Doğruların Rehberi: Hangi Renk Takım Elbiseyle Hangi Ayakkabıyı Giymelisiniz?

Saatler, lüks çantalar, cüzdanlar ve daha fazla şıklık göstergesi ürünlerin en başında ayakkabılar yer alıyor. Üstelik bunların arasında bütçenizde önemli bir harcama kaleminin de sahibi yine ayakkabılar. Yanlış seçilmiş ya da doğru rengini tutturamadan satın alınmış ayakkabılar yüzlerce liranıza elveda demenize neden olabilir.

Spor ayakkabılar sizi her zaman kurtarabilir. Rahattırlar, her şeye kolayca uyum sağlarlar, bir kıyafetle giyemezseniz diğeriyle mutlaka giyebilirsiniz. Peki ya klasik stildeki ayakkabılarla olan sıkıntılarımızı nasıl çözeceğiz? Profesyonel bir iş hayatımız varsa ve sürekli iş şıklığını yakalamaya çalışıyorsak kıyafetlerimize uygun ayakkabıyı nasıl seçeceğiz? İşte size müthiş bir cevaplar listesi…

Klasik erkek ayakkabıları doğru kıyafetle kullanıldığında harikalar yaratır!

Klasik erkek ayakkabıları her modelde ve renkte farklı hareket etmeyi gerektiren zor bir stil ikonudur. Ama aynı zamanda şıklığın da vazgeçilmez bir parçasıdır. İyi bir takım elbise ve ona uygun klasik ayakkabılar gününüzü tamamen kurtarabilir.

 “Ayakkabı seçiminiz, kıyafetinizin estetiğini anında değiştirebilir” diyor kişisel stil danışmanı Frazer Goater. Biz de ona tamamen katılıyor ve size doğru takım elbise-ayakkabı kombinasyonları hakkında bilgi veriyoruz. Aşağıdaki liste, kombinasyonların kesinlikle doğru olduğu ve tesadüf eseri hangilerinin kesinlikle yanlış olduğu konusunda bir rehberdir. Yine de, her durumda istisnalar olmadığı söylenemez. Renk, şekil ve ayakkabı seçimiyle ilgili her şey -genel olarak stil gibi-, büyük ölçüde özneldir, bu nedenle deneyimlerle hareket etmek de önemlidir. Yine de, kendi tercihleriniz için kuralları bozmadan önce kuralları tamamen bilmeniz gerekir.

Hangi ayakkabılar sizin demirbaşınız olmalı?

Eskiden bir takım elbise giymek için bir çift ayakkabı seçmek, resmi Oxfordlar ve biraz daha az resmi Derbyler arasında seçim yapmak kadar basitti. Şimdi, daha rahat ve daha kuralsız bir erkek giyim çağındayız. Bu nedenle deri sandaletlerden spor ayakkabılara kadar her şey, onları ne tür bir takım elbise ile eşleştireceğinizi bilmeniz koşuluyla 'uygun ayakkabılar' olarak görülüyor.

Yine de, çoğu zaman, Oxfordlar ve Derbyler, ayakkabıların iyi niyetli tanrıçalarıdır ve her erkeğin gardırobunda en az bir çift bu stilden ayakkabı bulunmalıdır.

 

Hangi Renk Takım Elbiseyle Hangi Ayakkabıyı Giymek Daha Doğrudur?

  1. Her Dönemin Ünlüsü: Navy

Navy, mavinin takım elbiselerde hayat bulmuş en iyi tonu denebilir. Navy Suitler her döneme uygun ürünlerden biri. Bu özel mavi renk tonu ile bezenmiş takım elbiseler sadece her cilt tonunu tamamlayıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda şık işlerde olduğu gibi ofiste de size eşlik eden mükemmel bir kıyafet görevi görüyor. Tabi bu takım elbiselerin en yakın dostu koyu çikolatanın tonları ve kahverengidir.  En uygunuysa kahverengi süet ve deri ayakkabılar tercih edilmesidir. Renk tercihi dışında Oxfordlar, Derbyler, loaferlar veya Chelsea botlardan birini seçebilirsiniz.

Kahverengi hayranı değil misiniz? O halde koyu bordo deri, açık gri süet veya daha çağdaş bir görünüm için, minimalist beyaz spor ayakkabıları deneyebilirsiniz. Siyah ayakkabılar da işinize yarayabilir, ancak kurallara uymama konusunda havalı olan birinin güveniyle onları giymeniz gerektiğini unutmayın.

  1. Hem Ciddi Hem Spor: Gri Renk Takım Elbiseye Hangi Renk Ayakkabı Seçebilirsiniz?

Gri, ayakkabıya uygunluk söz konusuysa çok yönlülüğü ile öne çıkabilir. Nötr bir renk olarak, oxblood deriden tozlu pembe süetlere kadar hemen hemen her renk tonu ile eşleşir. Bununla birlikte, repertuarınızda bulundurmaya değer bazı klasik kombinasyonlar var.

Gri, açık veya koyu gri ile eşlendiğinde ortaya en iyi takım elbise kombini oluşturma eğilimindedir. Koyu kahverengi tonları, bordo ve oxbloodlar gri takım elbiselerde belirgin bir fark için yeterlidir.  Gri takım elbise ile daha klasik bir çekim için siyahı seçin. 

  1. Vazgeçilmez: Siyah Takım Elbise İle Hangi Ayakkabılar Uyumludur?

Elbette siyah ayakkabılar siyah takım elbiseyle birlikte tercih edilmelidir. Diğer renkler de siyah takıma bir tutam güzellik katabilir ancak siyah ayakkabılarla geleneksel yönlendirme en iyisidir. Nötr bir renk olmasına rağmen siyah, gri kadar etkili bir ahenk oluşturmaz.

Siyah takım elbiseler için ilk tavsiye kesinlikle Siyah Oxfordlardır (özellikle resmi etkinlikler için), ardından Derbyler, Chelsea botları ve brogue botları gelmelidir. Bunların hepsi şıklığınıza biraz fazla ciddiyet katıyorsa, kontrast taban ayrıntılarına veya panellere sahip bir Oxford veya brogue seçerek  kullanmayı deneyin; beyaz, kirli beyaz ve oxblood bu konuda oldukça iyi olabilir.

Eğer takım elbiselerde çılgın bir yenilik ihtiyacı hissediyorsanız mücevher tonlarında süet ayakkabılar veya kadife terlikler deneyebilirsiniz.

  1. Çok Tercih Edilmeyenler: Tarafsız Takım Elbiselerle Hangi Ayakkabı Kullanılmalı?

Tarafsız takım elbiseler en çok dikkat edilmesi gereken kategoridendir. Bej, kirli beyaz, tapue gibi nötr renklerden oluşan tarafsız takım elbiseleri giyebilmek ve doğru bir şekilde taşıyabilmek kabiliyet ister.

Tarafsız bir takım elbiseyle şıklığa erişmenin püf noktası, onunla zıtlık yaratacak kadar farklı, ancak dünyevi yönünü tamamlayacak kadar renkli bir ayakkabı bulmaktır. Peki bu tam olarak nasıl bulunacak? Tarafsız-Nötr takım elbiseler için herhangi bir kahverengi tonu (elbisenin açıklığına veya koyuluğuna bağlı olarak farklı tonlarla deneyin), siyah, beyaz (yalnızca spor ayakkabılar şeklinde), mavi ve pembe dahil bazı pastel tonlar (özellikle yaz nötr bir takım elbise giymek için en iyi mevsimdir) uygundur.

Keten, pamuk ya da bunların bir karışımından oluşan nötr bir takım elbise, aynı zamanda sandaletlerle de kombinlenebilecek tarzda bir kıyafettir.

Aynı zamanda şanslıysanız doğru çorapları seçerek de şıklığı tamamlayabilirsiniz.

  1. Cesur ve Şık: Mavi Takım Elbiseyle Ne Renk Ayakkabı Giyebilirsiniz?

Cesur, çağdaş ve şık bir görünüm sağlayan mavi bir takım elbise, erkekler için değerli bir yatırımdır. Navy stilinden daha az geleneksel ve çok yönlüdür, bu yüzden ayakkabı seçiminde biraz daha dikkatli olmanızı gerektirir.

Lacivertte olduğu gibi, kahverengi klasik erkek ayakkabıları daha açık mavi tonlarında üretilen takım elbiselerde de işe yarar. Koyu çikolatadan ziyade kahverengi- koyu süt tonlarının biraz daha zengin olduğu ayakkabılar mavi takımlar için idealdir.

Mavi bir elbiseyi siyah ayakkabılarla eşleştirmek de kötü bir fikir sayılmaz. Ancak siyahın tonu ile mavi takımın terziliğinin uyumu önemlidir.

 


Benzer İçerikler

Takım Elbise Ayakkabısı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.