Erkek Kösele Ayakkabı Modelleri Nedir?

Kösele Ayakkabı

Tüm ayakkabıların zeminle temasını sağlayan tabandır.  Çoğu modern ayakkabının tabanı doğal deri(kösele) doğal kauçuk, poliüretan veya polivinil klorür(PVC) bileşiklerinden ve çeşitli malzemelerden yapılabilir. Tabanlar basit (tek bir katmanda tek bir malzeme) olabilir veya birden fazla yapı veya katman ve malzeme ile karmaşık yapıda olabilir. Çeşitli katmanlar kullanıldığında, tabanlar bir iç taban, orta taban ve bir dış tabandan oluşabilir. 

Tabanlar her ayakkabı için farklı bir görüntü sunabilir. Bunların arasında kösele tabanlar doğallıkları ve klasik görünümleri ile ön plana çıkarlar. Kösele, küçükbaş-büyükbaş hayvanların derilerinden üretilen, dayanıklı ve oldukça sert yapıda olan bir malzemedir. Birçok ayakkabıda kösele taban kullanılabilse bile tabanın doğal olması ve suya dayanıksız olması nedeniyle kışlık modellerde kösele kullanımı tercih edilmez. Kösele tabanların kullanılabileceği erkek ayakkabı modelleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Bağcıklı Klasik Ayakkabılar: Klasik görünümü sağlamak için derby, oxford ve blucher stili bağcıklı ayakkabılarda kösele taban sıkça kullanılır.
-Loaferlar: Yaz için üretilen çoğu bağcıksız ayakkabı modelin tabanında kösele kullanılır.
-Tokalı Klasik Ayakkabılar: Klasik tokalı ayakkabılar için kösele taban sıkça tercih edilir.
-Botlar: Kışın kullanılmalarına rağmen bazı botlarda pençeli kösele kullanılabilir.

 

Erkek Kösele Ayakkabılar Nasıl Üretilir?

 

Kösele çoğu zaman ayakkabının tabanında bazen de topuk kısmında kullanılabilen, oldukça dayanıklı bir malzemedir. Hayvan derisinden üretilen kösele, son halini almadan önce uzunca bir süre suyun içinde bekletilir, ıslatılır ve tavlanır.
Ayakkabı tasarımı, üst modelin yani sayanın dikimi, kalıplama işlemlerinden sonra tabanla sayanın birleştirilmesi gerekir.  Ayakkabı ölçüsüne göre kesilen kösele, kesimden önce  bir tabaka halindedir, çoğunlukla 3-5 mm kalınlığında ve toprak rengindedir. Kösele daha sonra ayakkabının rengine göre boyanabilir.

Ayakkabının türüne göre 1-2 mm kalınlığında olan köseleler fort ve bombe olarak kullanılabilir.

Deri Erkek Kösele Ayakkabılar Nasıl Üretilir?
 

Bir ayakkabıyı yapmak için kullanılan parçaların çok sayıda olması nedeniyle, ayakkabı yapmak gerçek bir zanaattır. Ayakkabıyı yapmak için gereken parçalar yüksek kaliteli deriden kesilir ve ardından ayakkabı üretim sürecinde damgalama kısmına geçilir. Bu aşamada ayakkabıya şaft deniyor ve onu yapan deri parçaları damgalanıyor - ya da işaretleniyor. Bu işlem birleştirilmeleri için dikildiklerinde karışıklığı önlemek içindir. Parçalar damgalandıktan sonra, deliklerin delinmesi gerektiğini belirtmek için işaretlenirler. Ayakkabının delikli vurguları varsa - brogue gibi - bunlar da işaretlenir. Bir dikiş yapmak için birlikte dikilecek olan derinin noktaları gibi. Mil dikim bölümüne gönderilmeden önce derinin dikilecek kısımları inceltilir.

Ayakkabı üretiminin başından itibaren sürenin çoğu üst modele-sayaya harcanır.Üretimin sonuna gelindiğinde deri saya tabanla birleştirilir.  Bu birkaç yolla yapılabilir: vulkanizasyon, çivileme veya dikme.  Ne yöntem kullanılırsa kullanılsın, kalıcı üst kısım (son iç kısım ile) ve dış taban üniteleri astarlanır ve birbirine yapıştırılır. İyi bir sabitleme için presleme işlemi yapılır. Ayakkabı çıkarıldıktan sonra ayakkabının bağcıkları bağlanır, temizlenir ve paketlemeden önce kalite kontrol operatörleri tarafından kontrol edilir.


Gerçek Deri Kösele Ayakkabıların Gerçek Deri Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

Gerçek deri kösele ayakkabının kendine has doğal ve rahatsız etmeyen kokusu vardır. suni ürünlerde yüzey pürüzsüz ken, gerçek deri kösele ayakkabıda dokular kaba şekilde oluşmuştur.

İtalyan Kösele Ayakkabı Nedir?

İtalyan kösele ayakkabı kavramı genel anlamda kaliteli ve klasik tarzdaki ayakkabıları nitelemek için sıkça kullanılır. Burada geçen kösele kavramının tam olarak doğal deri kösele ile alakası bulunmamaktadır. İtalyan köselesiyle anlatılmak istenen neolit tabandır.
Neolit maliyet açısından köseleden daha uygun fiyatlıdır. Kalite olarak da köseleye en yakın taban olarak kullanılabilir. Neolit benzersiz bir malzemedir. Hemen hemen aynı olduğu için köselenin en iyi alternatifidir.


 

Kösele Taban Ayakkabıların Özellikleri Nedir?

 

Kösele tabanlı ayakkabıların bazı özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Rahatlık:  deri taban yürüyüş şeklinize uyum sağlar

  • Nefes alabilirlik: gerçek kösele sağlıklı ayaklar için gereklidir

  • Destek: kösele bükülmelere karşı ayağı daha iyi destekler

  • Hassaslık: plastik veya kauçuk tabanlardan daha kolay aşınır

  • Sürdürülebilirlik: doğal bir malzemedir, uzun süre dayanır ve değiştirilebilir

  • Çeşitlilik:  tüm deri tabanlar aynı değildir

  • Gerçek zanaatkarlık kalitesi:  yetenekli kunduracılar tarafından elle dikilebilirler

 

Kösele Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

 

Kösele ayakkabılarda kösele taban, sığır derisinin ortasından dayanıklı bir deri parçasından kesilir. .Kösele güçlü olduğu kadar, herhangi bir doğal malzemede olduğu gibi, iyi bakılması gerekecek kadar hassastır.

Ayakkabı rotasyonu ve düzenli bakım ile deri tabanlar yıllarca normal kullanıma dayanabilirler. Ayakkabı kalıpları her ayakkabı için olduğu gibi kösele ayakkabılar çin de değişmez bir kuraldır. Köselenin forunu korumasına yardımcı olurlar.

Eğer kösele ayakkabıyı yağmurda giydiyseniz sonrasında, tabanları bir bez veya kağıtla hafifçe ovun. Ayakkabı kalıplarını yerleştirin ve kurumaları için kenarlarında bırakın. Onları ısıya çok yakın koymayın, nazikçe kurumasına izin verin. Tahta ayakkabı kalıpları da nemin bir kısmını emer. Bunu yapmazsanız, tabanlar bükülebilir ve hatta küflenebilir.

Ayakkabılarınızı bir süre giymediğinizde, temiz ve kuru olduklarından emin olun ve kösele ayakkabılarınızı bir ayakkabı torbasında saklayın.

Ne kadar iyi bakılırsa bakılsın sonunda kösele yıpranacaktır. Ayakkabının tabanı dışında kalan kısım hala giyilebilecek gibiyse kösele taban sökülebilir ve yenisi sayaya mont edilebilir.

 

Kösele Ayakkabılar Nasıl Kombinlenir?

 

Klasik stil ayakkabılar söz konusu olduğunda, kösele tabanlılar mantıklı bir seçim olabilmektedir. Sadece doğal ve modaya uygun olmakla kalmayıp, aynı zamanda benzersiz özellikleri sayesinde herhangi bir kıyafete ekstra klasik bir görüntü katabilirler. İster şık bir gündelik etkinlik ister yarı resmi bir etkinlik için giyiyor olun, kösele ayakkabılar genel görünümü mükemmel bir şekilde tamamlayabilir. 

 

Kösele tabanlar çoğu resmi durumda kabul edilebilir olan çeşitli farklı ayakkabıları stillerini tamamlayacak kadar gelişti. Kösele taban klasik brogue ayakkabılarda,  kahverengi, rugan ve süet dahil olmak üzere birden fazla renk, stil ve malzeme ile iyi bir görünüm sunabilmektedir. Kösele ayakkabının çok yönlülüğü, slim blue jeans ve basit tişörtlerden chambray gömleklere ve chinolara kadar her şey dahil olmak üzere çeşitli kıyafetlere uyabileceği anlamına geliyor. Kösele taban klasik brogue ayakkabı, iş kıyafetleri veya iki parçalı bir takım elbise ile giyilebilir.

Kösele ayakkabılar şık bir takım, pantolon ve bir gömlek-blazer ile giyilebilir. Ayrıca, görünümünüzün gündelikten daha sofistike görünmesini sağlamak için zarif bir kösele brogue çifti seçilebilir. 

 

Kösele Ayakkabılar Spor Kıyafetlerle Nasıl Kombinlenir?

 

Kösele tabanlı ayakkabılar genel görünümleri nedeniyle klasik kıyafetlerle daha uyumlu görünebilmektedir. Ancak doğru kullanımla spor kıyafetlerle de eşleşebilirler.

Koyu kahverengi kösele brogueler kot pantolon, chino veya yün pantolonlarla kullanıldığında köselenin klasik görüntüsü tamamen kaybolabilir.Zarif ama rahat bir görünüm için açık renkli chinolar klasik kösele kahverengi brogue ve düğmeli bir gömlekle eşleştirilebilir.

Kahverengi brogue kösele ayakkabı, akıllı gündelik gardırobun temel taşıdır. Bedene tam oturan bir kot pantolon ile spor görüntüyü tamamlayabilir.

Brogue ve chukka botlara benzer şekilde, kösele tabanlı loaferlar hem resmi hem de gündelik kıyafetlerle oldukça uyumlu olabilmektedir.

Tam takım elbiseyle giyilmesi tavsiye edilmeyen kösele mokasenler spor bir ceket ve kot veya chino ile eşleştirildiğinde spor görünümü sağlayabilir.

Kösele Ayakkabılar Takım Elbiselerle Nasıl Kombinlenir?


 

Kösele tabanlı ayakkabılar erkekler için bir tür takım elbise ayakkabısıdır, bu yüzden oldukça resmidirler. Kullanımı zahmetli olsa da, sağlıklı detayları köseleleri, klasik bir oxford veya derby ayakkabıyı klasik statüsüne çıkarmaya yetiyor.  Bu nedenle, kösele tabanlı ayakkabıları siyah kravatlı etkinliklerde giymekten kaçınmak yanlış olacaktır.

Sadece resmi durumlar için değil, yarı resmi durumlar, ofis kıyafetleri ve akıllı gündelik görünümler için de köseleler mükemmel şekilde kabul edilebilirler.

Klasik bir renkte ince bir çift kösele seçerek ve bir takım elbise veya özel dikim pantolonlarla giyerek klasik bir görüntü elde edilebilir.

 

Genel olarak tarzınızı özel dikim takım elbiselere yatkın hissediyorsanız, ten rengi/konyak tonunda tam brogue kösele ayakkabılar seçebilirsiniz.

Derby ayakkabılardan daha resmi ancak oxfordların statüsüne ulaşmayan Monk Strap modeller, kösele tabanla birleşince klasik bağcıklı ayakkabıya cesur bir alternatiftir. İkili ve üçlü toka çeşitleri son zamanlarda ön plana çıkmıştır. Bu kösele taban tokalı ayakkabılar takım elbiselerle kullanılmak için ideal olabilmektedir.

En Uygun ve Şık Kösele Ayakkabı Modelleri Seçimi Nasıl Yapılır?

Kösele tabanlı ayakkabılar herkes tarafından sağlıklı, doğal ve kaliteli olarak bilinir. Ancak çoğu erkek, bu tabanla üretilmiş ayakkabı giymeyi, özel günler haricinde, tercih etmez. Kösele tabanlı ayakkabılar klasik tarzları sayesinde oldukça şık görünebilirler. Ancak bu durum her ayakkabı kullanıcısına uygun oldukları anlamına gelmez.
Kullanıcının en uygun ve şık kösele ayakkabıyı seçebilmesi için kösele ve kauçuk tabanın kendisine ne gibi avantaj ve dezavantajlar sunduğunu bilmesi gerekir.

Kösele tabanlar ile kauçuk tabanlar arasındaki konfor/ dayanıklılık/ zarafet vs. gibi konularda farklılıklar vardır. 

Kösele taban genellikle yastıklama/konfor sağlamayan sert malzeme olarak düşünülür. Köselenin sert olması için yapılmış olmasına rağmen, gerçekte sadece bir deri olduğunu ve sizin tarzınıza göre kalıplama ve şekillendirme kabiliyetine sahip olduğunu unutmamak gerekir. Köselenin dezavantajı, doğru şekilde yapılmadığında (veya ince bir tabanla birleştirilmiş mantarın yokluğunda), çok sert olabilmesi ve uygun oturma süreleri kesinlikle birlikte olmazsa konfor açısından pek bir şey sağlamamasıdır. 

Dayanıklılık açısından kauçuk tabanlar daha başarılı olsa da şıklık açısından kauçuk tabanlar köselenin yerini tutmayabilir.

Kösele tabanlı modellerin seçiminde kullanıcının, ayakkabıdan beklentileri önemli olmaktadır.


 

Kışlık Kösele Ayakkabı Modelleri Fiyatları Nedir?

 

Kösele doğal bir malzeme olduğundan, nemli koşullarda devamlı olarak giyilirse zamanla suyu emer ve çatlama yapabilir. Bu durum kösele tabanlı ürünlerin kışın kullanılamayacağı ya da bu nedenle kösele tabanlı ayakkabıların kış aylarında sadece ofis veya resmi etkinlikler için kullanılabileceği anlamına gelir.. Bununla birlikte, tüm hava türlerinde tutarlı bir şekilde giyildiğinde deri tabanın hemen aşınmadığını görseniz de, plastik veya kauçuk tabandan daha kolay parçalanmaya başladığını görebilirsiniz.  

Kış aylarında da kösele tabanlı ayakkabılar kullanmak isteyen ayakkabı kullanıcıları vardır. Bu kullanıcılar için köselenin alt kısmına kauçuk enjekte edilerek köselenin çabuk aşınması engellenebilir. Köseleye kauçuk enjekte edilmesi kışlık kösele ayakkabı modellerindeki fiyatların normal kösele ayakkabılara göre daha fazla olmasına neden olabilir. Kışlık kösele ayakkabıların fiyatları ortalama 900 tl ile 1500 tl arasında değişmektedir.


 

Günlük Erkek Kösele Ayakkabı Modelleri Nedir?

Kösele tabanların asıl öne çıkan özelliği klasik zarif silüetleridir, bu nedenle köseleler genellikle klasik ayakkabı yapımında tercih edilen malzemedir.  Kösele tabana sahip ayakkabılar geleneksel olarak kaliteli bir ayakkabı olarak kabul edilirler. Kösele yapı olarak ayakkabıya klasik bir görüntü verse de günlük olarak kullanılan ayakkabıların tabanları da kösele olabilmektedir.

Kösele tabanın kullanılabildiği bazı günlük ayakkabılar şunlardır:
-Loaferlar
-Erkek terlikleri
-Sandaletler
 

Kösele Ayakkabı Fiyatlarındaki Sezonluk Değişimler Nelerdir?

 

Bir ayakkabı tasarlanırken göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında ayakkabıyı kimin giyeceği, maliyeti, tasarımı, ne kadara satacağı yer alır. 

Kösele taban diğer tabanlara göre çok daha iyi görünmektedir. Geleneksel kalite görünümüne ve hissine sahiptir. Kösele taban ucuz bir ayakkabıdan daha kalın ve daha "dayanıklı" görünür. Köselenin elde edilişi, zor işlenmesi ve kullanılabilir hale getirilme süreci oldukça zahmetlidir. Dolayısıyla bu süreçler köselenin fiyatlarına yansımaktadır.
Köselenin elde edileceği küçükbaş-büyükbaş hayvanın yaşadığı bölge ve yetiştirildiği mevsim dahi köselenin kalitesini etkilemektedir.
Köselenin elde edildiği sezon, köselenin elde edilme şeklindeki kalite fiyatları etkilemektedir.

Hakiki Deri Diğer Ayakkabı Türleri Nelerdir?

 

Kösele taban kullanılarak yapılabilen diğer hakiki deri erkek ayakkabı türleri aşağıdadır:

-Bağcıklı ayakkabılar (oxfordlar, derbyler, blucherlar)
-Bağcıklı ve bağcıksız erkek botları

-Tokalı ayakkabılar (monk straplar)

-Slip-on ayakkabılar (mokasen, loaferlar, boatlar) bulunur.

Etiketler: Erkek Kösele Ayakkabı Modelleri Nedir?
Haziran 01, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.