları olmamasıdır. Bu nedenle ayakkabıdan oluşabilecek rahatsızlıkların büyük kısmını aşarlar. Sağlıklı ayakkabı seçimi hakkında fikir almak isteyenlere Ayak Sağlığında Ayakkabının Önemi konu başlıklı yazımızı okumalarını öneririz. Ayak sağlığı birinci planda olacak şekilde ayakkabı seçimi yaparken düşüneceğiniz ilk şey, ayakkabıyı nerede kullanacağınızdır. Bu konuya da bir açıklık getirdikten sonra, modanın penceresinden bakalım ve erkeklerin ayakkabı seçiminde en beğenilen uyumlar hakkında biraz ipucu verelim. Bu ipuçlarını değerlendirirken, kadınların erkeklerde karakter analizi yaparken ayakkabılarını ilk sırada tuttuğunu unutmayalım. Neden gömlek, pantolon, ceket değil de ayakkabı diye düşünebilirsiniz. Ayakkabı sık sık değiştirilmez bu nedenle erkekler ayakkabı alırken, kendilerini en çok ifade eden ayakkabıyı bulmaya çalışırlar.

Renklerin dünyasında sözkonusu takım elbise ile ayakkabı uyumu olduğunda durum biraz karışık hale geliyor. Özellikle koyu renk ve gri tonlarında takımlara sahip olanlar için tercih edilmesi gereken renk siyahtır. Peki takımınız kahverengi ve lacivert tonlarında ya da açık renklerdeyse, yine de siyahı tercih eder miydiniz? Birçok tasarımcıya göre kahverengi ve siyah yeterince uyumlu değil tıpkı lacivertle siyah uyumunun pek hoş karşılanmadığı gibi. Modanın penceresinden bakıldığında gri ve kahve tonlarının arası da pek iyi değil maalesef.

Her kadının ve her erkeğin bir çift siyah kurtarıcı ayakkabısı bulunmalıdır. Siyahın ayakkabı renkleri arasındaki hâkimiyeti konusunda herkes hemfikir. Birçok kıyafetinizle uyum sağlayan, aynı zamanda şıklığından ödün vermeyen asil renk siyah; muhtemelen her zaman ilk tercihtir. Siyahın hâkimiyetini bitiren renkler lacivert ve kahverengidir. Bu iki rengin ağırlıkta olduğu takımlarla taba ve kahve tonlarında ayakkabı seçimi daha hoş olacaktır. Özellikle yeşil tonların en uyumlu rengidir kahverengi. Birçok erkeğe göre daha kahverengi ayakkabının etkisi daha karizmatiktir. Açık renkli takım elbisenizle siyah ayakkabıyı da tercih edebilirsiniz, ancak ayakkabınız istemediğiniz kadar dikkat çekecektir ve bu durum sizi rahatsız edebilir. Özellikle farklılığınızı yansıtabilmeniz için açık renk takımlarınızda bordo ve safran renklerini tercih edebilirsiniz.

Erkek giyiminde altın kuralların ilk sırasında; kullandığınız kemer ve ayakkabı arasında renk uyumu sağlanması vardır. Tercihiniz kahve tonlarıysa, aynı tondan bir adet kemere de sahip olmalısınız. Hatta renklere önem veren erkekler için bu uyum cüzdan ve çantada da aranabilir. Eğer takımınızda mat bir kumaş tercih edilmişse, süet malzemeden bir klasik erkek ayakkabı tercih edebilirsiniz. Özellikle spor takımlarınız için süet modeller en güzelidir. Ve desenli takımlarınızda, düz bir ayakkabı seçmenizi öneririz.

Ayakkabının tarzına gelecek olursak, uzun burunlu modellerden bahsetmeden olmaz. Bir zamanlar moda olan küt burunlu ve uzun burunlu modellere erkek giyiminde artık bir hata olarak bakılıyor. Yuvarlak hatlı klasik erkek ayakkabılarının daha elegant durduğu düşünülüyor. Konu bağcık olduğunda takımınızın altına bağcıklı modellerin daha çok yakışacağını nerden bilebilirdiniz ki? Bağcıklı yapısı ayakkabıya daha resmi bir hava verirken, klasikliğe zemin hazırlıyor. Özetle; takım elbisenize uygun, özünde size de uygun bir ayakkabı arayanlar için önemli olan ayrıntılar takımınızın rengi, kumaşının cinsi ve desenidir. Bu zorlu seçimde deri ayakkabı modellerinin klâs duruşu ise su götürmez bir gerçek. Klasik erkek ayakkabıları kategorisinde deri, erkeklerin her zaman vazgeçilmezi olmaya devam edecek gibi duruyor.

  

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.