Erkek Rugan Ayakkabı Modelleri Nedir?

Rugan deri, çok net, parlak, cilalı bir yüzeye sahip olması ile karakterize edilen bir deri türüdür. Yüzey genellikle suya dayanıklı veya su geçirmezdir ve altındaki deriyi koruyarak dayanıklılık sağlamaya yardımcı olur. Suya dayanıklı ve yüksek parlaklığa sahip deri türleri düşünüldüğünde, genellikle ilk akla rugan gelir.

Parlaklığı nedeniyle rugan deri, ayakkabılar, çantalar ve kemerler dahil olmak üzere daha resmi durumlarda kullanılacak ürünlerde sıklıkla kullanılır. Parlak yüzey çizilmeye eğilimlidir ve rugan ürünlere iyi bakılmalıdır.

Hemen hemen tüm ayakkabı türlerinde rugan deri kullanılabilir. Erkek rugan ayakkabı modelleri aşağıdaki gibi sıralabilir:

 

-Bağcıklı Klasik Ayakkabılar: Klasik görünümü sağlamak veya tamamlamak için derby, oxford ve blucher stili bağcıklı ayakkabılarda rugan deri sıkça kullanılır.
-Loaferlar: Yaz için üretilen çoğu bağcıksız ayakkabı modelinde rugan deri kullanıldığı görülebilir
-Tokalı Klasik Ayakkabılar: Klasik tokalı ayakkabılarda rugan deri sıkça tercih edilir.
-Botlar: Klasik bir görünüme sahip olsalar da botlarda çoğunlukla rugan deri kullanılmadığı görülür.

 

Erkek Rugan Ayakkabılar Nasıl Üretilir?

Günümüzde rugan birçok ticari mal türünde kullanılmaktadır. En popüler kullanım alanları kemerler, el çantaları, sırt çantaları, cüzdanlar, cüzdanlar, botlar, resmi ayakkabılar, günlük ayakkabılar, spor ayakkabılar, pantolonlar, kostümler, dış giyim, saat kayışları ve kişisel aksesuarlardır. Rugan diğer ürünlerin aksine en çok erkek ayakkabılarında kullanılır.

Rugan deri, kendisine parlak, yansıtıcı bir yüzey veren kimyasallarla işlenmiş deridir. Genellikle siyahtır ve uzun zamandır elbise ve dans ayakkabıları için popüler olmuştur. Rugan deri hazırlamanın çoğu aşaması diğer kaliteli derilerle aynıdır. Ancak, karakteristik parlaklığını vermek için bir cila ile kaplandığında son bitirme aşamasına geçilmiş demektir. 

Deri, hayvandan çıkarıldıktan sonraki saatler içinde, çürümeye engel olmak için tuzda korunur. Deriler basit bir şekilde serilebilir, her iki tarafı da tuzla kaplanabilir ve bir sonraki deri üstte istiflenebilir. Temizlenen deriler daha sonra bir salamura teknesine yüklenir.

Deriler salamurada en az 24 saat kürlendikten sonra tabakhaneye gönderilir. Kürlenmiş deriler, tabaklamaya hazır olmadan önce tabakhanede birkaç aşamadan geçer. Tabaklamaya hazır deriler krom tuzlarından yapılmış tabaklama solüsyonu dolu olan tamburlara konarak 8 ile 12 saat boyunca ıslatılır. Solüsyondaki boyalar da deriye rengini verir. Rugan deri için bu genellikle siyahtır. Önceki işlemlerin tümü herhangi bir deri için geçerlidir. Sadece finisajda deri, özel rugan ürününe dönüştürülür.

Deri tabaklandığında ve deri finisaj için hazır olduğunda, parlak kaplama uygulanabilir. Yüzyıllar önce, rugan kaplama genellikle bir mineral yağ veya keten tohumu yağıyla yapılırdı. Daha modern üretimde, kaplama çoğunlukla poliüretan veya akrilik kaplamadır. Her ikisi de altındaki malzemenin esnek olmasını sağlayan plastiklerdir. Her ikisi de şeffaf olarak uygulanabilir veya bitmiş ürünün yüzeyinde görünen bir rengi içerecek şekilde boyanabilir. Tüm işlemler sonunda rugan deri, ayakkabı yapımı için hazırdır.

Rugan Ayakkabı
Erkek Rugan Ayakkabılar Hangi Materyallerden Üretilir?

Erkek ayakkabıları üretilirken birçok farklı materyal kullanılabilmektedir. Ayakkabılarda genel olarak saya ve alt taban olmak üzere 2 ana bölüm mevcuttur. Erkek ayakkabılarının sayasında kullanılan deriler arasında en popüler olanı rugan deridir. 

Erkek rugan ayakkabıların üretim materyalleri ayakkabının bölümlerine göre aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Burun: Bir ayakkabının en önünde burun bulunur. Kullanıcının ayak parmaklarını tamamen kaplayan, böylece onları koruyan kutu benzeri çatılı bir yapıdır. Rugan ayakkabılarda da geçerli olmak üzere burun kısmı deri, plastik veya karbon fiberden yapılabilir. 

-Yüz: Ayakkabının ve ayağın üstünü tamamen kaplayan üst kısmıdır. Tabanın üstünde ve önünde olan tüm parçalardan oluşur.Bu tüm parçalar tasarıma göre tamamen rugan deriden de oluşabildiği gibi farklı deriler de modelde yer alabilir.

-Kapsül ya da Kuşgözü: Rugan ayakkabı bağcıklı olarak üretiliyorsa bağcıkların takılabilmesi için kapsüllere ihtiyaç vardır.

-Kaplama: Modern rugan derilerin üzerindeki kaplama genellikle poliüretan veya akrilik kaplamadır (plastik). Bu kaplama berrak olabilir, yüksek parlaklık sağlayabilir ve kuruduktan sonra esnek kalabilirler. Renk eklemek için reçine kaplamalara pigment de eklenebilir. Ek olarak, çizilme direnci, aşınma direnci ve UV direnci gibi arzu edilen performans faktörlerini arttırmak için kaplamalara katkı maddeleri konabilir.

 

Deri Erkek Rugan Ayakkabılar Nasıl Üretilir?

Bir ayakkabının parçaları ve yapısı kullanılan deri ne olursa olsun değişmeyebilir. Ayakkabı yapısı ile ilgili terimler, taban gibi tüm ayakkabıların sahip olduğu parçalara atıfta bulunurken, diğer terimler yalnızca belirli ayakkabı türleri veya stili için geçerli olabilir. Tüm deriler gibi rugan derilerle üretilen ayakkabılarda da ayakkabı yapısı aynıdır.

-Üst: Ayakkabının ayağı kaplayan kısmının tamamı. Bir ayakkabının üst kısmı, ayakkabının tabanın üzerindeki tüm parçalarından veya bölümlerinden oluşur. Bunlar dikişlerle birleştirilir veya daha büyük olasılıkla tek bir birim olacak şekilde kalıplanır, ardından iç taban ve dış taban eklenir.  

-Vamp: Ayağın ön tarafını, quarter denen arka kısmın birleştiği yere kadar arkayı kadar örten üst kısım.

-Burun (veya Burun Ucu): Bir ayakkabının burnuna dikilmiş veya yapıştırılmış bir parça deri (veya başka bir malzeme). Bu, genellikle gergin olan bu alanı güçlendirmeye yardımcı olur, ancak güzel bir tasarım vurgusu da yapabilir.

-Dil: Ayakkabının bağcıklarının ve quarter bölgesinin altına oturan esnek malzeme parçası. Bu, bir ayakkabının kapağının basıncını ayağa yaymaya yardımcı olur.

-Yaka: Ayağınızı soktuğunuz arka kısmın üst kenarı (bir elbise ayakkabısında 'üst çizgi' olarak adlandırılır). Ekstra konfor için genellikle yastıklıdır.

-Quarter: Üst kısmın arka kısmı, tipik olarak vampın bittiği yerden başlar ve topuğu sarar. 

-Orta taban: Ayakkabının ana desteğini ve yastıklama bileşenlerini sağlayan, iç tabanın altında ancak dış tabanın üzerinde bulunan malzeme tabakası. 

-Dış taban: Ayakkabının altındaki sert malzeme parçası. Bu, daha fazla nefes alabilen ancak aynı zamanda neme ve su hasarına karşı daha hassas olan deri veya elementlere karşı bir miktar koruma sağlayan ancak daha az resmi olan kauçuk olabilir.

Topuk: Ayağın arkasını kaldırmak ve desteklemek için ayakkabının tabanına takılan kalın deri veya kauçuk parçası. Elbise ayakkabıları, gerektiğinde değiştirilebilen ayrı bir topuk parçasına sahip olma eğilimindedir.

Ayakkabı tüm bu parçaların dikilerek ya da yapıştırılarak birleştirilmesiyle oluşur.

 

Gerçek Deri Erkek Rugan Ayakkabıların Gerçek Deri Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Rugan deri, genellikle camsı veya parlak bir yüzey veren yüzey poliüretan veya akrilik kaplama işlemlerinden geçirilmiş hayvan derisinden yapılan doğal deridir. Her deri ürünün olduğu gibi rugan derinin de sentetik olarak üretilmiş hali mevcuttur.

Yüksek kaliteli gerçek rugan doğal olarak üretildiği için pahalı olsa da, günümüzdeki rugan derilerin çoğu sadece daha ucuz versiyonlardır ve sentetik olarak yapılmıştır. Genellikle suni rugan olarak pazarlanırlar. Rugan deri genellikle ayakkabı, kemer ve çantalarda kullanılır. Bunun nedeni, çok dayanıklı bir malzeme, modaya uygun ve son derece modaya uygun olmasıdır.Vinil deri, sadece sentetik deri olarak kabul edilen bir deri türüdür. Sentetik rugan üretimi için kullanılan bir türdür.

Rugan deri ve vinil arasındaki temel fark, ruganın hayvan derisinden yapılması, tabaklanması ve daha sonra poliüretan kaplama ile bitirilerek pürüzsüz parlak bir yüzey elde edilmesi, vinilin ise vinil ile kaplanmış ve benzer görünmesi için güçlü polyester elyaflardan yapılmasıdır.

Aldığınız ayakkabının gerçek rugan mı yoksa sentetik rugan mı olduğunu anlamak için:

1. Bir malzemenin rugan vinil olup olmadığını anlamanın ilk ve en kolay yolu ürün etiketini okumaktır.

2. Başka bir yol da satıcıyla bağlantı kurmak ve sormak olacaktır. 

3. Özellikle elinizde malzemeler varsa veya erişiminiz varsa, rugan ve vinil arasındaki farkı anlamanın bir başka kolay ve pratik yolu da derinin içini kontrol etmektir. Derinin etli tarafını veya arka tarafını kontrol etmek en kolay yoldur, çünkü gerçek rugan bulanık veya süet bir görünüme ve hislere sahip olurken, vinil doğal derinin sahip olduğu doğal bulanıklığa yakın bir şey olmayacaktır.

 

Erkek Rugan Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Rugan, parlaklığını azaltan herhangi bir leke veya kir gördüğünüzde temizlenmelidir. Hem erkeklerin hem de kadınların daha şık kıyafetler giydiği günlerde, rugan ayakkabıları haftada en az bir kez parlatmak gerekmektedir.  Rugan derinin nasıl temizleneceğine her zamna işe yarayacak bir yöntem vardır. Her durumda deriyi yoğun suyla temas ettirmemek önemlidir.

Sabun ve Su Yöntemi:

  1. Rugan deriyi temizlemenin ilk adımı, yumuşak kıllı bir fırça ile gevşek kirleri veya kalıntıları fırçalamaktır.

  2. Küçük çatlaklardaki kalıntıları temizlemek için yumuşak bir diş fırçası kullanın.

  3. Yumuşak pamuklu bir bezi çok az su ve biraz yumuşak sabunla nemlendirin.

  4. Rugan derinin dışını nemli sabunlu bezle silin.

  5. Rugan deriyi yumuşak bir cila beziyle kurulayın.

  6. Ürünü yaklaşık 24 saat oda sıcaklığında kurumaya bırakın.

  7. Rugan deriye deri kremi uygulayın.

Erkek Rugan Ayakkabılar Nasıl Kombinlenir?

Günümüzde rugan ayakkabılar her tarz ve tasarımda bulunabilir ve kullanılabilir.  Rugan çizmeler, opera pumplar, tüm ayakkabılar ve hatta sandaletlerde bile rugan detaylar var. Tasarımcılar, ruganları dayanıklı soğuk hava ayakkabılarından modaya uygun, tüm hava koşullarına uygun, her türlü kullanıma uygun ayakkabıya dönüştürmüştür.

Bir zamanlar rugan ayakkabılar sadece resmi, süslü durumlar için giyilir diye kabul görmüştü. Bugün süpermarketler kadar rahat yerlerde bile kıyafetlerin altına rugan ayakkabılar tercih edildiği görülüyor. Rugan deri loaferlar, sıkıcı bir pantolon takımını canlandırmak, ofiste giymek veya şehirde bir gece geçirmek için iyi bir tercih olabilmektedir. Çok yönlülükleri diğer klasik ayakkabılar kadar önemlidir.

 

Erkek Rugan Ayakkabılar Spor Kıyafetlerle Nasıl Kombinlenir?

Rugan deri spor kıyafetlerle pek de uyumlu gibi görünmese de günlük giyimde sıkça tercih edilir olmuştur. Rugan derinin sneakerlar ve diğer spor ayakkabı türlerinde sıkça kullanılır olması rugan-günlük kıyafet eşleştirmelerii kolaylaştırmıştır.

Temiz kesim, zamansız, tercihen koyu renkli kotlarla ya da normal kumş pantolonlarla rugan ayakkabıalr kolaylıkla giyilebilir.

Her şeyden önce, rugan ayakkabıyla giyilecek pantolon, giyen kişinin vücut tipine uygun olmalıdır.

Rugan  ayakkabı ve seçilen günlük pantolonların renklerinin kıyafetinizin geri kalanını etkilemediğinden emin olmak gerekir.  Bu nedenle çok yönlü bir rugan ayakkabı rengi ve pantolonunuzda çok nötr veya koyu bir renk seçmek çok önemlidir.

Rugan ayakkabının stiliyle uyumsuz pantolon giymek yapılacak en büyük yanlış olacaktır.

 

Erkek Rugan Ayakkabılar Takım Elbiselerle Nasıl Kombinlenir?

Rugan ayakkabılar yapıları gereği takım elbiselere en uygun ayakkabılar olmuşlardır. Giydikilerinizin şık ve modaya uygun bir şekilde bir araya gelmesini istiyorsanız, doğru bir rugan ayakkabı ve sofistike bir pantolon kesimi çok önemlidir. Koyu kestane kırmızısı gibi klasik bir tonda iyi yapılmış (hakiki) rugan deri ayakkabı takım elbiselerle en çok tercih edilen renklerdendir. Kesime gelince, rugan trendinden çok emin değilseniz, her zaman sofistike V biçimli ve kısa paçalı bir model tercih edilmesi önerilir. 

Rugan, parlak görünmesinin yanı sıra, günlük kullanım için biraz fazla gibi görünebilir. Ancak gerçek şu ki bu ayakkabıları, metalik veya stras detayları gibi daha parlak şeylerden uzak durarak ofise uygun hale getirmek çok kolaydır. 

Takım elbise siyahsa, ki bu genellikle etkinlikler için standarttır, siyah bir çift rugan ayakkabı giyilebilir. Parlak rugan siyah ayakkabılar gri, bordo ve lacivert takımlarla her zaman uyumludurlar. Kahverengi rugan ayakkabılar lacivert takımlar için zıtlıkla birlikte uyum sağlayabilirler.

 

En Uygun ve Şık Erkek Rugan Ayakkabı Modelleri Seçimi Nasıl Yapılır?

Resmi etkinlikler, toplantılar, özel davetler söz konusu olduğunda, rugan ayakkabılar profesyonel, şık ve resmi bir görünümü sağlarlar. Ancak seçilen renk ve stile bağlı olarak, bazı rugan ayakkabı modelleri her durum için uygun olabilir.

Rugan klasik ayakkabıların çoğu güzel ve parlak bir dış yüzeye, deri tabanlara ve deri astara sahiptir. 

Hangi tipte rugan ayakkabının tercih edileceği kullanıcının genel stiline, rahat ettiği ayakkabı stiline ve ayakkabıdan beklediklerine göre değişecektir. Rugan şıklığı  daha rahat ve gündelik bir görünümle tamamlamak istiyorsanız bağcıksız, loafer stilinde kauçuk tabanlı rugan ayakkabılar uygun bir seçim olabilir.

Rugan ayakkabıyla tamamen bir klasik stil tamamlanmak isteniyorsa plain toe, wholecut stili rugan modeller seçilebilir.

Günlük Erkek Rugan Ayakkabı Modelleri Nedir?

Diğer ayakkabı ve erkek giyim ürünlerinin çoğundan farklı olarak, ruganlar herhangi bir takım elbise grubunun gerekli bir parçasıdır ve daha sade bir kıyafete ekstra şıklık katabilir ve bu kıyafetleri gösterişli hale getirebilirler.

Rugan deri ayakkabılar normal deriden yapılmıştır, ancak kendilerine ayırt edici parlaklıklarını vermek için yüzeyi sert, çok parlak bir kaplamaya sahiptir. 

Orijinal olarak, rugan parlak, geçirimsiz bir yüzey elde etmek için deriye ardışık kat keten tohumu yağı bazlı vernik uygulanarak üretildi. Ancak günümüzde, çoğu modern rugan, bu yüksek parlaklığa sahip olmak için plastik bir PVC veya poliüretan kaplamaya sahiptir. 

Her şeyden önce, rugan ayakkabılar yüzyıllardır kıyafetlere zarif bir dokunuş katıyor. En şık ve resmi stillerden gündelik kıyafetlere kadar her kullanıma uygun olabiliyorlar. Rugan ayakkabılar gündelik kullanım için de uygun olabilmektedir. Günlük olarak kullanılabilecek rugan deriden yapılmış ayakkabı modelleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Wingtip rugan bağcıklı ayakkabılar: Bu stilde olan ayakkabıların üst kısmında dikiş çizgilerinde ve burun kısmında dekoratif delikler vardır. Bu mikro delikler oldukça ciddi duran rugan derinin parlaklığını ve görünümünü yumuşatır.

-Rugan Loaferlar: Rugan deri ne kadar ciddi ve parlak olursa olsun bir loaferda kullanıldığında görünümü gündeliğe yaklaşacaktır. Spor bir tabanla ve loafer stiliyle birleştirilen rugan deri, günlük kullanıma oldukça uygundur.

 

Erkek Rugan Ayakkabı Fiyatlarındaki Sezonluk Değişimler Nelerdir?

Günümüzde çoğu rugan, suni deriden yapılmıştır. Ek olarak, rugan üzerindeki parlak kaplamalar da çoğunlukla sentetiktir. Ucuz suni deri ve ucuz kaplamaların kombinasyonu, rugan derinin yaygın olarak bulunan bir malzeme haline gelmesini sağlamıştır. 

Yıllar içinde, rugan ile benzer görünüm ve fonksiyonel özelliklere sahip bazı malzeme türleri yapılmıştır. En popüler olanlardan biri Corfam'dır.

Rugan deri genellikle doğal deriden daha ucuzdur. Esasen deri veya suni deri taban üzerine plastik kaplama olduğu için çok daha ucuza üretilebilir. Bu genellikle rugan ürünler için daha düşük maliyetlerle sonuçlanır.

Rugan ayakkabılar herkes tarafından tüm mevsimlerde tercih edilen bir ayakkabıdır. Gerçek deri yerine sentetik malzemelerin kullanılması rugan ayakkabılardaki fiyatların düşmesini sağlamıştır.

 

Erkek Rugan Ayakkabıya Benzer Diğer Ayakkabı Türleri Nelerdir?

Rugan deri, ayakkabı, çanta ve kemer gibi daha resmi durumlar için tasarlanmış deri ürünlerde bulunan yaygın bir deri türüdür. Parlak, cilalı, neredeyse kauçuk benzeri hissi ve görünümü ile bilinir. Bunun nedeni, suya dayanıklı bir koruma sağlayan ve altındaki derinin dayanıklılığını sağlayan verniği ve kaplamasıdır.

Rugan ayakkabılara benzer olarak daha az parlak, daha mat duran bir deri daha mevcuttur. Spazzolato deri olarak bilinen bu deri, özellikle ayakkabıcılık sektöründe rugan kadar olmasa da büyük bir yer kaplamaktadır.

Fırçalanarak açılan spazzolato deri, neredeyse tüm ayakkabı modellerinde kullanılabilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.