Çorap Seçimi

Çoraplar: Basit Bir Aksesuardan Çok Daha Fazlası!

Çoraplar mevsim fark etmeksizin her daim ayaklarımızda. Günlük olarak sıcak tutma işlevinin dışında kadın ve erkeklerde her zaman erkeksi-kadınsı tarza farklı bir hava katmak gibi bir işleve sahipler. Genel olarak renkleri ve kumaşları bir araya getirme yetenekleri sayesinde zarafetin temel taşlarından biri olmayı sonuna kadar hak ediyorlar. Bu nedenle modanın hiçbir döneminde önemlerinden bir şey kaybetmiyorlar. Çoraplar aslında insan anatomisinin büyük bir görevini yerine getiren küçük organlardan biri olan ayakların, ayakkabıya temasını azaltmak için kullanılan ürünlerdir. Ancak tek işlevi bu kadar mı? Madem ayaklarımızı korumak için çoraplara mecburuz, neden onları daha bir görünüm elde etmeyi de sağlamayalım?

Bu gerçeğe rağmen, şaşırtıcı bir şekilde, birçok erkeğin, bir kıyafeti en iyi şekilde üzerinde taşıyabilmesi için bu hayati aksesuara dikkat etmediği görülüyor.  Çoraplar yeri geldiğinde bir sneakerın ya da klasik erkek ayakkabısının daha iyi görünmesini ve fark edilir olmasını sağlayabilir.

Doğru bir çift çorap seçmek, görünüşünüz ve hissetme biçiminizde ciddi farklar yaratır.

Her gün onları ayağınıza giyer ve orada olduklarını unutursunuz, elbette ayağınız rahatsa, ayakkabılarınızla uyumu yeterince iyiyse. Eğer sizin için her manada kötü bir çorap seçtiyseniz, aklınız daima ayaklarınızda ve ayaklarınızı olabildiğince saklamakta olacaktır.

Giyilen çorabın bizim için yanlış olduğunu anlamanızın pek çok yolu vardır: bileğinizi sıkıca sarmamaları, no-show çorapların ayakkabınızın içinde kayması veya pantolonunuzun altından fırlayan desenden nefret etmeniz bunların bazılarıdır. 

Çoraplar çoğu zamana uzun pantolonların altında görünmeyen vasıfsız elemanlar gibi düşünülür. Ancak durum tam olarak böyle değil. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız stilinize fark katacak büyük bir noktayı kaçırmışsınız demektir. Şu ana kadar çoraplarınızla ayakkabılarınızı nasıl eşleştireceğinizle ilgili hiçbir şey düşünmediyseniz bu boşluğu yazımızla kapatabilirsiniz.

Şimdi hangi ayakkabıyla nasıl bir çorap eşleşmesi yapabiliriz, bunu görelim…

Erkek Çorapları Ayakkabılarla Nasıl Eşleştirilir?

Bu haftanın rehberi çoraplara odaklanıyor, fakat onları asla tek başına bir aktör olarak düşünmeyeceğiz. Kaç kez bir çift çorap satın aldık ve sonra evimize gittiğimizde, o renk çorabın aslında hiçbir pantolonumuzla ve ayakkabılarla asla uymadığını keşfettik? Artık bu hayal kırıklığına bir son veriyoruz. Hangi çoraplarla hangi ayakkabıları eşleştirebileceğinizi örneklerle açıklayacağız.

Francesine/Oxdord Ayakkabılar İçin Çorap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bu ilk konu ayakkabı seçimiyle alakalı olarak şimdiye kadarki en kolay olanı. Erkekler için Oxford ayakkabılar sık sık mavimsi veya gri tonlarda olan elbiselerle kombinlenir, bazen en tuhaf seçimler için kahverengi tonlar da seçildiği olur. Bu durumda çoraplar arasından seçilecek en iyi çoraplar klasikler arasından olacaktır: yumuşak ipliklerden veya merserize pamuk kullanılarak üretilmiş olan çoraplar. Pürüzsüz veya nervürlü olabilirler. Elbisenizle ve ayakkabılarınızla aynı renkte olmaları da görünüşünüze ayrı bir hava katacaktır. Peki bu kombinde yapılması muhtemel hatalar neler? Elbette çok kısa bir çift çorap giymek ya da çorabın elastikliğini görmezden gelmek. Oxford ayakkabılarla giydiğiniz ayakkabılarda otururken ayak bileğinin görünmesi ise başa gelecek en kötü görüntülerden biridir.

Derby Ayakkabılar İçin Çorap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Oxford ayakkabılara kıyasla Derby ayakkabılar daha resmi olmayan bir yaklaşımı kaldırabilir. Bu da derby ayakkabılarla çoraplarınızı eşleştirmede hayal gücünüzü daha fazla kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Bu klasik ayakkabılarla seçeceğiniz çorapların noktalı görünümleri, renkli çizgileri veya en ayrıntılı jakar desenleri, güzel ve ironik tasarımları olabilir. Seçeceğiniz çoraplar derby ayakkabıların taşıdığı İngiliz kişiliğini ve otoriter görünüşünü bir dokunuşla ustalıkla hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Spor Ayakkabılar ve Sneakerlar İçin Nasıl Çoraplar Seçilmelidir?

Spor ayakkabılar ve sneakerlar çorap seçiminiz konusunda en özgür olabileceğiniz alanlardan biri gibi görünür. Ama her zaman değil. Beyaz çorabın en iticileri, kısa çorapların en kısaları hep spor ayakkabılarla kombinlenebilir gibi görünür. Spor ayakkabılar artık sadece spor bir tarz ve kıyafetle değil, aynı zamanda kot pantolonlarla ve hatta takım elbiselerle, kuralların zorunlu tutulduğu resmi durumlarda da giyilebildiği için çorap seçimi spor ayakkabının kullanılacağı yere göre seçilmeli.

Spor ayakkabılarla kullanacağınız çoraplar konusunda aceleci bir seçim yapmayın ve elinize geçen ilk çorapları giymeyin. Göze çarpan bir tasarımın artılarını ve eksilerini iyi inceleyin, kendi kişiliğinizi tercih edin ve her zaman kendinize şu soruyu sorun: değişik bir görüntü mü sunmak istiyorum yoksa daha ciddi bir görünüm mü tercih ediyorum?

Yarım Botlar İçin Nasıl Çoraplar Seçmeliyiz?

Yarım botlar, kış aylarında kurtarıcı olan ve dolabınızda mutlaka bir çift bulunması gereken tasarıma sahip botlardır. Çoğu zaman bir erkeğe gündelik görünüm verebilir ve kazaklar ya da kareli oduncu gömlekleri ile hoş bir görüntüyü sağlayabilirler.  Yarım botlar her durumda, ayakkabının bileğinin genişliğine uyacak şekilde şişmeli ve dokulu çoraplarla kombinlenmelidir. Askeri tonlarda veya dağ stili için kahverengi veya kentsel stil için siyah pamuk çoraplar tercih edilebilir.

Makosen Ayakkabılar İçin En İyi Çorap Tercihi Nasıl Yapılır?

Söz konusu makosen ayakkabılar olunca, çorap ve ayakkabı eşleştirme açısından en hassas konulardan biriyle karşı karşıyayız. Birçok etkileyici ve pek çok moda bağımlısı, çorapsız Makosen ayakkabı giymeye başladı. Ve bu, erkek modasına daha geleneksel bir yaklaşımı olanların ayaklarının tahriş olmasına neden oldu. İşlevsel ve hijyenik bir gözlem açısında da bakıldığında durum hiç hoş görünmüyor. Çorap giydiğinizde ayağınızın daha fazla korunacağı bir gerçektir. Bu nedenle, "çorapsız" mokasen giymek isteyenler için en iyi seçim görünmeyen çoraplar oluyor. Aslında ayakkabıda kaybolan, ancak koruyucu işlevlerini tam olarak yerine getiren çoraplar makosen tercih edenlerin kurtarıcısı oluyor. En önemli konu ise şu: daima çorabın bir milimetre bile görünmediğinden emin olun. 

Nevzat Onay Çorap Modellerine linkten ulaşabilirsiniz

https://www.nevzatonay.com/erkek-aksesuar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.