Ayakkabı Kokusu Neden Oluşur? Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapılmalıdır?

Ayakkabılar ne kadar çok giyilirse, o kadar çok kokmaya başladıkları fark edilebilir.  Aşırı kullanım, ter, deri dökülmesi, kir, bakteri, mantar ve havalandırma eksikliği, hepsi ayakkabıların kokmasına neden olabilir

Ayakkabı kokularının temel nedeni genellikle terleyen ayaklardır. Kısmen kokunun nedeni ayakkabı yapılırken kullanılan malzemedir.

Tıbbi olarak bromodoz olarak bilinen kokan ayaklar, yıl boyunca yaz ya da kış fark etmeden yaygın bir sorundur. Bunun ana nedeni, her gün aynı ayakkabıyı giymekle birleşen terli ayaklardır. Ayakkabı kokusunu gidermek için hem ayakkabı seçiminde hem de temizlik açısından yapılması gerekenler vardır: 

-Kaliteli ayakkabı seçimi: güvendiğiniz, kaliteli deriler kullanarak üretim yapan ayakkabıcılardan tercih edilecek ayakkabılarla kokuya engel olunabilir. Kalitesiz suni deriler çoğunlukla ayak kokusunu artırır.

-Her gün aynı ayakkabıyı giymemek: Ayakkabıyı ara vermeden her gün giymek ya da üst üste birkaç gün giymek ayağın ve ayakkabının nefes almasını engeller. Bir gün öncesinde terleme nedeniyle nemlenen ayakkabı henüz kurumadan tekrar giyildiğinde koku üretir. Aynı ayakkabı 2 gün üst üste giyilmediğinde, kuruması için en az 24 saat geçmiş olacaktır.

-Çorap değiştirmek: çoraplar (ideal olarak yün veya pamuk, naylon değil) günde en az bir kez değiştirilmelidir.

-Ayak bakımı: ayaklar günde bir kez antibakteriyel sabunla yıkanmalıdır. Ayaklar ıslandıktan sonra iyice kurulanmalıdır, (özellikle parmak araları), ayak tırnakları kısa ve temiz tutulmalıdır.

 

Ayakkabı Kokusunun Oluşumunda Sebepler Nelerdir?

Ayakkabı kokusu oluşumu genel olarak terleyen ayaklardan kaynaklansa da bu kokuya sebep olan başka faktörler de mevcuttur. Bu nedenler:

 1. Ayaktan kaynaklanan problemler: Tüm gün ayakta olmak, çok dar ayakkabılar giymek, çok stres altında olmak veya hiperhidroz adı verilen ve normalden daha fazla terlemeye neden olan tıbbi bir durum varsa, ayakların terli olma olasılığı daha yüksektir. Ayaktan kaynaklanan problemler sağlık sorunuyla alakalı değilse aşağıdaki yollarla daha kolay çözülebilir.

 

 • ayaklar için sprey deodorant veya ter önleyici gibi ürünler kullanmak 

 • ayakkabıya koku giderici etkisi olan ilaçlı tabanlık koymak

 • teri emmesi için ayak pudrası kullanmak 

 • terli ayaklar için özel olan çoraplar denemek 

 • plastik ayakkabılardan farklı olarak ayakların nefes almasına izin verdiği için deri veya kanvas ayakkabılar giymek

 • kapalı olan ayakkabılarla her zaman çorap giymek

 

 1. Ayakkabıdan kaynaklanan problemler: Bazen ayakkabının kokusu, ayakkabıyı kullanan kişinin ayağından kaynaklı olmayabilir. Kalitesiz suni deriler, ayakkabının ilk kullanımında bile kokuya sebep olabilirler. Bu tür ayakkabılar için yapılabilecek pek fazla şey yoktur. Yine de aşağıda sıralanan çözümlere göz atılabilir.

 • aynı ayakkabıyı her gün giymemek

 • ayakkabı koku oluşumuna yatkınsa gün içinde farklı ayakkabılar giymek

 • gün içinde çorap değiştirmek

 • koku iç tabandan kaynaklanıyorsa iç tabanı değiştirmek

 • güvenilen, kaliteli derilerle üretim yapan markalardan alışveriş yapmak

 

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabılardaki hoş olmayan kokudan kurtulmanın birçok kolay yolu olabilir. Bu nedenle alınan ve koku nedeniyle giyilemeyen ayakkabıları atmadan önce aşağıdaki koku giderme yolları denenebilir.

 1. Kokunun nedeni bulunmalı: Kokuyu gidermeye çalışmadan önce ayakkabılar incelenmeli. Tabanlıklar zarar gördüyse ya çıkarılmalı, değiştirilmeli ya da kurutulmalıdır. Eski tabanlıkları yeni bir çiftle değiştirmek en iyi yoldur.

 2. Ayakkabılardaki nemi yok etmek: Nem kokuya neden olur. Bunun için ayakkabıyı bir ısıtıcının yanına veya güneşli bir yere koyarak kurutmak gerekir. Ayakkabı kuru tutularak kokuya neden olan bakteri üremeleri önlenebilir.

 3. Ayakkabılarını dondurmak: Kokan ayakkabılar plastik bir torbaya koyularak ve bir gece boyunca dondurucuya konabilir. Buradaki fikir, ayakkabıları dondurmanın koku üreten bakterileri öldürmesidir.

 4. Rahatsız edici kokuya karşı doğal yöntemler ya da kimyasallar: Koku üretmiş olan ayakkabılara kabartma tozu koyulabilir.Ayakkabının içine kabartma tozu koyulur ve tozun gece boyunca kokuyu emmesi beklenir. Ayakkabıların içine taze portakal, greyfurt, limon veya misket limonu kabuğu da koyulabilir. Taze narenciye kabuğu, içerdiği uçucu yağlar nedeniyle güzel bir kokuya sahiptir. Taze narenciye kabuğu gece boyunca ayakkabıda bırakılır ve kullanmadan önce çıkarılır.

 

Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Kullanılması Gereken Ürünler Nelerdir?

Doğal ya da kimyasal olmak üzere ayakkabı  kokusunu giderecek birçok ürün mevcuttur.

 

 • Pudralar: Ayaklara veya çoraplara biraz bebek pudrası serpilmesi ayakkabıda koku oluşumunu en başından engelleyebilir. Ayaklar gün içinde terlemeye başlarsa, ayakları kuru tutmak için tekrar bebek pudrası sürülmeli. Bebek pudrası ayakları ve ayakkabıları kuru tutarak ayaklarda ve ayakkabılarda bakteri üreme riskini azaltır. Bebek pudrası kokuları nötralize etmeye ve ayakkabılarınızın kokusunu gidermeye yardımcı olabilir.

 • Poşet çaylar: Çay poşetleri kötü kokuyla savaşabilir. Siyah çay, ayakkabıların içinde bulunan bakterileri öldürmede başarılıdır.  Bir bardak kaynar suya birkaç çay poşeti koyulu ve birkaç dakika demlenmesine izin verilir. Torbalar çıkarılır ve yaklaşık 5 dakika soğumaya bırakılır. Soğuyan çay poşetleri ayakkabıların üzerine koyulur ve yaklaşık bir saat kadar bekletilir. Çay poşetleri çıkarılır ve fazla sıvı silinir.

 • Çay ağacı yağı:  Ayakkabı kokusunu azaltmak için faydalı bir üründür. Ayakkabının içine birkaç damla çay ağacı yağı serpiştirmek kokuyu azaltabilir ve önleyebilir. 

 • Özel formüle edilmiş bir koku giderici sprey: Ayakkabılardaki kokulardan kurtulmanın hızlı ve etkili bir yolu direkt spreyleri kullanmak olabilir. Bunun gibi çoğu sprey, kötü kokuya neden olan bakterileri öldüren ve hızlı bir düzeltme sağlayan enzimler içerirler.

Karbonat Ayakkabı Kokusunu Giderir mi?

Ayakkabı kokusunu önlemede etkili ve doğal olan maddelerden biri kabartma tozudur. Bu doğal koku giderici, kötü kokuları emmeye ve ayakkabıları çok daha taze bırakmaya yardımcı olabilir. Ayakkabıların içine az miktarda kabartma tozu serpilir ve bir gece bekletilir. Ayakkabılar tekrar giyilmeden önce kabartma tozu silinir. Bir çift pamuklu çorabın içine kabartma tozu ve mısır nişastası karışımı koyularak gece boyunca ayakkabıların içinde bekletilmesi de bir alternatiftir.

Sirke Ayakkabı Kokusunu Giderir mi?

Beyaz sirke, kokuları nötralize etmek ve ayakkabılarda bulunan bakterileri yok etmek için kullanılabilir. Ayakkabıdaki kokuyla savaşmak için sirke ve su solüsyonu kullanılabilir.  Bir sprey şişesinde bir bardak sirke ve bir bardak su karıştırılır. Çözelti ayakkabının içine püskürtülür ve kuruması beklenir. Sirke kokuyu giderecek ve ayakkabıların saatlerce temiz kokmasını sağlayacaktır.

Ayakkabı Kokusu İçin Sprey Seçenekleri Nelerdir?

Ayaklar terlemeye başladığında, bu nem çoraplara hapsolur ve daha sonra ayakkabının içine sıkışıp bakteri barındırır. Öncelikle ayakkabılar ıslaksa kurutulur; kokuya neden olan bakteriler nemde gelişir. Tabanlıklar çıkarılır, ayakkabıların içi biraz gazete ile doldurulur ve gece boyunca iyi havalandırılan bir alanda bekletilir. Ardından, koku azaltıcı ve mikrop öldürücü spreyler düzenli olarak kullanılabilir.
Koku giderici spreyler hızlı ve basit uygulamaya sahiptirler. Ancak bu spreyleri ayakkabı henüz nemliyken kullanmamak gerekir. Bu spreyler sadece temiz koku ya da temizleyici köpük şeklinde satılabilmektedir.

 

Ayakkabı Kokusu İçin Sprey Nasıl Kullanılır?

Koku giderici spreyler amaçlarına göre farklı şekillerde kullanılabilirler. Eğer amaç sadece koku gidermekse ayakkabıyı kullanmadığınız ve ayakkabının içinin nemsiz olduğunu bildiğiniz zamanlarda sprey kullanabilirsiniz. Ancak koku giderme spreyleri ya da koku giderme köpükleri aynı zamanda iç tabanları temizlemek için de kullanılabiliyor.Bazı spreyler uzun süreli kokuları giderme de daha başarılı iken bazıları sadece yeni oluşmuş kokuları daha uzun süre uzak tutmaya yardımcı olabilir. Bazı spreylerse  küf ve bakterileri yok etmek için özel formüller geliştirebilir. Amacı ne olursa olsun sprey hafifçe sallanır ve ayakkabının içine sıkılır. Ayakkabı bir gün boyunca giyilmeden bekletilir. Sprey kullanılmadan önce de ayakkabının giyilmeden bir gece bekletilmesi idealdir. Spreylerin gereğinden fazla kullanılması ya da sürekli olarak kullanılması ayakkabının iç astarına zarar verebilir.

Vestiyerde Beklemiş Olan Ayakkabının Kokusu Nasıl Giderilir?

Vestiyerde ya da kapalı dolaplarda beklemiş ayakkabılarda zamanla koku oluştuğu görülür. Bunun başlıca nedeni ayakkabı çıkarılır çıkarılmaz havalandırmadan ve bir gece açık havada bekletilmeden kapalı bir alana konulmasıdır. Ayakkabıdaki nemin yok edilmeden havasız bir ortama konulması doğru bir uygulama değildir.

Bu durumda olan ayakkabılar kapalı dolaplardan çıkarılmalı en az 24 saat nemsiz ve açık havada bekletilmelidir. Sonrasında kokunun derecesine göre doğal yöntemler veya koku giderici spreyler kullanılarak koku giderilebilir.

 

Spor Ayakkabı Kokusunu Gidermek Zor mudur?

Kapalı bir ayakkabının içindeki tüm ısı mutlaka terlemeye neden olur. Ancak bazen sandaletler ya da bez spor ayakkabılar bile kokar. Bu duruma cevap genellikle her ayağın sahip olduğu ve özellikle aynı ayakkabılar düzenli olarak giyiliyorsa bakterileri teşvik eden 250.000 ter bezinden kaynaklanmaktadır. Yine de genellikle kapalı olan spor ayakkabılardaki kokuya engel olmak için aşağıdaki yollar izlenebilir.

 

 • Ayaklar için sprey deodorant veya ter önleyici kullanmak.

 • Ayakkabıya koku giderici etkisi olan ilaçlı tabanlık koymak

 • Teri emmesi için ayak pudrası kullanmak

 • Terli ayaklar için çorap denemek – bazı spor çorapları ayakları kuru tutmak için tasarlanmıştır ve özel antibakteriyel çoraplar alınabilir.

 • Ayakların nefes almasına izin verdiği için kanvas spor ayakkabılar giymek

 • Duştan hemen sonra ayakkabı giyilmesi önerilmez – ayak parmaklarının arasındaki su bakterileri teşvik edebilir.

 • Ayakkabılar tekstil içerikli ise çamaşır makinesinde yıkamak

 ilginizi çekebilir: Spor ayakkabı nasıl temizlenir?

Deri Ayakkabı Kokusunu Gidermek Zor mudur?

 

Kanvas veya tekstil spor ayakkabılar gibi bazı ayakkabılar, bir çantaya veya yastık kılıfına konularak çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak deri ayakkabıalrın çoğu çamaşır makinesinde yıkanamazlar, parçalanabilirler. dolayısıyla deri ayakkabılardaki kokuyu gidermek için farklı çözümler bulmak gerekebilir.

Doğru koku gidericiyi bulmak kokuyu gidermek için yardımcı olsa da, sorunun kökenine inmek önemlidir. Tuhaf bir kokudan kaçınmak için ayakkabıları ve ayakları mümkün olduğunca kuru tutulması gerekir. Ayakkabıları düzenli olarak değiştirmeye çalışılmalıdır.

Deri ayakkabılar yıkanamadıkları için iki çorap kabartma tozu ile doldurulur, üstlerinden bağlanır ve her bir ayakkabının içine bir çorap koyulur. Bir gece boyunca çoraplar ayakkabıların içinde bekletilir.

ilginizi çekebilir: Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.