Kışlık Ayakkabı Nedir?

Kışlık ayakkabı, ayakları kış mevsiminin soğuk hava koşullarından koruyan giyeceklerdir. Birçok farklı tarz ve tasarımda modeli bulunur. Kışlık ayakkabı modelleri, giyilecek ortama göre değişiklik gösterebilir. Önemli olan kombinin parçalarını uyumlu bir şekilde ayarlamaktır.

Erkek Kışlık Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Erkek kışlık ayakkabı modelleri kış aylarında sıklıkla kullanılır. En çok kullanılan erkek kışlık ayakkabı modelleri şunlardır:

 • Klasik Chelsea Botlar: Bu bot modelleri bağcıksız olup kolay bir kullanıma sahiptir. Bu nedenle en çok tercih edilen modeller arasındadır. Ortalama fiyatı 150 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

 • Klasik Deri Botlar: Zarif ve şık tasarımlarıyla iş hayatının ve davetlerin en çok kullanılan bot modelleridir. Ortalama fiyatı 250 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir.

 • Outdoor Botlar: Yürüyüş ve doğa sporları yaparken kullanılan botlardır. Ortalama fiyatı 200 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

 • Kar Botları: Karlı ve yağmurlu zeminlerde ayağı en iyi şekilde koruyan bot modelidir. Ortalama fiyatı 300 TL ile 7000 TL arasında değişmektedir.

 • Postallar: Günlük hayatta ve zorlu zeminlerde kullanılan bot modelleridir. Ayağı sıcak ve konforlu bir şekilde korur. Ortalama bir postal bot fiyatı 250 TL ile 4.000 TL arasındadır.

  Erkek Bot

Kadın Kışlık Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Kadın kışlık bot modelleri, kış aylarının vazgeçilmez parçalarından biridir. Kadın kışlık bot modelleri şunlardır:

 • Klasik Deri Botlar: Dayanıklı ve hafif tasarımlarıyla günlük hayat olmak üzere birçok alanda kullanılır. Ortalama bir kadın klasik deri botun fiyatı 200 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir.

 • Çizmeler: Diz üstü veya diz altı tasarlanan ve hem bacağı hem de ayağı soğuktan koruyan çizmeler, kadınların en çok kullandığı kışlık ayakkabılardandır. Ortalama bir çizmenin fiyatı ise 250 TL ile 4.000 TL arası değişmektedir.

 • Spor Botlar: Günlük işleri yaparken ayağın rahat etmesini sağlayacak bot modelleridir. Ortalama fiyatı ise 150 TL ile 5.000 TL arasındadır.

 • Outdoor Botlar: Hiking, dağ yürüyüşü, koşu gibi doğa aktivitelerinde kullanılan bot modelleridir. Ortalama outdoor bot fiyatı ise 250 TL ile 12.000 TL arasındadır.

 • Postallar: Birçok kombine uyumu ve konforlu kullanışı ile en çok tercih edilen modeller arasındadır. Ortalama bir kadın postal bot fiyatı 200 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir.

Çocuk Kışlık Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Çocuk kışlık ayakkabı modelleri, çocuklar için kış ve bahar mevsimlerinde giymeleri için üretilmiş giyeceklerdir. Çocuk kışlık ayakkabı modelleri şunlardır:

 • Spor botlar: Kız ve erkek çocuklar için üretilmiş bot modelleridir. Günlük hayatta özgürce hareket etmeyi sağlar. Ortalama bir çocuk spor bot 100 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir.

 • Çizmeler: Daha çok kız çocukları için sade ve şık şekilde üretilmişlerdir. Ortalama bir çizmenin fiyatı 200 TL ile 1.000 TL arasında değişmektedir.

 • Ugg Botlar: İçi yünlü botlardır. Aşırı rahat ve sıcak bir bot modelidir. Ortalama bir ugg bot fiyatı 200 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir.

Kışlık Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kışlık ayakkabı alırken şu noktalara dikkat edilmelidir:

 • Ayakkabının su geçirmeyen materyalden alınması gerekir.

 • Ayakkabı giyilecek ortama göre seçilmelidir.

 • Kauçuk tabanlı olmasına özen gösterilmelidir.

 • Ayakkabının ayağın anatomisine uygun olanı seçilmelidir.

 • Ayakkabının sağ ve sol teki birlikte giyilerek denenmelidir.

1. Kauçuk Tabanlar Tercih Edilmelidir.

Kauçuk taban ayakkabılar doğal kauçuktan yapılır ve yere daha rahat basmayı sağlar. Kauçuk tabanlı ayakkabılar kaymaya karşı dirençlidir ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Kış mevsiminin iklimsel koşullarına en iyi şekilde uyum sağlar.

2. Su Geçirmez Modeller Tercih Edilmelidir.

Bot tercihi yaparken ilk bakılacak nokta botun su geçirip geçirmediğidir. Su geçiren botlar dayanıksızdır ve hem ayakların üşümesine hem de şişmesine neden olur. Botta waterproof damgası bulunan botlar su geçirmez özelliği taşımaktadır ve bu botlar kış ayları için en uygun botlardır. 

3. Ayakları Sıcak Tutmalıdır.

Doğru ayakkabıyı doğru zamanda seçmek önemlidir. Mevsimine uygun ayakkabı seçmek ayak sağlığı için en önemli noktadır. Sıcak havalarda hava geçirmeyen özellikte ayakkabılar giymek ayakta kötü koku ve mantar oluşumuna neden olur. Kış mevsiminde ayağı soğuktan koruyacak dayanıklılıkta botlar tercih edilmeli ve ayaklar korunmalıdır. Sıcak tutan bir botun içinde ayaklar daha rahat hareket eder ve daha az yorulur.

4. Ayakların Nefes Alması Önemlidir.

Bot seçimi yaparken seçilecek botun hava alan yapıda olması gerekir. Hava alan ayakkabılar kötü kokuyu içinde hapsetmez ve böylece ortaya kötü koku çıkmaz. Botların hava almaması nedeniyle ayaklarda terleme meydana gelir ve bu da ayakta mantar ve nasır oluşumuna neden olur. Nefes alabilen deri botlar ayakların sağlığı için en doğru tercihlerdir.

5. Hafif Ayakkabılar Tercih Edilmelidir.

Ayakkabı seçilirken ayakkabıyı kullanılacağı alana göre seçmek çok önemlidir. Hareket etmeyi kolaylaştırması açısından ayakkabının hafif olanını tercih etmek gerekir. Ağır ayakkabılar gün içinde ayaklara yorgunluk hissi verir ve hareket etmeyi zorlaştırır. Bu nedenle hafif ayakkabılar seçmek ayakların dinlenmesini sağlayarak kolay bir kullanım sağlar.

Kışlık Ayakkabılar Nasıl Kombinlenir?

Kışlık ayakkabılar rahatlığı ve sıcaklığı bir arada tutan ayakkabı modelleridir. Kışlık ayakkabıları kombinlerken ayakkabıyı kullanılacak alana göre seçmek gerekir. Günlük hayatta rahatlığı ile casual botlar tercih edilirken şık bir davet içi veya iş hayatı için klasik bot modelleri tercih edilir. Postallar ve bağcıklı kışlık ayakkabılar dar paça kot pantolonlarla en iyi uyumu yakalayan botlardır. Chelsea botlar takım elbise ile özdeşlemiş bir özellik taşır. Ayakkabının yapısına göre aynı renk tonlarında kemer ve çanta tercihi yapılarak uyumlu bir kombin oluşturulabilir.

Kışlık Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Kışlık ayakkabıları temizlerken dikkat edilecek ilk nokta, ayakkabının hangi materyalden yapıldığıdır. Her ayakkabı kendine özel bir şekilde temizlendiğinden aynı yöntem her ayakkabı için kullanılamaz. Deri kışlık ayakkabıları temizlerken ilk olarak ayakkabı nemli bir bez ile silinmelidir. Ayakkabıyı silerken kesinlikle kimyasal madde kullanılmamalıdır çünkü kimyasallar derinin gerçek yapısının bozulmasına yol açar. Derinin yüzeyi iyice temizlendikten sonra parlaması için cilası yapılmalı ve deri bakım spreyleri ile ayakkabının bakımı tamamlanmalıdır. Süet ayakkabıları temizlerken ayakkabı üzerindeki lekenin kuruması beklenir ve ardından lekenin olduğu bölge süet fırçası ile fırçalanır. Eğer hala leke duruyorsa süet silgisi ile lekeli bölge silinerek ayakkabı temizlenir. Nubuk kışlık botları temizlerken nubuklar için özel üretilmiş nubuk zımparası ile ayakkabı zımparalanır. Ayakkabı modeli her ne olursa olsun bakımını yaparken yapıldığı materyale göre temizlik yapmak gerekmektedir.

Kışlık Ayakkabı Nasıl Boyanır?

Kışlık ayakkabılar kış mevsiminin getirdiği hava durumlarından en çok etkilenen giyeceklerdir. Yağmur, kar ve çamur gibi mevsimsel olaylardan fazlasıyla etkilenir. Böyle durumlarda ayakkabıların yıpranması oldukça muhtemeldir ve bu yıpranmış görüntüyü ortadan kaldırmak için ayakkabı boyama işlemi sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.  Temizlemesinde olduğu gibi ayakkabı boyarken de ayakkabının yapıldığı materyale bakmak gerekmektedir. Deri bir kışlık ayakkabıyı boyarken derilere özel boyalar ile ayakkabı boyanır ve ardından cilası yapılır. Süet ayakkabıları boyamak için kesinlikle normal boyalar kullanılmamalıdır. Norma boya süet ayakkabılarda eşit dağılmamış heterojen bir görünüme neden olacağından sprey boya ile boyanması uygun olacaktır. Nubuk botlarda da aynı işlemler geçerlidir. Diğer materyallerden yapılmış ayakkabıların boyanmasında sünger ayakkabı boyasına batırılarak dairesel hareketlerle ayakkabının boyama işlemi halledilir. 

Kışlık Ayakkabı Keçesi Nedir?

Kışlık ayakkabı keçesi, ayakkabının içinde bulunan tabanlığa verilen isimdir. Ayakkabı keçeleri, ayakların yapısını koruyarak ayakkabının performansını arttıran ürünlerdir.

Kışlık Ayakkabı Keçesi Ne İşe Yarar?

Ayak sağlığına önem vermek her insanın görevidir. Ayakkabıyı doğru seçmenin yanında ayak tabanını rahat ettirmek de ayak sağlığı ve bakımı için büyük önem taşır. Sağlıklı ve ayağı yormayan bir ayakkabı, içinde kaliteli ve ortopedik bir ayakkabı keçesi taşımalıdır. Standart ayakkabı keçeleri her ayağa uygun değildir ve uygun olmayan ayakları fazlasıyla rahatsız eder. Bu sebeple ayakkabı tabanı seçerken ortopedik olmasına dikkat etmeli ve ayağa uygun olan tabanlıklar kullanılmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.